KLASICKÉ PRÍBEHY DEŤOM POD STROMČEK

Napriek technologickým pokrokom dnešnej doby, kniha ako ideálny darček pod vianočný stromček z módy stále nevychádza. Aj mnohé staršie vydané knihy sú naďalej plné dobrodružstiev, zábavy alebo dodnes aktuálne svojím posolstvom. Klasické príbehy majú čo ponúknuť aj súčasným čitateľom a ak chcete, aby vaše deti objavili fantastický svet kníh, alebo sa s ním zoznámili lepšie, môžete im na Vianoce darovať aj jednu z klasických kníh detskej literatúry. Ponúkame vám pár tipov: 

Michael Ende: Nekonečný príbeh (1979)

Ako sa možno do fantastických svetov ponoriť lepšie, než sa stať priamo ich súčasťou ? To sa prihodí malému Bastiánovi, ktorý na úteku pred skupinkou väčších chlapcov narazí na tajomnú knihu zvanú Nekonečný príbeh. V ňom je Ríša fantázie zužovaná krutou Ničotou a zachrániť pred skazou ju môže jedine nebojácny hrdina Atrej. Na jeho ceste mu pomôže zázračný drak Falko, rôzne nadprirodzené bytosti a napokon aj samotný Bastián. Nekonečný príbeh nielen deťom ukazuje, aká nesmierne dôležitá je v živote predstavivosť a fantázia. Nemecký autor Michael Ende pre deti napísal taktiež aj ďalšiu výnimočnú knihu menom Dievčatko Momo a stratený čas.

Johanna Spyri: Heidi (1881)

Bezprostredná, srdečná a priateľská Heidi si získala tak srdce svojho mrzutého starého otca vo Švajčiarskych Alpách, ako aj tisícok čitateľov po celom svete. Jej najlepšími kamarátmi sú pastier kôz Peter a chromá Klára, pričom po čase sa Heidi z hôr dostane aj do Frankfurtu a ešte ďalej do sveta. Neprestáva však byť stále tým istým dievčatkom z hôr, ktoré pomôže deťom vštepiť lásku k prírode, základy priateľstva a tiež im ukázať, že s pozitívnym prístupom je možné zmeniť aj toho najväčšieho mrzúta na svete na láskavého deduška.

J.M.Barrie: Peter Pan (1911)

Sir James Matthew Barrie stvoril v Petrovi Panovi jednu z najikonickejších postáv detskej literatúry všetkých čias, neodmysliteľne spätú s Kapitánom Hookom, čarovnou vílou Zvonilkou a Krajinou-Nekrajinou. Pôvodne boli dobrodružstvá Petra, Wendy Darlingovej a Stratených chlapcov vytvorené ako divadelná hra, v ktorej pre zaujímavosť Petra Pana často stvárňovali mladé ženy. Svet v tejto knihe je skutočne magický, okrem pirátov v nej nájdete aj morské víly, indiánov či obrovského krokodíla. Aby ste sa jeho súčasťou stali, stačí, ak veríte vo víly a vyberiete sa v smere druhej hviezdy vpravo a potom rovno až do rána.

Astrid Lindgrenová: Pippi Dlhá Pančucha (1945)

Roztopašná Pippi s charakteristickými ryšavými vrkočmi sa nikdy nenudí, ani sa s ničím netrápi. Spolu s koňom a opicou býva vo Vile vilôčke a trávi čas s kamarátmi Anikou a Tommym. Pippi sa rýchlo stala po boku Ikei a Abby jedným zo symbolov Švédska, na ktorom sa výborne pobavia ľudia všetkých vekových kategórií. Jej autorka Astrid Lindgrenová patrí všeobecne k veľmi plodným autorom detskej literatúry a okrem sérií kníh o Pippi Dlhej Pančuche napísala napríklad aj Emila z Lönnebergy, Detektíva Kalle Blomkvista či Deti z Bullerbynu.

Carlo Collodi: Pinocchiove dobrodružstvá (1883)

Zrejme ste už od rodičov niekedy počuli, že ak budete klamať, narastie vám dlhý nos. Minimálne Pinocchiovi sa to prihodilo, tak načo zbytočne pokúšať šťastie? Drevená bábka z dielne majstra Geppetta sa rozhodne stať skutočným chlapcom, ale skôr, než svoju premenu dosiahne, musí sa naučiť odolávať pokušeniam, rozlišovať dobré od zlého a nasledovať svoje svedomie. Pinocchiove dobrodružstvá sú tak v podstate knihou dobrého správania, nie však nudnou, ale zábavnou a plnou prekvapení. Mimochodom, v knižnej verzii veľa stôp po cvrčkovi zosobňujúcom Pinocchiove svedomie nenájdete, viac ho do príbehu zapracovala až Disneyho filmová verzia.

Rudyard Kipling: Kniha džunglí (1894)

Čoskoro sa v kinách objaví nová hraná verzia Kiplingovej knihy a nielen to je dôkazom, že jej odkaz je stále živý. Chlapec Mauglí vyrastá v indickej džungli spolu s medveďom Balúom a panterom Baghírou, majúc sa na pozore pred hypnotizujúcim hadom Kaa a mocným tigrom Šerchánom. Na prvý pohľad to možno nepobadáte, Kniha džunglí je však okrem neuveriteľných dobrodružstiev z pralesa aj ukážkou tolerancie a spolužitia viacerých druhov, aj takých, ktoré v džungli bežne nežijú.

Eric M.Knight: Lassie sa vracia (1940)

Silné puto môže existovať nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi človekom a zvieraťom. V tomto prípade medzi malým Joeom a kóliou Lassie. Tá sa vydá na cestu dlhú stovky kilometrov, po ktorej prejde cez takmer celú Veľkú Britániu, len aby sa znovu stretla so svojim milovaným majiteľom, od ktorého bola z núdze odlúčená. Lassie sa vracia je dobrodružným príbehom o sile priateľstva a vytrvalosti, obzvlášť dôležitej vo vojnových časoch, v ktorých bola napísaná.

Robert Louis Stevenson: Ostrov pokladov (1883)

Majú vaše deti chuť na poriadnu dávku dobrodružstva? Hor sa spolu s nimi na lodnú palubu pomôcť Jimovi Hawkinsovi pri jeho honbe za pokladom. Pozor však na pirátov vedených zákerným a predsa podmanivým Johnom Silverom, ktorí majú na poklad tiež zálusk. Ostrov pokladov vo veľkej miere ovplyvnil celý žáner pirátskej literatúry a filmov a inšpirovali sa v ňom okrem iného aj Piráti Karibiku.

Zdroje

cosasdeeducacion.es

hola.com

losmejorestop10.blogspot.pe

taringa.net

imujer.com

theguardian.com

scholastic.com

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.