Otec motivačnej literatúry: Myslel a zbohatol (2. časť)

Napoleon Hill

prvej časti sme sa zamerali na zrod nápadu o filozofii úspechu a tiež na prvé úspechy i pády Napoleona Hilla, muža ktorý vytvoril najznámejšie dielo motivačnej literatúry.

Hillova občianska povinnosť

V dôsledku hospodárskej krízy sa predaje kníh prepadli a privodili Hillovi finančný úpadok. Bol nútený predať vidiecke sídlo, v ktorom s rodinou žil. V roku 1933 dostal ponuku stať sa poradcom a tlačovým tajomníkom prezidenta Roosvelta, ktorý chcel ,,bojovať proti strachu“ a dostať krajinu z krízy. Hill vnímal pomoc prezidentovi ako občiansku povinnosť a počas dvojročnej práce odmietol poberať plat. Materiálny nedostatok zapríčinil nezhody v manželstve, ktoré vyústili do rozvodu v roku 1935. Hill mal vtedy 52 rokov.

Nová láska

Aby prežil, začal opäť prednášať a zároveň pracoval na skrátenej verzii Zákona úspechu, ktorú pomenoval 13 krokov k bohatstvu (13 Steps to Riches). Finančne bol na tom tak zle, že si nemohol dovoliť ani vlastné bývanie, bol nútený si požičiavať na živobytie od syna Blaira, u ktorého istý čas žil. V roku 1937 sa počas jednej prednášky zoznámil s mladou ženou Rose Lee Beeland. O niekoľko mesiacov sa zosobášili a Rose ho presvedčila, aby rukopis vydal.

Mysli a zbohatni

Kniha nakoniec vyšla ešte v ten istý rok a dostala meno Mysli a zbohatni (Think and Grow Rich) a za prvé tri týždne sa predalo viac ako päťtisíc výtlačkov. Do konca krízy stúpol počet predaných kusov na milión. V súčasnosti je táto kniha preložená do viac ako tridsiatich svetových jazykov a celosvetovo sa už predalo viac ako 30 miliónov kusov. Podstata tejto knihy je obsiahnutá vo vete ,,dokážeš všetko, čo si predstavíš a uveríš tomu“ a rozvinula nové odvetvie literatúry zameranej na osobný a duchovný rozvoj.

Vypočítavá Rose

V roku 1940 sa Hillov majetok odhadoval na jeden milión dolárov. Nanešťastie, Rose nebola pre Hilla tá správna žena a po rozvode o rok neskôr ho obrala o všetko. Hill sa po tomto sklamaní opäť vzchopil a odišiel hľadať šťastie do Južnej Karolíny. Pre priateľa Williama P. Jacobsa a jeho akadémiu vytvoril kurz osobného rozvoja a taktiež vydal knihu Mental Dynamite, ktorá však neuspela kvôli nedostatku papiera počas 2. svetovej vojny. Hoci sa mu v pracovnom živote príliš nedarilo, v ľúbostnom to vyzeralo inak. V Jacobsovej akadémii sa zoznámil s Annie Lou Norman, s ktorou sa zosobášil a ostal s ňou až do konca života.

Napoleon Hill
Napoleon Hill
Trvalé šťastie

Ako šesťdesiatročný začal opäť prednášať a počas jednej prednášky stretol úspešného biznismena menom W. Clement Stone, ktorý za svoj úspech vďačil práve Hillovej knihe. Vzniklo medzi nimi priateľstvo a keď mal Hill 69 rokov, založili spoločnú firmu.  Začali vydávať časopis Success Unlimited a vydali tiež niekoľko kníh, najznámejšia z nich bola Success Through Positive Mental Attitude. Hill konečne dosiahol trvalé bohatstvo a aj šťastie po boku milovanej ženy. Zomrel v roku 1970 vo veku 87 rokov a zanechal po sebe majetok v hodnote viac ako 6 miliónov dolárov.

Nestarnúca kniha

Na trhu motivačnej literatúry nájdete dnes naozaj všeličo, od rozumných rád, cez ezoteriku až po šarlatánske výmysly. Filozofia Napoleona Hilla však spomedzi nich stále vystupuje dopredu. Hoci od napísania tejto klasiky uplynulo už takmer storočie, jej princípy sa dajú uplatniť aj v súčasnej modernej dobe. Sám Hill je dôkazom, že myslieť a zbohatnúť sa naozaj dá. Jeho knihy sú zároveň jeho životným príbehom, príbehom muža, ktorý veľakrát padol na samé dno, ale nikdy sa nevzdal a nakoniec dosiahol vytúžené šťastie a bohatstvo.

Zdroj:

Napoleon Hill – Mysli a zbohatni

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.