Kniha Mŕtve dievča neklame rozvírila hladiny tínedžerskej literatúry

Ak ste dosiaľ o knihe Mŕtve dievča neklame nepočuli, tak je najvyšší čas, aby ste sa do nej začítali. Ide totiž o najoceňovanejšiu tínedžerskú knihu desaťročia, ktorá jedinečným spôsobom rozoberá tému šikany. Vtiahne vás do deja skôr, než sa tomu pokúsite zabrániť.

Nakuknutie do zápletky

Rozprávačom knihy Mŕtve dievča neklame je stredoškolák Clay Jensen. Jedného dňa sa mu dostane do rúk záhadný balík od Hannah Bakerovej, bývalej spolužiačky, do ktorej bol tajne zamilovaný a ktorá pred dvomi týždňami spáchala samovraždu. Balík obsahuje nahrávky, na ktorých Hannah popisuje 13 dôvodov zosobnených v 13 menách, ktoré ju viedli k tomu, aby si vzala život. Jedným z týchto dôvodov má byť aj Clay, ktorý si musí nahrávky vypočuť sledujúc pritom priloženú mapu a neskôr kazety posunúť ďalšej osobe na zozname. Pokiaľ by sa táto reťaz prerušila, nahrávky by boli zverejnené.

Príbeh vyniká jedinečnou štruktúrou, v ktorej sa Clayove činy prepletajú s rozprávaním a myšlienkami Hannah. Podobný spôsob rozprávania môže na prvý pohľad vyzerať trochu komplikovane, ale nenechajte sa ním odradiť. Umožní vám vžiť sa do pocitov literárnych postáv oveľa intenzívnejšie, než je bežné.

Komu vďačíme za túto výnimočnú knihu?

Odpoveď znie: americkému spisovateľovi menom Jay Asher (1975), ktorý mal vždy pozitívny vzťah k literatúre a v minulosti pracoval vo viacerých kníhkupectvách a verejných knižniciach. Spočiatku sa po dobu deväť rokov venoval písaniu zábavných kníh pre mladšie deti. Až neskôr nadobudol jeho štýl vážnejšie tóny a sústredil sa na trochu staršie ročníky.

Pri spracovaní motívu samovraždy vychádzal z vlastnej rodinnej histórie, keďže jedna z jeho blízkych príbuzných sa počas štúdia na strednej škole pokúsila o samovraždu. Zároveň považoval za dôležité adekvátne spracovanie tínedžerskej šikany a depresie. Podľa jeho názoru im spoločnosť nevenuje dostatok pozornosti. V mnohých prípadoch vyústia do sebapoškodzovania alebo samovraždy.

Dielo, ktoré bolo v angličtine vydané pod názvom 13 reasons why, sa v roku 2007 stalo bestsellerom podľa New York Times. Túto pozíciu si udržalo po nasledujúcich osem rokov a v súčasnosti sa opäť teší veľkej popularite. Jay Asher doteraz publikoval aj dve ďalšie knihy, ktoré sú dostupné v angličtine pod názvom The Future of Us a What Light (vyšlo tiež v češtine ako Vánoční zázrak).

V centre pozornosti Selena Gomez a Netflix

Medzi fanúšikov Asherovej knihy sa radí aj speváčka a herečka Selena Gomez. Tá sa vo viacerých ohľadoch identifikovala s hrdinkou Hannah, ktorú chcela stvárniť na plátne alebo obrazovke. Kým sa projekt skutočne rozbehol, bola Selena už staršia než sa od Hannah požadovalo, zostala však za seriálom stáť ako výkonná producentka.

Pre potreby streamovacej služby Netflix natočil prvé epizódy seriálu držiteľ Oscara za film Spotlight Tom McCarthy. V pozícii dramaturga vynikol Brian Yorkey ocenený Pulitzerovou cenou. V úlohe Claya Jensena sa predstavil americký herec Dylan Minnette, ktorého ste mohli vidieť napríklad vo filmoch Husia koža alebo Muž v temnote. Hannah naopak stvárnila dosiaľ neznáma austrálska herečka Katherine Langford, ktorá rolu získala prostredníctvom konverzácie cez Skype.

Prvá séria 13 reasons why mala premiéru koncom marca tohto roku. Jej úspech je viditeľný na sociálnych sieťach ako napríklad Twitter, kde zmienky o nej prekonali v priebehu troch týždňov tweety o ďalších populárnych seriáloch súčasnosti, akými sú The Walking Dead či Upírske denníky. Druhá séria je momentálne v štádiu príprav a na Netflixe by sa mala objaviť na budúci rok.

Zdroje

www.thirteenreasonswhy.com

bookjourney.net

www.infobae.com

www.shmoop.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.