Dědek na kole: Humorná retro spomienka pre pamätníkov

Dědek na kole je knižka fejtónov od českého spisovateľa Petra Feldsteina. Úlohou fejtónu je vtipne a duchaplne písať o zaujímavých veciach a zosmiešňovať nezdravé javy spoločenského života.

Kniha sa delí na kapitoly, pričom fejtóny môžete čítať v rôznom poradí, pretože každý tvorí samostatný príbeh z autorovho života. Feldstein v knižke humorne opisuje vlastné zážitky z obdobia detstva, dospievania aj dospelosti. Zabŕda do spoločenských a politických udalostí minulého storočia, predstavuje rozličné postavy a uťahuje si z vtedajšieho životného štýlu. Autorov štýl písania je kvetnatý s bohatou slovnou zásobou. Dej sa väčšinou odohráva v Prahe.

Kniha Dědek na kole je úsmevnou retro spomienkou pre ľudí vyrastajúcich v 50. a neskorších rokoch minulého storočia. Ponúka humorný obraz Československa, vtedajšej spoločnosti a životného štýlu. Preto si myslím, že je vhodná najmä pre staršie ročníky, ktoré si ešte spomínané časy pamätajú a dokážu pochopiť všetky autorove humorné  narážky. Pre tých neskôr narodených môže byť knižka cestou do minulosti a ukážkou, aké radosti a starosti ľudia zažívali pár desiatok rokov dozadu. Fejtóny sú viac či menej úsmevné, niektoré lepšie, iné horšie. Pre nadšencov tohto literárneho žánru však bude knižka určite príjemným čítaním.

,,Moje generace odmalička slýchávala, že džez je kapitalistický a nemorální přežitek. Že mandelinku bramborovou shazuje z letadel na naši svěží, lidově demokratickou zelenou nať potměšilý americký prezident Harry Truman, válečný štváč. A že žvýkačky neboli žvýkací gumy jsou nejen znakem nekulturnosti, ale také projevem reakcionářství neboli zpátečnictví.“

dedek na kole

Autor:Petr Feldstein

Vydavateľstvo: Grada

Rok vydania: 2016

Počet strán: 288

V prípade, ak vás recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.