Slovenská história perom Juraja Červenáka

Spojiť fantastickú literatúru s históriou a nezabudnúť pritom použiť poctivú dávku humoru a napätia je spisovateľskou výsadou. Autorov, ktorí si v podobnom písaní získali zručnosť, však nemusíme nutne hľadať za hranicami. Na jedného z nich natrafíme aj na Slovensku. Jeho meno je Juraj Červenák a ak ho ešte nepoznáte, mali by ste sa s ním čo naskôr prostredníctvom jeho diel zoznámiť.

Spisovateľské počiatky

Rodák zo Žiaru nad Hronom strávil časť života v Košiciach, po väčšinu času tak ako aj dnes je ale jeho domovom Banská Štiavnica. Miesto pobytu ako stvorené pre všetkých, čo sa zaujímajú o dejiny a významné osobnosti histórie. Literárne črevo u seba Juraj Červenák nazývaný aj Ďuro Červenák, objavil už počas školských čias, kedy si svoje prvotiny aj sám ilustroval. Jeho prvé práce boli publikované v polovici 90. rokov v češtine, pričom väčšina z nich vyšla pod pseudonymom Thorleif Larssen či George Callahan.

Na území bývalého Československa bola spočiatku inšpirácia západnou mytológiou a autormi ako J. R. R. Tolkien či R. E. Howard bežnou záležitosťou. Výnimkou nebol v tomto smere ani Červenák, ktorý do sveta Barbara Conana taktiež prispel svojou troškou v podobe štyroch románov. Netrvalo ale dlho a nádejný autor získaval čoraz väčšiu záľubu v slovanských dejinách a mýtoch. Čiastočne mu k tomu pomohol vzor suseda z Poľska, Andrzeja Sapkowského, uznávaného autora kníh o Zaklínačovi a ďalších diel.

Juraj Červenák prešiel viacerými zamestnaniami, poslednú dekádu sa však už naplno a s vervou venuje ako spisovateľ na voľnej nohe predovšetkým písaniu. Okrem publikácie vlastných diel prispel poviedkami aj do viacerých antológií a zbierok, ako aj časopisov Pevnost, Fantázia a Ikarie. Jeho knihy vychádzajú popri slovenčine a češtine aj v poľštine a niektoré z nich boli preložené aj do ruštiny. Je v častom kontakte so svojimi čitateľmi, či už prostredníctvom sociálnych sietí alebo živých vystúpení a rád sa venuje tiež pozeraniu filmov a ich rozpitvávaniu vo filmových recenziách. V časopise Pevnost viedol niekoľko rokov rubriku Filmových noviniek a v súčasnosti si môžete jeho komentáre nájsť napríklad na webe Česko-slovenskej filmovej databázy.

História plná dobrodružstiev, napätia a mágie

Osobne ma na Červenákových dielach fascinuje, ako dokáže prepojiť skutočnú históriu a reálne postavy dejín s tými fiktívnymi a vymysleným príbehom. Je známe, že si potrpí na to, aby prostredie, postavy aj ich konanie pôsobili dôveryhodne. Pri písaní si preto zakladá na historickom výskume a spolupracuje aj s viacerými špecialistami z rôznych oblastí. Okrem historikov napríklad aj s archeológmi či znalcami dobových zbraní.

K doterajším vrcholom tvorby Juraja Červenáka patria tri série, ktoré sú postupne dopĺňané o ďalšie diely. Najbližšie k pravej fantasy má z nich cyklus Černokňažník, zložený zo zväzkov Vládca vlkov, Radhostov meč, Krvavý oheň, Vojna s besmi, Zlato Arkonya pripravovanej najnovšej časti Prízraky na Devíne. Ústrednou postavou cyklu je bojovník Čierny Rogan, ktorý vyniká nielen fyzickou silou ale aj čarodejnými schopnosťami a príbuzenstvom s Černobohom. Bojuje s nepriateľmi z ríše ľudí aj démonov a jeho hlavnými spoločníkmi je vlk zo záhrobia Goryvlad a vedma Mirena. V Černokňažníkovi vychádza Červenák z dejín slovanských kmeňov a bojov s Avarmi, pričom do deja zapája bohov aj viacero nadprirodzených postáv. Popis deja pôsobí veľmi živo a šťavnato a nečudovala by som sa, ak by vám pripomínal seriál Vikingovia.

Séria Dobrodružstvá kapitána Báthoryho je pre zmenu historickou fantasy čiže svet mýtov a bájí v nej ustupuje dejinným udalostiam a postavám. Cyklus je situovaný do časov protitureckých bojov v 17. storočí a dáva nielen lekcie z dejepisu, ale aj geografie, keďže spolu s hlavným hrdinom prejdeme celým Uhorskom až k brehom Stredozemného mora a do útrob Osmanskej ríše. Ako už názov napovedá, tunajším hrdinom je kapitán Kornélius Báthory, šikovný šermiar s talentom pre poéziu. Po úspešnej vojenskej kariére sa rozhodne venovať synovi Michalovi, toho však unesú Báthoryho nepriatelia a kapitán sa tak vydáva na strastiplnú cestu po jeho stopách. O jeho dobrodružstvách si prečítajte v dieloch Strážcovia Varadína, Brána Irkally, Diablova pevnosť, Železný polmesiac a chystanej piatej časti série Hradba západu.

Naposledy si Juraj Červenák trúfol aj na žáner historickej detektívky. V jeho podaní sa snažia prísť na koreň záhadných prípadov kapitán Stein, notár Barbarič a kaprál Jaroš. Každá z týchto postáv je veľmi odlišná a svojská, spoločne však fungujú veľmi efektívne a žiadne tajomstvo pred nimi dlho ukryté nezostane. Zatiaľ spoločne prešli Banskou Štiavnicou v diele Mŕtvy na Pekelnom vrchu, Prahou v Krvi prvorodených a najnovšie Bratislavou, teda niekdajším Prešporkom. Došlo k tomu v románe Ohnivé znamenie, pričom najnovšie má zločin týchto hrdinov priviesť pod názvom Diabol v zrkadle do Viedne.

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.