Dámska literatúra s nadhľadom

Pre mnohých ľudí je dámska literatúra synonymom červenej knižnice a jednoduchých príbehov, ktoré sú plné rozjímania o láske. Hoci je tomu občas tak, neznamená to, že by sa knihy pre dievčatá a pre ženy nedali písať s humorom, dôvtipom a veľkou dávnou originality. Jasným príkladom sú toho dve britské spisovateľky, ktorých diela si získali množstvá (nielen) čitateliek po celom svete. Alexandra Potter a Sophie Kinsella.

Alexandra Potter

Rodáčka z Yorkshiru ukončila univerzitu v Liverpoole štúdiom anglickej histórie a postupne sa vypracovala na úspešnú novinárku v Londýne. Časť života strávila v Austrálii, pričom neprestávala pracovať na svojom sne raz vydať knihu. Na začiatku milénia sa jej to podarilo v podobe titulu Čo je nové kočka?, v ktorom sa čiastočne inšpirovala vlastnými zážitkami. Prvá hrdinka Alexandry Potter, Dalila, sa po nečakanej žiadosti o ruku rozhodne skúsiť nový štart ďaleko od všetkého, čo dovtedy poznala.

Do dnešného dňa vydala Alexandra jedenásť kníh a dočkala sa uznania zo strany čitateľov aj kritikov. Ako sama tvrdí, netrávi celé dni písaním a až keď sa jej minú výhorky na prokrastináciu, pustí sa tvoriť na plný plyn. Aj keď je už skúsenou a úspešnou spisovateľkou, stále sa občas obáva, že by ju nenapadlo nič zábavné alebo zaujímavé, čo by stálo za to dať na papier prípadne vložiť do Wordu. Rada cestuje po svete a je v kontakte so svojimi čitateľmi prostredníctvom sociálnych sietí a tiež osobne. Zavítala napríklad aj do Belehradu či do Prahy.

Zaujímavosťou diel tejto spisovateľky je, že vo väčšine prípadov sa odohrávajú vo veľkomestách a turistických centrách ako je Londýn, Paríž, New York či Benátky. Prostredie pre ňu pritom nie je len kulisou, ale zohráva v príbehu vždy zásadnú úlohu, ako je tomu napríklad v diele Love detective situovanom v Indii. Postave Ruby z tohto príbehu sa autorka rozhodla venovať dlhšiu sériu a v každom dieli ju preniesť na iné miesto sveta. Podobným konaním sa snaží ľudí primäť k tomu, aby sa nebáli opustiť svoju komfortnú zónu a cestovali po svete. A ak nemôžu, nech majú túto možnosť aspoň prostredníctvom čítania jej kníh.

Kuriózne je aj to, že vo viacerých z nich necháva spisovateľka priestor pre fantáziu čitateľa a používa prvky, ktoré v jej dielach môžu byť skutočnejšie alebo aj nemusia, napríklad v románe Dokonalé rande priamo do deja vstupuje literárna postava Jane Austenovej, pán Darcy a v románe Kto je to dievča ? sa hrdinka stretáva so svojim mladším ja.

Táto autorka taktiež rada plní svojim postavám ich želania. Tak je tomu v prípade Tess z Nezabudni na mňa, ktorá po bolestivom rozchode dostane šancu zažiť svoj vzťah od začiatku ešte raz a vyhnúť sa chybám vedúcim k jeho koncu. Smoliarke Heather sa v Daj si pozor na želania zase začnú plniť všetky malé želania, potom čo si zakúpi magický vres, hoci nakoniec ju nie vždy spravia až tak spokojnou, ako si predstavovala.

Okrem spomenutých, vyšli doteraz v slovenčine od Alexandry Potter ešte dva ďalšie romány. Ten pravý, ktorého nechcem je o tom, ako prvá a zdanlivo osudová láska nemusí byť nutne tou pravou. Hľadám Rómea naproti tomu rozpráva o romanticky založenej Juliet, ktorá pre seba zháňa svoju polovičku po vzore diele Williama Shakespeara, svojho Rómea.

Sophie Kinsella

Spisovateľka narodená v roku 1969 pochádza z oblasti Wimbledonu a je úspešnou absolventkou univerzity v Oxforde. Obľubuje hru na klavír, ktorú pôvodne aj študovala a kedysi pracovala ako novinárka v oblasti financií. Je matkou štyroch synov a jednej dcéry a doteraz vydala viac než dvadsať románov. Jej pravé meno znie Madeleine Wickham a pod ním vydala aj svoje prvé knihy.

Prvé knihy autorky boli písané vo vážnejšom tóne, väčšia pozornosť sa jej však zo strany čitateľov dostala až po roku 2000, kedy vydala ľahšie ladenú novelu Závislá od nákupov. Tá už vyšla pod pseudynonymom Sophie Kinsella, pre ktorý si spisovateľka vybrala svoje stredné meno a priezvisko matky za slobodna. Pod autorským menom sa pritom rozhodla písať, ak by román nebol úspešný a ona sa tak mohla potom bez obáv vrátiť k svojim pôvodným vážnejšie ladeným knihám.

To však nebolo nutné, keďže z knihy sa stal veľký hit a bola spracovaná aj v rovnomennom filme, kde si hlavnú úlohu zahrala Isla Fisher. Odštartovala tiež celú sériu kníh, v ktorých sledujeme nové príhody hlavnej hrdinky Becky Bloomwood. Tá už v nich nerieši len problém financovania svojej záľuby a romantické otázky, ale aj cestuje po svete, získa vysnívaný job, pripravuje sa na svadbu či na príchod bábätka. Viaceré diely Shopaholic series pritom inšpirovali samotní čitatelia, ktorí Sophie Kinsella neustále písali a dožadovali sa odpovedí na otázky, čo má Becky nového a ako sa má.

Ďalšou z hrdiniek autorky je Emma Corrigan, ktorej bola venovaná kniha Vieš udržať tajomstvo? a ktorá túži po povýšení v práci. Nechtiac sa však zdôverí so svojimi najhlbšími tajomstvami neznámemu spolusediacemu, z ktorého sa vykľuje jej nový šéf a na sériu komických situácií netreba dlho čakať. Podobne je tomu aj v románe Bohyňa v domácnosti, kde sa úspešná právnička Samantha zamestná ako pani v domácnosti potom, čo spraví fatálnu profesionálnu chybu. Téme pána pravého sa venujú podrobnejšie Svadobná noc Mám tvoje číslo. V slovenčine okrem toho pod pravým menom spisovateľky Madeleine Wickham vyšli aj knihy Nepozvaný hosť, Kokteily pre tri a pripravuje sa Hľadanie Audrey, zamerané predovšetkým pre čitateľky v dospievajúcom veku.

Hoci hrdinky Sophie Kinsella pôsobia na prvý pohľad občas trochu povrchne a tiež riešia otázku toho, s kým budú kráčať na spoločnej ceste životom; taktiež sú to moderné ženy, snažiace sa zladiť svoj osobný život s kariérou a profesionálne rásť. A aj ich trápia každodenné problémy, ktorým čelia s humorom a nenechajú sa nimi zraziť na zem. Presvedčte sa na vlastné oči a siahnite po niektorej z kníh tejto spisovateľky.

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.