Trón zo skla: Séria, kde odvaha a mágia stoja proti temnote

Epická, veľkolepá, napínavá, vzrušujúca, pestrá a podmanivá fantasy sága.

Po Tróne zo skla som siahla, pretože sa rada ponáram do sveta fantázie, objavujem nové svety, krajiny, bytosti a ich schopnosti a kniha bola odporúčaná ako povinná jazda pre všetkých fanúšikov fantasy.  Už prvý diel ma bavil tak, že som hneď siahla po druhom a potom som ich nevedela pustiť z ruky, až kým som nedočítala piaty, zatiaľ posledný vydaný.

Hlavnou hrdinkou je nájomná vrahyňa Celaena Sardothien. Život sa s ňou nemaznal a počas svojho mladého 19-ročného života už zakúsila nástrahy osudu. Po smrti rodičov prežila detstvo u kráľa vrahov Arobyna, ktorý ju osobne vycvičil v umení zabíjať.

Dej začína prepustením Celaeny z väzenia, aby sa zúčastnila turnaja, ktorý organizuje tyranský kráľ Adarlanu. Ak sa jej podarí vyhrať, stane sa kráľovou dýkou a po štyroch rokoch služby má možnosť získať slobodu. Jej jediným spojencom na dvore je korunný princ Dorian, ktorý ju najal a kapitán kráľovskej gardy Chaol, s ktorým trénuje na turnaj. Celaeniných protivníkov však niekto alebo niečo začne po jednom vraždiť. Tmavými chodbami hradu sa pohybujú záhadné, temné tiene a objavujú sa tajomné magické znaky.

Celaena nie je len krásna, je odvážna, vytrvalá, zároveň prefíkaná, drzá a tvrdohlavá. Ale hlavne brutálne nebezpečná. Po skončení turnaja sa stáva kráľovou dýkou, jeho osobným popravcom. Kráľ sediaci na sklenenom tróne vládne pevnou rukou, nepozná zľutovanie a presne také sú aj jeho úlohy pre Celaenu. Ľud pod jeho vládou trpí, začína sa búriť proti krutovláde a v uliciach sa šepká o vzbure. Celaeninou úlohou je vypátrať vodcov vzbury a potlačiť ju. Popritom náhodne objaví tajné chodby hradu a prastarú hrobku. Zbližuje sa s princom Dorianom aj Chaolom, spoznáva princeznú Nehemiu, s ktorou sa stanú blízkymi priateľkami. Kedysi v krajine žila mágia a ľudia, ktorí ju dokázali ovládať. Všetka mágia však pred desiatimi rokmi zmizla. Ľudia s magickými schopnosťami sú prenasledovaní a popravovaní, no napriek tomu sa mágia snaží opäť prejavovať a ožiť. Bráni jej v tom čoraz viacej  rozpínajúca sa temnota. Všetko nasvedčuje tomu, že zlo pochádza priamo od kráľa Adarlanu a jeho temných služobníkov s čiernymi prsteňmi.

So Celaenou sa dostaneme aj do Wendlynu, krajiny férov, kde je mágia stále živá. Féri sú úžasné bytosti, ktoré na seba dokážu vziať zvieraciu podobu a ovládajú mágiu. Tu sa začnú prejavovať aj Celaenine magické schopnosti, ktoré jej pomáha prebudiť fér Rowan.  Zlomená a nešťastná Celaena dostáva tvrdý, neľútostný výcvik a s vládkyňou Wendlynu, tetou Maeve, odkrývajú tajomstvá z minulosti jej rodiny. Celaena nie je len nájomná vrahyňa, je oveľa, oveľa viac. Temnota a jej démoni naberajú na sile a šíria sa aj do Wendlynu. Je niečo alebo niekto, kto ich môže zastaviť? Neľútostný boj o prežitie sa začína.

Nebudem prezrádzať viac z deja v ďalších knihách, pretože Vás nechcem pripraviť o prekvapenie z nečakaných zvratov a nepredvídateľných osudov jednotlivých postáv. Táto séria sa stala pre mňa závislosťou. Zaujali ma postavy nie len Celaeny, Doriana, či Chaola z prvej časti. Postupne sa budú pridávať ďalší a ďalší, ktorých budete milovať aj nenávidieť. Uchvátil ma fér jastrab Rowan, jeho magické aj bojové schopnosti a jeho káder, ako ich Celaena nazvala. S nimi sa spoznáme v tretej časti. Strašidelné zimomriavky mi spôsobili kožochodci a temní démoni Valgovia. Nespomenúť bosorky, to by bol hriech. Ich tri navzájom súperiace klany sú krvilačné, hrôzostrašné, smrtiace a predsa si Manon, vodkyňu klanu Čiernozobých aj jej wyverna Abraxosa zamilujete. S fantastických bytostí nemôžem vynechať ani kožomeničku, fantazmy, morského draka či morské wyverny.

Knihy boli pre mňa napínavé, zaujímavé, akčné, doslova ma pohltili. Občas som mala chuť plakať a niekedy som sa pristihla, že sa nad knihou usmievam a inokedy som len neveriacky krútila hlavou. Za povšimnutie stojí Celaenina  brilantná taktika. Nechýbajú tu súboje, či vojny a nežnejšie duše si tu nájdu aj štipku romantiky. Predovšetkým hlavne množstvo fantastických nadprirodzených bytostí. Kúsok po kúsku spoznávate tajomstvá Celaeny, ktorej bremeno siaha hlboko do minulosti. Kráľ Adarlanu nebude tou najnebezpečnejšou hrozbou.

 

Časti série:

Trón zo skla

Koruna z temnoty

Zrodená z ohňa

Kráľovná v tieňoch

Búrka v impériu

 

Autor: Sarah J. Maas

Originálny názov: Throne of Glass

Vydavateľstvo: Slovart

Rok vydania: 2015, 2016, 2016, 2017, 2017

Počet strán: 400, 392, 544, 644, 656

 

 

 

Tags:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.