Beowulf, hrdina anglosaskej literatúry

stredovekej literatúre môžeme nájsť viaceré významné diela a postavy, majúce veľký význam pre národnú literatúru jednotlivých krajín. Takouto postavou je aj najväčší anglosaský bojovník Beowulf, hlavný hrdina rovnomennej epickej básne. Prečítajte si zaujímavé kuriozity o tomto diele, jeho vplyve na neskoršiu literatúru a film ako aj o samotnom Beowulfovi.

O epickej básni

Hoci vychádza z historických udalostí, jedná sa o fiktívny príbeh. Beowulf je najstaršou zachovanou epickou poéziou anglického jazyka a zaznamený bol pôvodne v starej angličtine, jazyku saských kmeňov. Až do 19. storočia pretrvala táto legenda bez názvu, kedy ju napokon učenci pomenovali podľa jej hlavného hrdinu. Autor básne je neznámy a nakoľko obsahuje tak pohanské a foklórne prvky ako aj rannokresťanské, je možné, že je dielom viacerých od seba nezávislých autorov. A hoci Beowulf vznikol síce už začiatkom 8. storočia, písomnú podobu získala báseň až okolo roku 1000. Historický rukopis prešiel v priebehu dejín viacerými vlastníkmi a bol aj poškodený ohňom, až bol napokon zasklený a dodnes je strážený v Britskej knižnici.

Postava Beowulfa a jeho príbeh

Beowulf je švédskym princom z oblasti Gotalandu, ktorý prichádza spolu so svojimi bojovníkmi na dvor zvaný Heorot dánskeho kráľa Hrothgara, aby mu pomohol zbaviť sa monštra Grendela. Ten je tvorom nadľudskej veľkosti, je považovaný za potomka biblického vraha Kaina a trýzni tunajšiu krajinu. Hrdina monštrum skutočne smrteľne zraní, vyvolá však hnev jeho matky, ktorá sa vydá na kráľovský dvor šíriť svoju pomstu. Aj tá je mocná a zúrivá, Beowulfa však v súboji chráni meč ukutý legendárnym kováčom Welandom.

Beowulfovi sa tak podarí zabiť aj Grendelovu matku načo ho kráľ bohato odmení a on sa vráti domov, kde sa stáva kráľom a vládne svojej krajine pokojne, až kým ju nezačne napádať mocný drak. A hoci aj v tomto súboji Beowulf zvíťazí, je smrteľne zranený. Umierajúci Beowulf určí za svojho následníka verného bojovníka Wiglafa a báseň sa následne končí nárekom nad jeho skonom.

Vplyv Beowulfa na neskoršiu literatúru

Príbeh hrdinského Beowulfa sa stal obľúbeným predmetom štúdie na mnohých britských univerzitách a nie je málo študentov, ktorí sa museli naučiť staroanglický jazyk, aby si tak mohli prečítať báseň v jej originálnej podobe. Je známe, že Beowulf mal výrazný vplyv na tvorbu autora Pána Prsteňov a Hobita, J.R.R. Tolkiena. Autor Jurského parku Michael Crichton sa ním zase inšpiroval pri svojom diele Pojedači mŕtvych, ktoré bolo voľne pretavené do známeho filmu Vikingovia. V tomto príbehu sa spomínajú divokí Wendelovia, vytvorení podľa monštra Grendela z Beowulfa, pričom ich kráľovná je inšpirovaná Grendelovou matkou.

Beowulf na veľkom plátne

Pokiaľ by ste sa s Beowulfom radi oboznámili prostredníctvom filmu a televízie, tak vedzte, že bol predmetom viacerých adaptácií. Len zopár z nich však bolo skutočne kvalitných a stojí za zmienku. Prvým je dobrodružný film Bewoulf: Vikingská legenda (2005) v hlavnej úlohe s Gerardom Butlerom. Druhým je digitálne animovaný film Beowulf (2007) režiséra Roberta Zemeckisa. Tento je obzvlášť pôsobivý, autentický a nechýbajú mu drsné scény ani jazyk. Odporúčam ho vidieť z vlastnej skúsenosti, hoci trochu mení pôvodný dej básne, napríklad keď tvrdí, že drak pustošiaci Beowulfovu krajinu je jeho synom, ktorého splodil s Grendelovou matkou, keď sa ju vydal zabiť.

Zdroje:

historymedren.about.com

www.cliffsnotes.com

www.sparknotes.com

cs.wikipedia.org

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.