10 tipov na čítanie pre milovníkov zombie

Pred časom sme sa venovali upírom a tentokrát sme sa rozhodli upriamiť pozornosť na zombie. V literatúre sa po prvýkrát stretávame so zmienkou o nemŕtvych bytostiach už v Epose o Gilgamešovi a v ľudových povestiach a legendách prebývajú tiež veľmi dlho. Napriek tomu ich ešte nemožno považovať za zombie v pravom slova zmysle. Tie sa v literatúre vyskytujú až v priebehu 20. storočia a špeciálnu popularitu si získavajú začiatkom tohto storočia. 

Max Brooks: Svetová vojna Z (Dejiny svetového konfliktu so zombie)

Americký spisovateľ Max Brooks (1972) patrí v oblasti zombie tematiky k najplodnejším autorom súčasnosti. Unikátne na jeho dielach je to, že berie zombie úplne vážne a nakladá s nimi akoby boli nielen súčasťou popkultúry ale aj reálneho sveta. To sa prejavuje už v jeho prvej práci Zombie: Príručka pre prežitie, v ktorej nájdete všetky potrebné informácie ktorými sa možno riadiť v prípade, že skutočne niekedy dôjde na Zemi k zombie apokalypse. Na tejto príručke vybudoval aj svoje hlavné dielo Svetová vojna Z, ktoré zrejme poznáte vďaka rovnomennému filmu s Bradom Pittom. To vyznieva veľmi reálne a je vysoko pravdepodobné, že svet by sa ocitol veľmi rýchlo v podobnej kríze a chaose, ak by raz zombie epidémia vypukla. O zombie vydal naposledy Max Brooks aj komiksový prehľad Zombie:Zaznamenané útoky.

Snímka z filmu World War Z

Jonathan Maberry: Pacient nula (Prvý pacient nakazený vírom HIV)

Otázke zombie epidémie musí čeliť aj detektív Joe Ledger, hlavný hrdina románu Pacient nula amerického autora Jonathana Maberryho (1958). Ten musí zastaviť nakazeného muža, ktorý povstal z mŕtvych skôr než sa dostane do rúk teroristom a zmení sa v ich rukách v neporaziteľnú biologickú zbraň. Tento román bol ocenený aj prestížnou cenou zo žánru temnej fantasy a hororu Bram Stoker Award. Zombie možno objaviť aj na stránkach ďalších Maberryho kníh, ktoré zatiaľ vyšli len v angličtine pod názvami Dust&DecayRot and RuinDead of Night.

John Ajvide Lindqvist: Čo s nemŕtvymi

Svojský švédsky spisovateľ John Ajvide Linqvist (1968) má na svojom konte okrem výborného upírskeho románu, ktorý sme spomínali minule aj rovnako kvalitný zombie príbeh Čo s nemŕtvymi. V ňom viaceré postavy zisťujú, že ich zosnulí príbuzní nie sú až tak mŕtvi, ako sa pôvodne zdalo a chcú sa vrátiť domov. Lindqvist sa tak pozerá na zombie z novej perspektívy, ako na bytosti, ktoré prešli určitým prerodom a teraz sa nevedia začleniť späť do spoločnosti, ktorá tiež netuší, ako by s nimi mala nakladať. Ukazuje tiež, že zlo nemusí prichádzať nutne len od mŕtvych, naopak na svedomí ho mávajú skôr stále živí.

Robert Kirkman, Jay Bonansinga: Walking Dead – Živí mŕtvi

Náš zoznam by v žiadnom prípade nemohol byť úplný, ak by sme vynechali diela amerických autorov Roberta Kirkmana (1978) a Jaya Bonansingu (1959), ktoré priviedli do radov priaznivcov zombie množstvo nových fanúšikov a na ich základe vznikol kultový seriál Walking Dead. Nejedná sa však o jedinú knihu, ale o sériu niekoľkých zväzkov, ktoré boli neskôr prerobené aj do komiksovej podoby. V ich deji vyvoláva napätie nielen samotná epidémia zombie, ale aj otázka, či možno ostatným ľuďom, ktorí ju prežili, dôverovať alebo nie. V češtine sa momentálne môžete dostať k týmto knižným zväzkom: Vzostup guvernéraCesta k WoodburyPád Guvernéra 1-2Skaza. Z komiksovej verzie zatiaľ vyšlo 13 častí, ktoré sa začínajú prvým dielom s podtitulom Staré dobré časy.

