Sto dní šťastia: smiech cez slzy

Sto dní šťastia recenziaAk by ste zistili, že za pár mesiacov umriete, čo spravíte?

Lucio Battistini je bežný človek žijúci bežným životom, ktorý jedného dňa zistí, že mu diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu a ostáva mu pár mesiacov života. Počas posledných sto dní pred tým, ako si určí dátum eutanázie, sa rozhodne byť jednoducho šťastný, chce stráviť čas s priateľmi, s deťmi a znovu získať srdce manželky, ktorú podviedol.

Hrdinu si veľmi obľúbite aj napriek jeho drobným nedostatkom. Má svojský zmysel pre humor, rakovinu, ktorá ho zabíja, nazve priateľ Fritz. Lucio je ironický, úprimný a ľudský, nemôžete ho nemať radi. Sympatické sú aj ostatné postavy, každá má inú osobnosť, ale skvele príbeh dopĺňajú a ako čitateľ by som sa s nimi určite rada zoznámila, samozrejme, keby boli reálne.

Autor dokáže písať s nadhľadom a vtipne o smutnej a ťažkej téme, akou umieranie rozhodne je. Po dočítaní nie ste zdeptaní, práve naopak, kniha dáva chuť do života a vyzýva k tomu, aby ste boli jednoducho šťastní. Veľmi dobre je opísaný aj spôsob života Talianov, vždy keď postavy niečo jedli, chcela som aj ja 🙂

Kniha Sto dní šťastia nie je o hľadaní boha ani zmyslu života. Je to príbeh o živote ako takom, je veľmi ľudský a reálny, bez zbytočných obkecávaní a filozofických úvah na desať strán. Užijete si  širokú škálu emócií, aj sa zasmejete, aj si poplačete. Výborná kniha, jedna z najlepších, aké som čítala.

Pri čítaní si uvedomíte dve veci:

  1. že by ste nemali podceňovať svoj zdravotný stav a bežné lekárske prehliadky,
  2. že by ste si mali užívať každý okamih, ktorý vám život dal, pretože nikdy neviete, koľko času vám ostáva.

P.S.: Ak sa rozhodnete čítať túto knihu, zaobstarajte si k tomu šišky, pretože stopercentne na dostanete chuť 🙂

Sto dní šťastia

Autor: Fausto Brizzi

Oficiálny názov: Cento giorni di felicità

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Rok vydania: 2014

Počet strán: 384

V prípade, ak vás recenzia zaujala, knihu si môžete kúpiť tu

Chcete si knižku len požičať? 100 dní šťastia je dostupná v knižniciach.

Tags:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.