Najtradičnejšie vianočné príbehy

Je veľmi pravdepodobné, že pod týmto pojmom si každý z nás predstaví inú knihu či novelu. Viac či menej sa vo svojich dielach venovali Vianociam a vianočnej tematike mnohí spisovatelia. Práce niektorých z nich patria ku klenotom svetovej literatúry a to nielen tej vianočnej. Práve na tieto príbehy zameriame našu pozornosť.

Charles Dickens: Vianočná koleda (1843)

Charles Dickens patrí k najplodnejším britským spisovateľom všetkých čias a jeho Vianočná koleda patrí k najobľúbenejším príbehom s tematikou Vianoc na celom svete. Novela rozpráva o lakomcovi Ebenezerovi Scroogeovi a duchoch minulých, prítomných a súčasných Vianoc, ktorí sa so Scroogeom vydávajú na cestu časom a snažia sa ho presvedčiť o podstate vianočných sviatkov a o tom, aby otvoril svoje srdce ľuďom okolo seba. Vianočná koleda sa dočkala mnohých filmových adaptácií aj nových knižných vydaní a jej posolstvo o ľudskosti, solidarite a vianočnom duchu je aktuálne dodnes.

Ernst Theodor Amadeus Hoffmann: Luskáčik a Myší kráľ (1816)

Knižku tohto nemeckého autora celosvetovo preslávil hlavne balet Luskáčik, ktorý podľa nej vytvoril ruský skladateľ P.I. Čajkovskij. Jej hlavnou hrdinkou je malá Marie, ktorá sa počas štedrovečernej noci stane svedkom súboja prebudených hračiek a myší, ktoré sa vkradli do izby. Postaví sa na stranu statočného pánačika na lúskanie orieškov menom Luskáčik a sprevádza ho do jeho sveta, aby mu pomohla poraziť zákerného Myšieho kráľa. V Luskáčiku ožíva pravá vianočná atmosféra plná kúziel a tajomna a do sveta rozprávok vtiahne spolu s Marie aj vás.

Hans Christian Andersen: Dievčatko so zápalkami (1845)

Dánsky rozprávkový kráľ stvoril tak podmanivé príbehy ako je Malá morská víla, Snehová kráľovná, Cínový vojačik, Princezná na hrášku či Cisárove nové šaty. Vianoc sa pritom dotkol v nádhernom, hoci smutnom príbehu Dievčatko so zápalkami, kde sa chudobné a bosé dievčatko snaží na Silvestra neúspešne predať aspoň nejaké zápalky. Aby sa v krutej zime zahrialo, postupne zapaľuje svoje zápalky a vidí slávnostnú večeru s husacinou, teplé kachle, stromček a hlavne svoju láskavú starú mamu, s ktorou napokon šťastná odchádza zo studeného sveta.

John Ronald Reuel Tolkien: Dopisy deda Mráza (1976)

Hoci je J.R.R.Tolkien známy hlavne ako literárny otec Pána Prsteňov, Hobita a ďalších diel z prostredia Stredozeme, písal aj iné prózy. Dopisy deda Mráza vyšli ako zbierka listov, ktoré Tolkien písal svojim deťom pred Vianocami v rokoch 1920-1943. V nich predstieral, že je dedom Mrázom a popisoval život na Severnom póle, prácu svojich škriatkovských pomocníkov, prípravu na vianočné roznášanie darčekov a ďalšie príhody. Z Dopisov deda Mráza sa šíri nielen sviatočná pohoda, ale aj láska k deťom a ich fantázii.

Lyman Frank Baum: Život a dobrodružstvá Santa Clausa (1902)

Rovnako ako Tolkien, aj Baum je najviac spájaný s iným dielom a tým je Čarodejník z krajiny Oz. Ten však nie je zďaleka jedinou zaujímavou prácou pochádzajúcou z pera popredného amerického spisovateľa fantasy. V ďalšej venuje svoju pozornosť Santovi Clausovi a prichádza s vlastnou verziou toho, odkiaľ Santa pochádza, ako sa dostal k rozdávaniu darčekov a tiež ako sa stal neoddeliteľnou súčasťou vianočného času mnohých krajín sveta.

Chris van Allsburg: Polárny expres (1985)

V našich končinách je Polárny expres známy predovšetkým ako film, inde aj ako detská knižka napísaná a tiež ilustrovaná americkým spisovateľom Chrisom van Allsburgom. Podstata oboch je však rovnaká a tou je, že chlapec, ktorý už ako jeden z mála svojich rovesníkov aj naďalej verí v existenciu Santa Clausa, je zvolený, aby spolu s ďalšími deťmi nastúpil na magický Polárny expres. Ten ich všetkých prevezie cez zasneženú krajinu až do samotného srdca Vianoc, na Severný pól, kde sa presvedčia o tom, že veriť sa skutočne oplatí.

Dr.Seuss: Ako Grinch ukradol Vianoce (1957)

Aj príbeh Ako Grinch ukradol Vianoce poznáme na Slovensku skôr ako film než knihu amerického autora píšuceho pod pseudonymom Dr.Seuss. Ten svoj príbeh tiež zilustroval a neskôr bol Grinch prevedený aj do filmovej podoby. Samotný Grinch je pritom zeleným škriatkom, ktorý sa veľmi odlišuje od svojich súkmeňovcov, zatrpkol na nich a rozhodne sa im preto prekaziť oslavu Vianoc, ktorú berú veľmi vážne. Zaujímavosťou pritom je, že celé dielo je písané vo veršoch a vzniklo ako satira na prehnanú materializáciu vianočných sviatkov.

Richard Paul Evans: Vianočná skrinka (1993)

Americký novelista venoval svoju prácu Vianočná skrinka svojim dcéram a vydal ju na vlastné náklady neočakávajúc prílišné zisky. Na jeho veľké prekvapenie sa však Vianočná skrinka stala veľmi obľúbenou a umožnila mu naplno sa zaoberať písaním. Jej hlavnou témou je láska medzi rodičmi a deťmi a význam spoločného prežitia vianočných sviatkov v rodinom kruhu.

Clement Clarke Moore: Noc pred Vianocami (1823)

Aj keď vám toto meno ani titul veľa nehovorí, predsa len si zaslúži zmienku v našom článku, keďže ide o jeden z najstarších príbehov s vianočnou tematikou, ktorý zároveň v mnohých ohľadoch definoval podobu Santa Clausa, pretrvávajúcu dodnes. Práve Moore ako prvý autor totiž popísal Santu ako veselého bradatého chlapíka v červenom, spúšťajúceho sa dolu komínom.

Zdroje

literaturainfantil.about.com

iberlibro.com

familius.com

espaciolibros.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.