Mária Antoinetta – populárna postava v dejinách i v literatúre

Život francúzskej kráľovnej, známej pre záľubu v luxuse a nešťastný koniec pod gilotínou, sa stal námetom mnohých filmových aj literárnych spracovaní. V nasledujúcom článku sa dozviete nielen základné informácie o Márii Antoinette, ale aj o tom, ako je jej postava spracovaná v beletrii prostredníctvom niekoľkých populárnych diel.

Mária Antoinetta ako historická postava

Najmladšia dcéra rakúskej panovníčky Márie Terézie (1711-1780) a jej manžela Františka I. Lotrinského (1708-1765) dostala pri narodení titul rakúskej arcivojvodkyne Márie Antónie Habsbursko-Lotrinskej. História si ju však pamätá predovšetkým ako Máriu Antoinettu (1755-1793). Na dôkaz rakúsko-francúzskeho spojenectva bola už vo veku 15 rokov vydatá za následníka francúzskeho trónu. Po jeho nástupe na trón pod menom Ľudovít XVI. (1754-1793) sa v roku 1774 stala francúzskou kráľovnou.

Hoci sa spočiatku tešila popularite ľudu Francúzska, neskôr ju začali považovať za príliš roztopašnú a promiskuitnú. Obviňovali ju, že míňa priveľa peňazí pre vlastný luxus a že sa stavia proti nevyhnutným finančným a sociálnym reformám. Jej imidž ešte viac poškodila škandalózna aféra s diamantovým náhrdelníkom, ktorá viedla k zániku sympatií obyvateľstva s monarchiou a neskôr vyústila spolu s ďalšími udalosťami do Veľkej francúzskej revolúcie. Mária Antoinetta sa stala zosobnením negatív francúzskej monarchie. Revolučný tribunál ju v októbri 1793 obvinil z vlastizrady a poslal pod gilotínu.

Juliet Grey: Trilógia Mária Antoinetta

Trilógia americkej spisovateľky Juliet Grey pozostáva z dielov Ja, Mária Antoinetta; Dni slávy, dni smútku a Spoveď Márie Antoinetty. V rokoch 2015-2017 bola z iniciatívy vydavateľstva Slovart vydaná aj v slovenskom jazyku. Prvá časť rozpráva o tom, ako sa Mária Antoinetta pripravuje na svoju plánovanú úlohu. Mení sa z rakúskej arcivojvodkyne na dokonalú francúzsku dámu pripravenú nastúpiť po boku svojho manžela na trón.

Druhý diel sleduje Máriu Antoinettu už ako kráľovnú, ktorá prináša na francúzsky dvor veľkoleposť, teší sa z narodenia svojho dieťaťa, zamiluje sa do švédskeho grófa Axela von Fersena. Súčasne sa obáva o budúcnosť svojej rodiny a snaží sa uniknúť z kruhu klebiet a nepriateľov, ktorí ju čoraz viac obklopujú. Záver trilógie venuje pozornosť tomu, aký vplyv malo na život Márie Antoinetty vypuknutie revolúcie, ako sa snaží uniknúť jej následkom a napokon sa zmierňuje s osudom, ktorý ju a jej rodinu čaká.

Carolly Erickson: Poznala som lásku – Tajný denník Márie Antoinetty

Američanka Carolly Erickson (1943) je známa ako autorka historických románov z dejín Francúzska, Veľkej Británie či Ruska. Súčasťou jej tvorby jej aj román Poznala som lásku s podtitulom Tajný denník Márie Antoinetty. Bol publikovaný vydavateľstvom Slovenský spisovateľ v roku 2006. Ako názov titulu naznačuje, fiktívny denník umožňuje vžiť sa do pocitov Márie Antoinetty a prejsť s ňou z jej vlastnej perspektívy kľúčové udalosti jej života od mladosti v Rakúsku až po poslednú noc pred smrťou.

Jean Plaidy: Kráľovná diamantov

V neposlednom rade vám odporúčame prečítať si novelu Kráľovná diamantov, dostupnú v českom jazyku od vydavateľstva Baronet. Pochádza z pera Jean Plaidy, čo bol jeden zo pseudonymov britskej autorky Eleanor Hibbert (1906-1993). Príbeh s detektívnymi prvkami vrhá viac svetla na slávnu Náhrdelníkovú aféru, do ktorej mala byť Mária Antoinetta zapletená a ktorá spečatila osud francúzskej monarchie raz a navždy.

ZDROJE

www.goodreads.com

en.wikipedia.org

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.