Klasické príbehy deťom pod stromček

Napriek technologickým pokrokom dnešnej doby, kniha ako ideálny darček pod vianočný stromček z módy stále nevychádza. Aj mnohé staršie vydané knihy sú naďalej plné dobrodružstiev, zábavy alebo dodnes aktuálne svojím posolstvom. Klasické príbehy majú čo ponúknuť aj súčasným čitateľom a ak chcete, aby vaše deti objavili fantastický svet kníh, alebo sa s ním zoznámili lepšie, môžete im na Vianoce darovať aj jednu z klasických kníh detskej literatúry. Ponúkame vám pár tipov: 

Michael Ende: Nekonečný príbeh (1979)

Ako sa možno do fantastických svetov ponoriť lepšie, než sa stať priamo ich súčasťou? To sa prihodí malému Bastiánovi, ktorý na úteku pred skupinkou väčších chlapcov narazí na tajomnú knihu zvanú Nekonečný príbeh. V ňom je Ríša fantázie sužovaná krutou Ničotou a zachrániť pred skazou ju môže jedine nebojácny hrdina Atrej. Na jeho ceste mu pomôže zázračný drak Falko, rôzne nadprirodzené bytosti a napokon aj samotný Bastián. Nekonečný príbeh nielen deťom ukazuje, aká nesmierne dôležitá je v živote predstavivosť a fantázia. Nemecký autor Michael Ende pre deti napísal taktiež aj ďalšiu výnimočnú knihu menom Dievčatko Momo a stratený čas.

Johanna Spyri: Heidi (1881)

Bezprostredná, srdečná a priateľská Heidi si získala tak srdce svojho mrzutého starého otca vo Švajčiarskych Alpách, ako aj tisícok čitateľov po celom svete. Jej najlepšími kamarátmi sú pastier kôz Peter a chromá Klára, pričom po čase sa Heidi z hôr dostane aj do Frankfurtu a ešte ďalej do sveta. Neprestáva však byť stále tým istým dievčatkom z hôr, ktoré pomôže deťom vštepiť lásku k prírode, základy priateľstva a tiež im ukázať, že s pozitívnym prístupom je možné zmeniť aj toho najväčšieho mrzúta na svete na láskavého deduška.

J. M. Barrie: Peter Pan (1911)

Sir James Matthew Barrie stvoril v Petrovi Panovi jednu z najikonickejších postáv detskej literatúry všetkých čias, neodmysliteľne spätú s Kapitánom Hookom, čarovnou vílou Zvonilkou a Krajinou-Nekrajinou. Pôvodne boli dobrodružstvá Petra, Wendy Darlingovej a Stratených chlapcov vytvorené ako divadelná hra, v ktorej pre zaujímavosť Petra Pana často stvárňovali mladé ženy. Svet v tejto knihe je skutočne magický, okrem pirátov v nej nájdete aj morské víly, Indiánov či obrovského krokodíla. Aby ste sa jeho súčasťou stali, stačí, ak veríte vo víly a vyberiete sa v smere druhej hviezdy vpravo a potom rovno až do rána.

Astrid Lindgrenová: Pippi Dlhá Pančucha (1945)

Roztopašná Pippi s charakteristickými ryšavými vrkočmi sa nikdy nenudí, ani sa s ničím netrápi. Spolu s koňom a opicou býva vo Vile vilôčke a trávi čas s kamarátmi Anikou a Tommym. Pippi sa rýchlo stala po boku Ikei a Abby jedným zo symbolov Švédska, na ktorom sa výborne pobavia ľudia všetkých vekových kategórií. Jej autorka Astrid Lindgrenová patrí všeobecne k veľmi plodným autorom detskej literatúry a okrem sérií kníh o Pippi Dlhej Pančuche napísala napríklad aj Emila z Lönnebergy, Detektíva Kalle Blomkvista či Deti z Bullerbynu.

Carlo Collodi: Pinocchiove dobrodružstvá (1883)

Zrejme ste už od rodičov niekedy počuli, že ak budete klamať, narastie vám dlhý nos. Minimálne Pinocchiovi sa to prihodilo, tak načo zbytočne pokúšať šťastie? Drevená bábka z dielne majstra Geppetta sa rozhodne stať skutočným chlapcom, ale skôr, než svoju premenu dosiahne, musí sa naučiť odolávať pokušeniam, rozlišovať dobré od zlého a nasledovať svoje svedomie. Pinocchiove dobrodružstvá sú tak v podstate knihou dobrého správania, nie však nudnou, ale zábavnou a plnou prekvapení. Mimochodom, v knižnej verzii veľa stôp po cvrčkovi zosobňujúcom Pinocchiove svedomie nenájdete, do príbehu zapracovala až Disneyho filmová verzia.

Rudyard Kipling: Kniha džunglí (1894)

Čoskoro sa v kinách objaví nová hraná verzia Kiplingovej knihy a nielen to je dôkazom, že jej odkaz je stále živý. Chlapec Mauglí vyrastá v indickej džungli spolu s medveďom Balúom a panterom Baghírou, majúc sa na pozore pred hypnotizujúcim hadom Kaa a mocným tigrom Šerchánom. Na prvý pohľad to možno nepobadáte, Kniha džunglí je však okrem neuveriteľných dobrodružstiev z pralesa aj ukážkou tolerancie a spolužitia viacerých druhov, aj takých, ktoré v džungli bežne nežijú.

Eric M.Knight: Lassie sa vracia (1940)

Silné puto môže existovať nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi človekom a zvieraťom. V tomto prípade medzi malým Joeom a kóliou Lassie. Tá sa vydá na cestu dlhú stovky kilometrov, po ktorej prejde cez takmer celú Veľkú Britániu, len aby sa znovu stretla so svojim milovaným majiteľom, od ktorého bola z núdze odlúčená. Lassie sa vracia je dobrodružným príbehom o sile priateľstva a vytrvalosti, obzvlášť dôležitej vo vojnových časoch, v ktorých bola napísaná.

Robert Louis Stevenson: Ostrov pokladov (1883)

Majú vaše deti chuť na poriadnu dávku dobrodružstva? Hor sa spolu s nimi na lodnú palubu pomôcť Jimovi Hawkinsovi pri jeho honbe za pokladom. Pozor však na pirátov vedených zákerným a predsa podmanivým Johnom Silverom, ktorí majú na poklad tiež zálusk. Ostrov pokladov vo veľkej miere ovplyvnil celý žáner pirátskej literatúry a filmov a inšpirovali sa v ňom okrem iného aj Piráti Karibiku.

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.