Vášne Brama Stokera, otca Draculu (2. časť)

dracula 2

prvej časti sme sa venovali Stokrovmu detstvu, mladosti a začiatku búrlivého vzťahu s Henrym Irvingom, ktorého autoritatívnosť a panovačnosť by sa dali prirovnať k postave grófa Draculu. A hoci mal gróf verného sluhu v podobe šialeného Renfielda, nie všetci sa ho zľahli a oddane mu slúžili.

Vzbura v podobe Van Helsinga

 V románe Dracula vystupuje aj postava, ktorá sa odváži grófovi postaviť a dokonca sa ho snaží zničiť. Ide o neohrozeného vzdelanca Abrahama Van Helsinga. Nie je náhoda, že mu autor prepožičal svoje meno a aj priezvisko odkazuje na Stokerových holandských predkov. Do tejto postavy sa Stoker štylizoval vo chvíľach, keď sa túžil vymaniť spod Irvingovho vplyvu a zvíťaziť nad jeho rozkazovačnou povahou. Faktom však je, že ich rozdelila až Irvingova smrť, hoci posledné roky Irving udržiaval vzťah s garderobierom Walterom Collinsonom. Pár rokov predtým zhorelo aj spoločné dielo, divadlo Lyceum, ktoré už aj tak muselo súperiť s novou érou kabaretov a muzikálov.

Van Helsing
Abraham Van Helsing v podaní Anthonyho Hopkinsa vo filme Dracula (1992, USA).
Stokerove diela

Stoker napísal viacero diel, ale žiadne okrem Draculu, na ktorom pracoval šesť rokov, mu veľkú slávu neprinieslo. Stoker nedisponoval veľkým talentom na písanie, a preto vždy písal ľahšie žánre. Ako prvá mu vyšla zbierka rozprávok Under the Sunset (Za súmraku), ktorú venoval jedinému synovi Noelovi. Dalo by sa však polemizovať, či sú tieto ,,rozprávky“ naozaj vhodné pre detského čitateľa. Jeho ďalšími dielami sú Snake´s Pass (Hadí priesmyk), The Jewel of Seven Star (Drahokam siedmych hviezd), Lady of the Shroud (Dáma tajomstva) a The Lair of the White Worm (Brloh bieleho červa), jeden z jeho najlepších výtvorov. Prvé vydanie románu Dracula od kritikov veľa chvály nedostalo, ale u čitateľov sa stretlo s pozitívnou odozvou. Vtedajšia čitateľská verejnosť totiž prahla po nadprirodzených javoch, okultizme, tajných spoločnostiach a strašidelných témach.

Láska až za hrob

Po Irvingovej smrti už Stoker nikdy nebol ako predtým. Napriek tomu pracoval pre iné divadlá a spoločnosti sa nevyhýbal. V roku 1906 dostal mŕtvicu, ktorá ho pripútala k posteli, čím mu pripomenula neradostné spomienky z detstva. Buď ležal, alebo sedel za písacím stolom, ale kvôli únave toho už veľa nenapísal. Často vravieval: ,,Cítim, že si po mňa prichádza smrť.“ Môžeme si len domýšľať, či tým myslel tajomného a démonického Irvinga, živú predlohu grófa Draculu, ktorá k nemu naťahovala ruku zo záhrobia. Bram Stoker zomrel 20. apríla 1912 na vyčerpanosť organizmu, niektorí životopisci ako príčinu smrti uvádzajú syfilis.

Zdroj:

Bram Stoker: Draculov hosť a iné príbehy – Doslov (Peter Uličný)

www.bramstoker.org

Tags:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.