Detský svet očami F. H. Burnett

Určite máte obľúbených spisovateľov, ktorých ste radi čítali ako deti. Spolu s ich hrdinami ste sa ponárali do nových svetov a podnikali rozličné dobrodružstvá. Pre mňa je jedným z nich autorka Frances Hodgson Burnett, a preto by som vám rada prestavila jej život najvýznamnejšie diela.

O autorke

Dievčatko menom Frances Eliza Hodgson sa narodilo 24. novembra 1849 v anglickom Manchesteri, neskôr sa však jej rodina presťahovala do amerického Tennessee. Nedostalo sa jej veľmi hlbokého vzdelania, bola však nadšenou čitateľkou a tak sa vzdelávala sama. Vo veku 20 rokov zostala bez rodičov sama  so štyrmi súrodencami a aby  finančne pomohla rodine, začala písať už v mladosti, prispievajúc do rôznych dámskych časopisov a neskôr vydávajúc vlastné novely. Značnú slávu a majetok získala však až vďaka napísaniu Malého lorda v roku 1886. Hoci je známa predovšetkým ako detská autorka, napísala aj mnohé práce pre dospelých a jej celková práca činí 40 noviel a hier ako aj pár tuctov krátkych príbehov a poviedok. Frances bola dvakrát vydatá, najprv s lekárom Swanom Burnettom v rokoch 1873 – 1898 a potom s hercom Stephenom Townsendom od roku 1900. S prvým manželom mala aj dvoch synov Lionela a Viviana. Frances Hodgson Burnett zomrela 29.októbra 1924 v New Yorku.

Frances Eliza Hodgson

Malý lord

Prvá práca, s ktorou sa Burnett preslávila, vyšla pod menom Malý lord Fauntleroy a pri tvorbe jej hlavnej postavy sa inšpirovala vlastným synom Vivianom. Malý americký chlapec Cedric sa v románe náhle vďaka dedičstvu dostane k bohatstvu a šľachtickému titulu, zachová si však napriek tomu svoju pokoru a charakter. Príbeh pôvodne vyšiel v detskom magazíne St. Nicholas v roku 1885, aby bol o rok neskôr vydaný knižne a stal sa medzinárodným bestsellerom, preloženým do viacerých jazykov a preneseným na divadelné dosky v Anglicku a vo Francúzsku. Úspech diela viedol k zlepšeniu života Frances a jej rodiny a tiež k tomu, že hoci stále pokračovala v písaní noviel a divadelných hier, viac sa začala venovať tvorbe pre deti.

Malá princezná

Malá princezná pôvodne vyšla v roku 1888 pod názvom Sara Crew podľa mena hlavnej hrdinky a nové pomenovanie bolo dielu prisúdené až v ďalšom vydaní z roku 1905. Tiež bola čoskoro zadaptovaná pre divadlo a neskôr aj filmové spracovanie, v prvom z nich z roku 1939 si Saru zahrala Shirley Temple. Sara je dievčatkom z bohatej rodiny, ktorá prichádza do školy pre mladé dámy vedenej slečnou Minchin a všetci sa k nej správajú ako k malej princeznej. Keď sa však zdá, že prišla o rodinu aj o majetok, jej postavenie sa drasticky zhorší. Ani to však nedokáže poškodiť Sarin charakter a dievčatko dokáže prekonať ťažké časy s pomocou mocnej fantázie, predstavivosti a sily priateľstva.

Filmové spracovanie Malej Princeznej

Tajomná záhrada

Hoci sa jedná o jedno z posledných autorkiných diel a už jej viaceré práce boli populárne, Tajomná záhrada sa okamžite stala jej najvyhľadávanejšou knihou, ktorá si získala srdcia všetkých generácií. Príbeh sa točí okolo osirotenej Mary Lennox, ktorá po smrti rodičov prichádza žiť k svojmu uzavretému strýkovi, skamaráti sa so záhradníckym pomocníkom Dickonom a svojím chorľavým bratrancom a spolu objavia tajomnú záhradu. Pri tejto práci sa Frances inšpirovala svojím druhým synom Lionelom, ktorý vo veku 15 rokov zomrel na tuberkulózu. Tajomná záhrada je pre mňa jednou z mojich obľúbených kníh a to vďaka čarovnej a krásnej atmosfére, ktorou vládne a príjemným hrejivým pocitom, ktorý vo vás zanechá.

Filmové spracovanie Tajomnej záhrady

Zdroje

www.penguin.com

www.lovereading4kids.co.uk

biography.yourdictionary.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.