5 dôvodov, prečo sú knihy lepšie ako filmy

1. Knihy rozvíjajú predstavivosť

Vo filme je všetko naservírované ako na zlatom podnose, zatiaľ čo pri knihe môže človek naplno zapojiť svoju predstavivosť. Kúzlo knihy spočíva v tom, že hoci ide o ten istý príbeh, každý si ho predstaví inak a vníma ho z iného uhla pohľadu.

2. Viac ako len špička ľadovca

Kým film zachytí len podstatu príbehu a jeho základné zápletky, v knihe sa čitateľ do príbehu naozaj ponorí. Keďže rozsah filmu býva ohraničený na max. 2 až 3 hodiny, nezmestia sa doň niektoré menej podstatné scény a minipríbehy. Napr. mnohí fanúšikovia Harryho Pottera zbožňujú príbeh o Záškodníkoch, ale filmári okresali jeho čaro na úplné minimum.

3. Viac postáv

Kvôli rozsahu filmu sa do neho nezaradia všetky postavy a sú z príbehu ,,vyhodené“. V knihe sa môžete zoznámiť so všetkými. Ak ste videli len film Pán Prsteňov a nečítali ste knihu, pravdepodobne neviete, kto boli knieža Glorfindel, Tom Bombadil alebo statočný Beregond.

4. Sklamanie z filmových hrdinov

Poznáte ten pocit, keď netrpezlivo čakáte na sfilmovanie obľúbenej knihy, ale keď sa dozviete obsadenie, ste sklamaný? Vo filme niekedy vykreslia postavu z úplne iného uhla, alebo hercovi nesadne jeho úloha a to sa prejaví na výsledku.

5. Rozširovanie slovnej zásoby

Kniha v sebe skrýva ešte jeden bonus a to ten, že čítaním sa zároveň zlepšuje slovná zásoba. Bohatý slovník vzbudzuje hneď lepší dojem ako opakovanie tých istých fráz a používanie výrazu ,,oné“.

Na záver treba dodať, že ani dobrý film nie je nikdy na zahodenie. Kvalitné filmové spracovanie je čerešničkou na torte každého knižného príbehu. 🙂

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.