Vedci zistili, že čítanie má pozitívny vplyv na zlepšenie empatie

Čítanie zvyšuje empatiuJe všeobecne známe, že čítanie prináša človeku mnoho benefitov. Podľa novej štúdie zlepšuje empatiu – schopnosť vcítiť sa do pocitov iného človeka.

Výskum čítania a mentálneho zdravia prebiehal pod vedením profesora Keitha Oatleyho. Naznačuje, že ak čítame príbehy bohaté na rôznorodé charaktery, ktoré sa vyvíjajú, sami do nich takpovediac vkĺzneme. Ak čitateľ prežíva to, čo postava, učí sa, aké je to byť niekým iným. Tým si zlepšuje vlastné sociálne zručnosti.

Z výskumu vyplynulo, že nie všetky knihy rozvíjajú empatiu rovnako. Tie, ktoré sa zameriavajú na dej a opisy prostredia, nerozvíjajú empatiu v takej veľkej miere ako knihy, ktoré si zakladajú na vývoji postáv. Okrem kníh na empatiu vplývajú aj filmy či dokonca počítačové hry. Musia však byť zamerané viac na postavy než na technické a iné prvky.

Iná štúdia dokázala, že detskí čitatelia Harryho Pottera majú menší sklon k racizmu. Ovplyvnilo ich sledovanie boja proti temnej strane, ktorá prenasledovala muklov a čarodejníkov z muklovských rodín len kvôli ich pôvodu. Vedúci tejto štúdie Loris Vezzali tvrdí, že deti sa pri čítaní v podstate transportovali do postáv a prijímali ich skúsenosti ako svoje vlastné.

V knihách sa stretávame s rôznymi postavami, ktoré nám ponúkajú rozličné pohľady na riešenie problémov a prežívanie komplikovaných situácií. Iné uhly pohľadu nám pomáhajú akceptovať alebo aspoň pochopiť odlišné životné štýly, názory alebo správanie.

Aké máte skúsenosti vy? Zlepšilo čítanie vašu empatiu? 🙂

Zdroj: www.statnews.com

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.