9 vecí, ktorými prekvapí Hans Christian Andersen

Najslávnejší spisovateľ Dánskeho kráľovstva a autor populárnych rozprávok Malá morská panna, Princezná na hrášku, Snehová kráľovná či Cisárove nové šaty. To sú fakty, ktoré o Hansovi Christianovi Andersenovi (1805-1875) pozná asi každý. Vedeli ste však aj to, že uznávaný rozprávkar bol dyslektikom, bavilo ho vystrihovať z papiera a že práve na jeho počesť oslavujeme Medzinárodný deň detskej knihy? Tieto a ďalšie kuriozity sa dozviete z nášho článku:

1. Do sveta literatúry uviedol mladého Hansa jeho otec, ktorý mu čítaval Príbehy tisíc a jednej noci a staré dánske legendy. Jeho matka, ktorá musela v mladosti často žobrať, ho zase inšpirovala k napísaniu Dievčatka so zápalkami.

2. Spisovateľ trpel po celý život dyslexiou, mal problémy s výslovnosťou a pri písaní zanechával vo svojich rukopisoch mnoho chýb, ktoré následne opravovali jeho editori. Kvôli dyslexii sa Andersenovi príliš nedarilo v škole, kde ho už aj tak považovali za čudáka, ktorý bol nezvyčajne vysoký, rád recitoval divadelné hry, podivne tancoval a spieval čudné piesne. Vnímanie seba samotného sa najviac prejavilo v jeho najosobnejšej rozprávke, Škaredom káčatku.

3. Hoci s písaním Andersen začal okolo svojej tridsiatky, trvalo približne dekádu, kým si získal slávu a uznanie. Následne strávil niekoľko rokov cestovaním po európskych metropolách a po svojom návrate do Kodane bol vítaný ako národný hrdina, na počesť ktorého sa zišiel dav na hlavnom námestí a ľudia zapaľovali sviečky vo svojich oknách.

4. Rozprávkar priam zbožňoval prácu s papierom, ktorý mu slúžil nielen na písanie a kreslenie, ale aj vystrihovanie. Bez preháňania sa dá povedať, že kadiaľ chodil, tam so sebou prinášal nožnice a papier, s ktorými vytváral rozličné postavičky, scénky a predmety, majúce často súvis s jeho rozprávkami. Do svojich „vystrihovačiek“ ukrýval Hans často aj skrytý zmysel, podobne ako do svojich príbehov, ktorý dokáže odhaliť len ten, kto vie čítať medzi riadkami a odhaliť, čo sa skrýva za vonkajšou fasádou.

5. Zaujímavá je otázka Andersenovej sexuality. Nikdy sa neoženil ani nemal deti a podľa niektorých názorov sa tak rozhodol, aby si zachoval svoju čistotu. Podľa iných bol zas homosexuálom, pravdepodobnejšie by sme ho však mohli označiť za bisexuála, ktorý na jednej strane v duchu éry romantizmu písal vášnivé zamilované listy viacerým mužom a súčasne je známa aj jeho náklonnosť k niekoľkým ženám. Z tých vyniká predovšetkým švédska operná speváčka Jenny Lind (1820-1887), ktorú jej súčasníci prezývali Švédsky slávik a ktorá autora inšpirovala k napísaniu rozprávky Slávik.

6. Každý rok sa dňa druhého apríla slávi Medzinárodný deň detskej knihy, ktorým sa zároveň pripomína dátum narodenia Hansa Christiana Andersena, teda 2. apríl 1805.

7. Vo forme sochy uvidíte Andersena dodnes nielen na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, ale aj na viacerých miestach v Kodani a v Central parku v meste New York. Tu stojí od roku 1956 jeho bronzová podoba z dielne sochára Geogra Johna Lobera. Zobrazuje ho v sede na lavičke čítajúc knihu v spoločnosti káčatka. Kodanský prístav zas zdobí socha Malej morskej víly, ktorá je výrazným symbolom dánskeho hlavného mesta.

Socha v New Yorku. Zdroj: www.tripadvisor.sk

8. V Andersenovom rodnom meste Odense fungujú v súčasnosti dva múzeá, ktoré môžete navštíviť a ktoré sa venujú jeho životu a tvorbe. Nájdete o nich zmienku pod menom H. C. Andersen Hus a H. C. Andersen Barndomshjem.

9. Hans Christian Andersen napísal za život celkovo 169 rozprávok a ďalších diel, pričom jeho práca už bola preložená do viac než 125 jazykov sveta.

Zdroje

www.jumpintoabook.com

www.theguardian.com

indiatoday.intoday.in

holidays-family-time.knoji.com

mamiverse.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.