Tina Van der Holland: Hrdinkám prepožičiavam zmysel pre humor a cieľavedomosť

Slovenská spisovateľka Tina Van der Holland je autorkou úspešných románov a tiež spolumajiteľka vydavateľstva Koruna. V rozhovore nám prezradila zaujímavosti zo svojej tvorby a vydávania kníh.

V knihe Shalom, Kronika zvláštneho manželstva opisujete zaujímavý príbeh o vzťahu kresťanky a Žida, problematiku spolunažívania dvoch kultúr a tiež oboznamujete čitateľa s kultúrou judaizmu. Čo vás inšpirovalo k napísaniu tohto diela?

K napísaniu diela ma inšpiroval môj vlastný záujem o kultúru judaizmu a o históriu Židov, ktorí sú vlastne národom Knihy. Ako takí (pokiaľ viem) nikdy za posledných 2000 rokov nevyvolali proti nikomu vojnu, naopak, vždy si najviac vážili vzdelanosť, učenosť a štúdium. Dodnes dali svetu vyše 120 nositeľov Nobelovej ceny, a teda podstatnou mierou prispeli nielen k rozvoju nášho poznania, ale aj k vysokej úrovni civilizácie, v ktorej žijeme. Ich spôsob života dodnes vyvoláva predsudky, ktorých spoločným menovateľom sú, ako vždy, strach z iného a neznalosť. Svojou knihou som sa – v rámci žánru – pokúsila poodhaliť závoj obostierajúci ich tajomstvom, čo by snáď mohlo aspoň trochu pomôcť práve pri odbúravaní takých predsudkov.

Kniha Sladký život opatrovateľky sa venuje téme, ktorá je veľmi aktuálna, keďže vycestovanie do Rakúska a opatrovanie starších ľudí je živobytím mnohých Sloveniek. V recenziách vás čitateľky chvália, že ste tento príbeh vykreslili naozaj vierohodne v súlade realitou. Inšpirovali ste sa pri písaní skutočným príbehom?

Knihu Sladký život opatrovateľky som napísala na základe vlastných skúseností, pretože som v Rakúsku sama pracovala ako opatrovateľka až do roku 2009. Zážitky s klientmi v knihe nie sú však iba moje, použila som aj zážitky dvoch svojich kolegýň-opatrovateliek, ktoré vystupujú, pravdaže pod inými menami, aj v knihe. A pokiaľ ide o celkový príbeh – je to príbeh obyčajnej ženy, akých sú na Slovensku tisíce, preto som po jej „literárny“ osud nemusela chodiť ďaleko. 🙂

Čo máte spoločné s hrdinkami Vašich románov?

Fyzickú podobu asi nie, 🙂 ale keďže ja som tá, ktorá ich stvorí a vdýchne im dušu, nedá sa zabrániť tomu, aby sme nemali nejaké spoločné povahové črty. Rada by som dúfala, že sú to okrem iného zmysel pre humor a istá cieľavedomosť. A tak všeobecne – svoje hrdinky väčšinou staviam do problémov a situácií, ktoré buď poznám sama, alebo poznám zo svojho okolia. Nie je dôvod si myslieť, že ľudia v minulosti boli iní, alebo že raz budú výrazne iní, takže v mojich knihách sa mení iba prostredie. Ak nie je súčasné alebo naše, detaily si vždy dôkladne naštudujem.

Okrem toho, že ste spisovateľka, venujete sa aj vydavateľskej činnosti. Čo vás viedlo k založeniu vydavateľstva Koruna?

Vydavateľstvo Koruna sme založili so synom Petrom v januári 2013. Obaja sme mali pocit, že je to práca, ktorú by sme vedeli robiť, a že by sme ju robili radi. Po dvoch rokoch ju stále robíme radi, ale prichádzame na to, koľko sa toho ešte musíme učiť…

Vnímate knižný trh inak ako vydavateľka a inak ako spisovateľka? 

Jednoznačne áno. Zjednodušene by som povedala, že autor/ka píše pre istú cieľovú skupinu, ktorú viac-menej pozná, ale vydavateľ uvádza na trh knihy rôznych žánrov, ktoré majú potenciál zaujať rôzne skupiny čitateľov. Okrem toho sa pri vydavateľskej práci oboznámite aj s vecami a súvislosťami, o ktorých ako autor/ka nemusíte vedieť (skoro) nič, lebo tie poznatky sú vám zbytočné, nijako nesúvisia s písaním. Práca spisovateľa je tvorivá, kým gro vydavateľskej práce tvorí manažérska činnosť.

Po akej knihe rada siahnete vo voľnom čase?

Mám rada dobré knihy z každého žánru, takže na toto neviem stručne odpovedať. Najčastejšie siaham asi za románmi – ženskými, spoločenskými a romantickými… Rada čítam aj knihy motivačné a populárno-vedecké. Keď si však balím kufor na dovolenku mimo bydliska, vyvinulo sa to trochu inak: určite mi v batožine nesmie chýbať dobrá detektívka, triler alebo science-fiction. Najradšej zo všetkého aspoň po tri, takže si neviem vynachváliť vynález čítačky. 🙂

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.