10 tipov na čítanie pre milovníkov pirátov

Knihy o pirátoch sú tým pravým pre všetkých milovníkov dobrodružstva a romantiky, ktorí sa neváhajú nalodiť na palubu a vydať sa do neznáma pod vlajkou s prekríženou lebkou. Hoci historickí piráti majú už časy svojej slávy za sebou, tí literárni sa začali výraznejšie na stránkach kníh objavovať až v 19. storočí a svoje pevné miesto a popularitu si udržali dodnes.

1. Robert Louis Stevenson: Ostrov pokladov (1883)

Dobrodružný román škótskeho spisovateľa R. L. Stevensona (1850-1894) je jeho najslávnejším dielom a autentickým prototypom knihy o pirátoch, z ktorého si neskôr brali príklad alebo inšpiráciu mnohí ďalší autori. Hoci Stevenson sa sústredí hlavne na mladého Jima Hawkinsa, nemenej dôležitou postavou Ostrova pokladov je kuchár a vodca pirátov Dlhý John Silver, ktorý v sebe spája zmes nebezpečenstva s charizmou a snaží sa dostať na bájny ostrov, kde mal zanechať svoj poklad pirátsky kapitán Flint.

2. James Matthew Barrie: Peter Pan (1904)

Peter Pan od britského autora J. M. Barrie (1860-1937) nie je síce typickou ukážkou pirátskej literatúry, napriek tomu si miesto v našom článku zaslúži plným právom. Úhlavným nepriateľom chlapca, ktorý nechcel vyrásť, je totiž práve pirátsky kapitán Hook, ktorý zosobňuje všetko to, čo k pravému pirátovi patrí, dokonca sa môže pochváliť aj hákom namiesto ruky, keďže tú mu zjedol spolu s tikajúcimi hodinkami pahltný krokodíl.

3. Tim Powers: V neznámych vodách (1987)

Americký autor Tim Powers (1952) vytvoril pravé pirátske dobrodružstvo v knihe, ktorá v našich končinách vyšla v češtine ako Na vlnách podivna. Názov aj hlavnú myšlienku diela si prepožičal štvrtý diel filmových Pirátov Karibiku, hoci v origináli je hlavným hrdinom namiesto Jacka Sparrowa John Chandagnac túžiaci zachrániť svoju milovanú Beth a prekaziť zákerné zločinecké plány. Nie celkom dobrovoľne sa pod menom Jack Shandy dostane do pirátskej posádky neslávne známeho Čiernofúza hľadajúceho bájnu Fontánu mladosti a nevyhne sa pritom ani stretu s čiernou mágiou a voodoo.

4. Michael Crichton: Pirátska odysea (2009)

Americký spisovateľ a scenárista Michael Crichton (1942-2008) si získal slávu predovšetkým ako autor vedeckých trilerov, ktorým dominuje jeho Jurský park, preslávený vďaka Spielbergovej filmovej adaptácii. Vďaka Pirátskej odysei vydanej krátko po jeho smrti sa ale preukázal aj ako schopný autor dobrodružnej literatúry. Tento príbeh sa odohráva v 17. storočí okolo Jamajky a sústredí sa na postavu pirátskeho kapitána Charlesa Huntera prenasledujúceho španielsku galeónu El Trinidad, ktorá má byť naplnená zlatom Indiánov.

5. Emilio Salgari: Čierny korzár (1899)

Taliansky Jules Verne, ako býva občas označovaný Emilio Salgari (1862-1911) stvoril postavu hrdinského Sandokana, ktorého príhody rozpísal v jedenástich románoch. A hoci aj v nich si našli svoj priestor piráti, viac sa im venoval v samostatnej knižnej sérii piatich kníh, ktorú začínal román Čierny korzár. Ten popisuje osudy talianskeho šľachtica, ktorý sa v karibských vodách snaží pomstiť smrť svojich bratov Zeleného a Červeného Korzára a súčasne bráni lásku, ktorú cíti k dcére svojho úhlavného nepriateľa.

6. Peter Benchley: Ostrov (1979)

Meno amerického autora Petera Benchleyho (1940-2006) je oveľa menej známe než jeho práca Čeľuste, podľa ktorej bol natočený úspešný rovnomenný film Stevena Spielberga. Okrem nej ale napísal aj ďalšie knihy, mimo iných román Ostrov, v ktorom sa novinár z New Yorku vydáva spolu so svojim synom do oblasti Bermudského trojuholníka, aby tu rozlúštil záhadu, ktorá ho obklopuje. Tu sa dostane do stretu so skupinou pirátov, ktorí zostali akoby zaseknutí v čase a zajmú novinárovho syna, aby ho vychovali podľa svojich pravidiel a zachovali tak prežitie svojej pirátskej kolónie.

7. Rafael Sabatini: Kapitán Blood (1922)

Britský spisovateľ s talianskymi koreňmi (1875-1950) napísal mnohé historicko-dobrodružné príbehy, pričom pirátom sa najviac venoval v románe Kapitán Blood a dvoch nadväzujúcich zbierkach poviedok. Venuje sa postave írskeho lekára Petra Blooda, ktorý je neprávom obvinený zo zrady a poslaný ako trestanec medzi otrokov na Barbados. Šťastie sa však obráti v jeho prospech po tom, čo sa mu podarí zajať španielsku loď a s jej pomocou si získať meno ako pirát v karibských vodách.

8. Edgar Allan Poe: Zlatý skarabeus (1843)

Americký prozaik E. A. Poe (1809-1849) bol majstrom záhad a predstavivosti, ktorého diela ako Havran či Jama a kyvadlo určite netreba obšírne predstavovať. S pirátmi sa pohral v poviedke Zlatý skarabeus, v ktorej sa po tom, čo sa do rúk Williama Legranda na Sullivanovom ostrove dostane chrobáčik so záhadnou šifrou, rozpúta honba za strateným pirátskym pokladom, ktorý vraj patril samotnému kapitánovi Kiddovi.

9. Jefferey Williams: Pirátsky duch: Dobrodružstvá Anne Boney (2007)

Pirátske remeslo zďaleka nevykonávali len muži, čo nám dokazuje aj tento román venovaný skutočnej historickej postave najslávnejšej pirátky všetkých čias, Anne Boney. Podáva život rodenej Írky a postrachu Karibiku skutočne autenticky a v pestrých farbách líči nielen jej dobrodružné výpravy, ale aj milostný život.

10. Gideon Defoe: Piráti! Dobrodružstvo s vedcami (2004)

Knihy s pirátskou tematikou nemusia byť vždy len plné príbehov o pomste a tragickej láske a hlavne v posledných rokoch je čoraz módnejšie písať ich vtipnejšie a v odľahčenejšom duchu. Jedným príkladom za všetky môže byť  séria piatich kníh Piráti! z pera britského autora Gideona Defoe (1975) určená predovšetkým pre mladších čitateľov. V nej sa pirátsky kapitán a jeho posádka stretávajú s Charlesom Darwinom, Bielou veľrybou, Napoleonom Bonaparte a ďalšími historickými a literárnymi postavami.

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.