Skús to znovu: Romantická oddychovka pre mládež

Skús to znovu je nový dievčenský román z pera spisovateľky Jany Šulkovej. Rozpráva príbeh sedemnásťročnej Nataši a mladého Adama, ktorí si k sebe nájdu cestu za veľmi zvláštnych okolností. Natašu totiž jedného dňa počas cesty domov z baletného tréningu unesú na neznáme miesto, kde je jej väzniteľnom práve Adam, ktorý sa do celej situácie tiež nedostal úplne dobrovoľne.

„Kdesi hlboko vnútri môjho momentálne zúboženého ja pociťujem deficit jeho prítomnosti. Asi som sa počas tej skľúčenosti a nevedomosti naňho akosi upla. Hups.“

V prvom rade treba zdôrazniť, že ide naozaj o román pre mládež alebo pre nenáročné dospelé čitateľky. Správanie postáv je totiž niekedy naozaj príliš naivné a mimo logiku. Už len ohľadom únosu spomeniem, že unesený človek väčšinou nemyslí na to, že fľaky z nohavíc už nevyperie a nepokúša si vyčistiť zuby, namiesto toho, aby sa pokúšal o útek. Takisto v logicky stresových situáciách chýba absencia strachu, ktorý Nataša nepociťuje ani po nevyriešenom únose, keď má podozrenie, že ju niekto sleduje. Celkovo príbehu chýba napätie a dramatickosť, ktorá sa od takejto zápletky očakáva.

skus_to_znovu_recenzia

Plusom knihy je, že autorka sa nesnažila zobraziť len sladkú mladú lásku, ale upriamuje pozornosť aj na rodinné problémy, ktoré vo veľkom dospievajúcich ľudí formujú. Príbeh je na striedačku zobrazovaný z dvoch pohľadov – Natašinho a Adamovho. Autorke sa podarilo obe postavy odlíšiť rôznym zmýšľaním aj vyjadrovaním, čo celý dej obohacuje a posúva vpred. Kým Natašin svet je ružový, detský a optimistický, Adamova komplikovaná rodinná situácia z neho spravila uzavretého a nedôverčivého človeka. Zatiaľ čo prvá časť knihy sa zameriava na rozvíjanie romantického vzťahu medzi Natašou a Adamom, druhá časť je podstatne lepšia a venuje sa pomalému rozmotávaniu tajomstiev ohľadom Natašinho únosu. Ku koncu príbeh vykryštalizuje veľkým, hoci smutným prekvapením, ktorý hlboko zasiahne Natašu a jej otca. Ukončenie tejto novej situácie je opísané veľmi emocionálne.

Román Skús to znovu nie je určený pre náročného čitateľa, ale pre svoju cieľovú skupinu je určite dobrou voľbou. Primárne by som ho odporučila mladým dievčatám vo veku od 12 do 17 rokov, ktoré majú chuť prečítať si niečo romantické.

Autor: Jana Šulková

Vydavateľstvo: Motýľ

Rok vydania: 2016

Počet strán: 262

Ak vás recenzia zaujala, knižku si môžete zakúpiť tu.

Chcete si knižku len požičať? Skús to znovu je dostupná v knižniciach.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.