Motivácia, ktorá zabíja

motivationV dnešnom svete žije množstvo talentovaných ľudí. Vlastne každý človek prichádza na svet s predispozíciami robiť niektoré veci lepšie ako tí druhí. Niekto vie pekne kresliť, iný rečniť a ďalší je každému sympatický a ľahko si získava priateľov. Dôležité je neustále na sebe pracovať a zlepšovať sa. Napriek tomu väčšina ľudí, ktorí to aj robiť chcú, stále stagnuje, alebo sa posúva dopredu len minimálne. Prečo je to tak?

Aj motivovanie je len biznis

Ak vojdete do kníhkupectva a oslovíte kníhkupca, pretože si chcete kúpiť motivačnú knižku, ukáže vám celé oddelenie plné ,,zázračných návodov na úspech“. Tisícky popísaných strán od tisícok autorov a pritom v každej nájdete v podstate tú istú formulku len povedanú inými slovami: veriť si, myslieť pozitívne a tvrdo pracovať. Napriek tomu si ľudia kupujú stále ďalšie a ďalšie knihy o motivácii, počúvajú motivačnú hudbu, čítajú motivačné blogy, pozerajú motivačné videá, lajkujú motivačné obrázky, navštevujú motivačné prednášky a počúvajú všetkých tých motivátorov. To je všetko. Len sa neustále motivujú, ale nepracujú. Možno sa niekedy aj do niečoho pustia, ale celkovo je to asi 20 % práce a 80 % motivovania.

Vonkajšia motivácia smrdí

Vonkajšia motivácia je navyše ako smrad. Otvoríte okno, miestnosť sa vyvetrá a zápach zmizne. Alebo si naň po minúte zvyknete a potom ho už nevnímate. Na tejto báze funguje aj vonkajšia motivácia, účinok netrvá dlho, preto sa človek zase pokúša motivovať a dostáva sa do začarovaného kruhu. Ak nie ste motivovaný vnútorne, nepomôže vám ani stovka kníh plných zaručených rád a trikov.

Neoverené zdroje výskumov

Na jednej americkej univerzite urobili nasledujúci výskum. Spýtali sa študentov, či dokážu konkrétne opísať svoje ciele a či budú ochotní v budúcnosti priznať svoje príjmy. Svoje ciele dokázali spísať iba tri percentá ľudí. O desať rokov neskôr výskumníci študentov vyhľadali a zistili, že tie tri percentá zarábali dokopy viac než zvyšných 97 %. Aj vy poznáte tento príbeh? Je to stará klasika, vtipné však je, že takýto výskum nikdy neprebehol. Motivačné knihy sú často plné poloprávd, vymyslených alebo zveličených príbehov. Nedajte sa oklamať.

Motivácia je dôležitá, ale …

Zmyslom tohto článku nie je hanobiť motiváciu, či motivačnú literatúru, alebo tvrdiť, že spisovať si ciele na papier je niečo zlé. Motivácia je dôležitá, ale aj tu platí pravidlo všetko s mierou. Ak si budete chcieť nabudúce pozrieť nejaké motivačné video, alebo prečítať nejaké citáty, skúste sa na chvíľu zamyslieť a porozmýšľať, či by nebolo lepšie ten čas venovať práci, ktorá vás posunie bližšie k vášmu cieľu. Motivujte sa, ale nedovoľte, aby motivácia zabila vaše sny.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.