Hlavná postava Rick Grimes a ,,chodci“

Rhiannon Frater: Ako svet umiera: Zombie trilógia (As the World Dies: A Zombie Trilogy)

Veľmi zaujímavá je aj trilógia ďalšej americkej autorky Rhiannon Frater (1969), zatiaľ dostupná len po anglicky, v ktorej si to dvojica kamarátok Jenni a Katie vybavujú so zombie v Texase po svojom, so zásobou pušiek a nábojov. Atmosférou tieto romány veľmi pripomínajú film Zombieland a je zaujímavé vedieť, že autorka pred oficiálnou knižnou publikáciou vydávala svoje knihy postupne na vlastné náklady. Svojský roadtrip dvoch hrdiniek je plný čierneho humoru, akcie a má aj jemný nádych feminizmu.

Seth Grahame-Smith: Pýcha, predsudok a zombie

Američan Seth Grahame-Smith (1976) je prvým známym autorom, ktorý spojil zombie s klasickou literatúrou a zasadil ich do deja románu Jane Austenovej (1775-1817) Pýcha a predsudok. Z Pýchy a predsudku sa tak stala Pýcha, predsudok a zombiovia, román, v ktorom už Elizabeth nerieši len vlastné predsudky a pán Darcy svoju pýchu, ale aj trénujú a bojujú so zombie, ktoré napadli celé Anglicko. Táto práca stojí za zmienku aj preto, lebo odštartovala sériu rôznych ďalších diel, ktoré v sebe spojili známe diela literatúry so zombie. Zaujímavosťou je, že už dlhšie sa plánuje jej filmová verzia a z práce Setha Grahame-Smitha vychádzal aj podobne originálny Abraham Lincoln, lovec upírov.

Elizabeth Bennet v akcii ?

Mira Grant: Krmivo/Feed

Spisovateľka amerického pôvodu sa v skutočnosti volá Seanan McGuire (1978), známejšia je však pod svojím literárnym pseudonymom. Jej práca, zatiaľ dostupná len v angličtine pod menom Feed, je prvým dielom trilógie Newflesh Trilogy a hovorí o alternatívnom svete, v ktorom sa síce podarilo nadobro vyliečiť rakovinu a chrípku, to však viedlo k prebudeniu mŕtvych. Mira Grant nahliada na epidémiu zombie z pohľadu troch blogerov a kombinuje vo svojej trilógii hororové prvky s politickým trillerom a pozadím masmediálnych komunikácií.

Isaac Marion: Chutné telá/ Warm bodies

Dlho to vyzeralo tak, že zombie uniknú módnej vlne prenasledujúcej upírov, meniac ich z obávaných krvilačných tvorov na nepochopené zamilované bytosti. Napokon však tiež podľahli v momente, kedy sa jeden zombie tínedžer zamiloval do mladej dievčiny potom, čo zjedol mozog jej priateľa. Došlo k tomu v románe vydanému v češtine ako Chutné telá napísaného americkým novelistom Isaacom Marionom (1981). Všeobecne je román považovaný za zombie romancu o trochu inom Rómeovi a Júlii, čomu napovedá aj fakt, že hlavní hrdinovia sa volajú R a Julie. Napriek zamilovanej historke nechýbajú románu ani hororové prvky, nákazlivý humor a originálny pohľad na zombie, vďaka čomu si vyslúžil miesto v našom článku.

Cherrie Priest: Zemetras/Boneshaker (séria Mechanické storočie)

Americká novelistka Cherrie Priest (1975) je známou prívrženkou steampunkového podžánru, ktorého prvky možno vidieť aj v jej románe Zemetras, v ktorom sa pri hľadaní zlata na Aljaške otvorí v zemi puklina, z ktorej uniknú jedovaté plyny meniace ľudí na zombie. Román má bližšie k alternatívnej histórii a scifi než fantasy alebo hororu a je prvou časťou tetralógie Mechanické storočie, z ktorej vyšli v češtine aj ďalšie diely Clementine, Bojovník Ganymedes.

Carrie Ryan: Les kostí

Náš článok o knihách pre priaznivcov zombie zakončujeme trilógiou Les kostí, ktorá si získala veľkú obľubu aj na Slovensku a v rámci ktorej vyšli diely Les kostíPobrežie hrôzy Temné diery. Všetky tri sú dielom americkej autorky Carrie Ryan (1978), ktorá z pohľadu mladej Mary rozpráva príbeh o skupinke ľudí, ktorým sa zatiaľ podarilo prežiť v útrobách hlbokého lesa, ktorý ich pred útokmi zombií chráni. Ďalšie časti nadväzujú na tú prvú už len voľne a vystupujú v nich nové postavy, hoci zombie pod menom Znesvätení nechýbajú ani v nich.

Zdroje

www.tor.com

litreactor.com

www.barnesandnoble.com

www.washingtonpost.com

scifi.stackexchange.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.