Peter Hoferek z vydavateľstva Elist: Vydávaniu kníh sa venujem naplno

Vydavateľstvo Elist v týchto dňoch oslavuje svoje prvé narodeniny. Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili rozhovor s jeho zakladateľom Petrom Hoferekom.

Čo vás viedlo k založeniu vlastného vydavateľstva?

Nikdy to nebol môj sen, ako by sa mohlo zdať. Skôr som k tomu prišiel skoro ako slepé kura k zrnu. Napísal som knihu Okolo sveta s palcom hore, ktorú vydalo malé vydavateľstvo Druska Books, patriace môjmu kamarátovi, Petrovi Druskovi. Neuplynulo veľa mesiacov a Peter sa rozhodol ukončiť vydavateľskú činnosť a navrhol, že odovzdá svoje know-how a kontakty serióznemu záujemcovi. Ako autor knihy, ktorý zároveň ukončil svoju programátorskú kariéru na Slovensku a presťahoval sa do Rakúska som sa začal pohrávať s myšlienkou založiť vydavateľstvo. S Peťom sme veľa diskutovali o možnostiach a nakoniec som sa  rozhodol podstúpiť to riziko a rozbehnúť vlastné vydavateľstvo.

Rok vydavateľskej činnosti je už za vami. Ako by ste ho zhodnotili?

Keď som s vydavateľstvom začínal, vedel som, že to nebude jednoduché. Teraz môžem ale s istotou povedať, že je to náročnejšie, ako som čakal. Veľa som sa musel učiť a to hlavne na svojich chybách. Od začiatku ale pri mne stál už spomínaný kamoš a pár autorov, ktorí mi dodávali silu a motiváciu. Za to im veľmi pekne ďakujem. Snažil som sa vždy robiť všetko pre to, aby som ich nesklamal a aby našu spoluprácu nikdy neľutovali. Najväčšia vďaka patrí autorovi skvelých detektívok, Romanovi Horňákovi.

Po prvých, akýchsi prípravných mesiacoch, kedy som sa staral hlavne o rozbehnutie e-shopu, propagáciu vydavateľstva a dohadoval zmluvy s distribútormi a inými partnermi, prišlo obdobie, kedy začali prichádzať prvé rukopisy. Zrazu som musel tráviť čoraz viac času ich čítaním a rozmýšľať, či má dielo potenciál. Občas to nie je ľahké posúdiť, pokiaľ to nie je žáner, ktorý mám aj ja rád. V novej vlne autorov prišli Vojtech BeniczkyJúlius Belan, či Monika Jalakšová a akousi vlajkovou loďou vydavateľstva sa stala Adriana Gregorová, ktorej dielo Povedal, že budem šťastná zaznamenalo taký úspech, že som zanedlho dokonca musel robiť dotlač.

Spokojní autori pritiahli do vydavateľstva ďalšie, čoraz známejšie mená. A tak mi bežne za deň prišli 3-4 rukopisy. Pracovať viac ako 14 hodín denne už bolo neúnosné a tak som začal hľadať spolupracovníka. Pani, s ktorou som 2 mesiace spolupracoval priniesla množstvo skvelých nápadov a som jej za to veľmi vďačný. Žiaľ, nemala dôveru autorov a postupne strácala aj tú moju a tak sme sa rozlúčili. Od vtedy vydavateľstvo opäť riadim sám.

Mám pocit, že za prvý rok existencie sa vydavateľstvo posunulo veľmi výrazne vpred. Dokonca viac, ako som si dokázal predstaviť. To obrovské množstvo mravenčej práce, čo za tým bolo síce nevidí nik okrem mňa, ale aspoň výsledok v podobe vydaných kníh si všimne každý milovník literatúry. Najviac ma tešia práve recenzie od nadšených čitateľov, či pochvala od spokojných autorov. A hoci sa vydávaniu kníh venujem naplno, zrejme ešte dosť dlho si nebudem môcť vyplatiť žiadny honorár. No i tak mám pocit, že to čo robím má zmysel a dúfam, že sa mi časom podarí vybudovať známe vydavateľstvo, na ktoré budem môcť byť ako dôchodca hrdý.

Čo považujete pri vydávaní kníh za najväčšie prekážky?

