Revenant – Zmŕtvychvstanie: Drsný príbeh o prežití a pomste aj pre tých najnáročnejších

revenant - zmrtvychvstanieSnaha prežiť v drsnej prírode a túžba po pomste sú ústredné motívy knihy Revenant – Zmŕtvychvstanie. Americký spisovateľ Michael Punke pripravil výnimočný zážitok v podobe drsného, ale úžasného príbehu.

Dej sa začína v roku 1823, kedy sa Hugh Glass spolu s lovcami kožušín vydáva do neprebádaných Skalnatých hôr. Výpravu sťažujú nielen drsné podmienky, ale aj útoky miestnych indiánov. Hugha napadne grizly a hoci zviera nakoniec zabije, utrpí vážne zranenia, ktoré mu zabránia pokračovať v ceste. Kapitán Henry poverí dvoch lovcov Johna Fitzgeralda a Jima Bridgera, aby sa o zraneného postarali kým neumrie, potom ho pochovali a dohnali skupinu. Fitzgerald sa však zachová tak, ako mu káže jeho zradná sebecká povaha.

Kniha je napísaná podľa skutočnej udalosti, hoci niektoré vedľajšie postavy a miesta sú vymyslené. To jej však nič neuberá na čare. Ide o pútavý, silný a fascinujúci príbeh o nezlomnosti ľudského ducha a túžbe prežiť napriek krutým podmienkam, hladu, zime, zraneniam či hrozbe stretu s divokými kmeňmi a dravcami. Doslova vás ,,vcucne“ do divočiny až máte pocit, že sa v nej naozaj nachádzate.

Hugh Glass je odvážny a húževnatý človek, ktorý ide za svojim cieľom napriek bolesti a malej šanci na prežitie. Jeho príbeh je dôkazom toho, čoho všetkého je človek schopný, ak sa vnútorne na niečo odhodlá a odmieta sa vzdať. Aj ostatné postavy sú vynikajúco spracované a ponúkajú pestrú paletu ľudských pováh a motívov konania. Pozitívom sú aj vsunuté pasáže, ktoré rozprávajú príbehy z minulosti hlavnej i vedľajších postáv a tak ich má čitateľ možnosť lepšie spoznať a pochopiť ich správanie.

,,Zahnal sa fakľou na jednouchého vlka. Plamene oblizli tvár zvieraťa, ktoré s kňučaním odskočilo dozadu. Biely vlk skočil na Glassa a zahryzol sa mu do pleca. Glass odtiahol hlavu, aby si vlka udržal čo najďalej od krku. Od vlčej papule ho delilo iba zopár palcov a cítil jeho krvavý dych. Znova sa zahnal fakľou, aby vlkovi popálil brucho a slabiny. Konečne ho vlk pustil a o krok ustúpil.“

Kniha má aj dokumentárnu hodnotu, pretože verne zobrazuje éru obchodu s kožušinami. Krásne a detailne opisuje drsnú prírodu a spôsob života niekdajších lovcov kožušín, indiánov a aj divokých zvierat. V čitateľovi prebúdza záujem o bližšie preskúmanie tohto historického obdobia, života lovcov aj indiánov. Na konci knihy sa nachádza aj historická poznámka, ktorá rozpráva o ďalšom osude skutočných postáv.

Revenant je výnimočný a nezabudnuteľný príbeh, ktorý zaujme aj náročnejších čitateľov. Pútavý, prekvapivý, zručne napísaný a prečítaný na jeden dych. Nemal by chýbať žiadnemu milovníkovi dobrodružstiev. Kniha inšpirovala aj Oskarom ocenený film Revenant v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom.

revenant

Autor: Michael Punke

Pôvodný názov: The Revenant

Preklad: Slavomír Hrivnák

Vydavateľstvo: Motýľ

Rok vydania: 2016

Počet strán: 264

V prípade, ak vás recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu

Chcete si knižku len požičať? Revenant – Zmŕtvychvstanie (v českom jazyku) je dostupné v knižniciach.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.