Vydavateľ je v podstate investor, ktorý do diela autora naleje vlastné peniaze a čas s očakávaním, že sa raz postupne náklady vrátia a prinesú aj peniaze navyše. Problémom pri knihách je hlavne fakt, že kým sa vráti investícia, tak to trvá veľmi dlho. A či sa vôbec vráti je otázne. Konkurencia v knižnom svete je obrovská a vlastne stále väčšia a väčšia, lebo celkové množstvo titulov pribúda. Ale čitatelia môžu kľudne siahnuť aj po storočnom diele, nie sú odkázaní čítať len novinky.

Slovenský knižný trh je veľmi malý. Preto sú vydavatelia nútení tlačiť knihy v nízkych nákladoch a tak sú potom knihy pochopiteľne drahšie. Napríklad v Rakúsku, kde zákazníci nemajú tak hlboko do vrecka, sú obyčajne ceny porovnateľných kníh nižšie ako u nás. Vydavateľstvám nepomáha ani štát, ale práve naopak im ukladá rôzne povinnosti, ktorými im ešte viac komplikuje život.

Podľa čoho si vyberáte knihy, ktoré sa rozhodnete vydať?

Neexistuje nejaký presný vzorec. Dnes už rukopisy nečítam len ja, ale nechávam dielo posúdiť viacerými ľuďmi, ktorých názorom dôverujem. Tiež ale kladiem dôraz aj na komerčný potenciál a či aj autor dokáže dielo spropagovať. Samozrejme netajím, že sú vo výhode zabehnutí autori, ktorých predošlé diela majú skvelé hodnotenia. Ale ak by aj mali predošlé diela skvelé, ale toto nové sa mi nebude pozdávať, tak ho jednoducho nevydám.

Edičný plán na rok 2017 už máte plný. Aké novinky chystáte?

V roku 2017 mám naplánovaných vydať až 40 diel. Je to obrovské číslo… predstavuje to takmer jedno dielo za týždeň. Ale aj tak len malý zlomok z prijatých rukopisov sa dostal do edičného plánu.

Už v najbližších týždňoch sa môžu čitatelia tešiť až na 9 zaujímavých diel:
– triler Pomsta prichádza potichu od Lucie Braunovej,
– román na základe skutočného príbehu transexuála, Telo ako trest napísla Mirka Manáková,
– rozprávku Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom od Mary Roe,
– historický román z vojnového obdobia Dievča z lesa od Radovana Bezecného,
– historická romanca Poškvrnená od Michaely Mihokovej,
– ženský román Druhá od Adriany Gregorovej,
– Dovoľ mi všetko od Mirky Novysedlákovej,
– Spadol z jahody od Kristíny Pavelkovej,
– Porcelánová láska od Kristíny Ježovičovej.
…a učitelia sa už tešia na najinovatívnejší Učiteľský zápisník 2017/2018 z vydavateľstva Elist. Minulý rok sa neušlo pre všetkých záujemcov a tak sme tento rok výrazne navýšili náklad.

Do konca roku ešte pripravujeme napríklad revydanie úspešných kníh od Miroslavy Varáčkovej a Vity Jamborovej – schválne neprezradím, ktorých. A dokonca chystáme aj slovenský preklad bestselleru The Condition (Diagnóza) od Jennifer Haigh. Celý redakčný plán aj s anotáciami ku každému dielu nájdete na našom webe.

Ktoré zaujímavé tituly z vášho vydavateľstva by ste odporučili našim čitateľom?

Kto má rád humor a prípadne aj akciu a štipku romantiky, ten by mal určite siahnuť po knihe Rande naslepo od Mareka Zákopčana. Momentálne je to náš bestseller. Okrem toho musím spomenúť naozaj veľmi emotívnu, ale zároveň humorne ladenú knihu s úžasným ohlasom, Za dverami číha život, ktorá popisuje skutočný príbeh matky (Márie Blšákovej) a syna – autistu (Jozefa Blšáka). Pre deti odporúčam krásnu rozprávkovú knihu so silným posolstvom, Kto si trúfne na Peťa od Júliusa Belana. Výborné ohlasy sú ale aj na zbierku poviedok od slovenských autorov Muži vs. Ženy, alebo na detektívky od Romana Horňáka. Ja sa teším, ako si prečítam v tlačenej podobe aj viaceré z pripravovaných noviniek.

Po akých knihách siahnete vo voľnom čase?

Osobne mám rád cestopisy a skutočné príbehy. Ale najčastejšie siaham po náučnej literatúre, faktoch, či rôznych „know-how“ knihách.

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.