A je tu zas: Smejete sa, aj keď by ste nemali

Čo by sa stalo, keby sa Adolf Hilter prebudil v dnešnom Nemecku? Tento originálny nápad spracoval nemecký spisovateľ Timur Vermes vo svojom debutovom satirickom románe A je tu zas. Kniha sľubuje mimoriadne zábavnú a desivo reálnu satiru, čo sa sčasti podarilo.

Dej sa začína momentom, keď sa Adolf Hilter prebudí v súčasnom Nemecku a neverí vlastným očiam. Nemecko nielenže naďalej existuje, ale aj prekvitá. Vodca Tretej ríše sa v nových pomeroch rýchlo zorientuje a začína kariéru – tentoraz v televízii a na Facebooku!

Autor má Hitlera mimoriadne dobre naštudovaného – jeho spôsob myslenia, rozprávania a správania. Jeho reakcie na modernú dobu sú skvelé a dobre načasované, ale rehotať sa celú dobu nebudete. Dej je slabší a často je len akousi kulisou javiska, na ktorom vystupuje ústredná postava. Od zápletky som očakávala niečo viac. Dominancia Adolfa Hitlera odsúva vedľajšie postavy do úzadia. Žiadna z nich nie je natoľko výrazná, aby sa o ňu čitateľ viac zaujímal, navyše často sa správajú dosť bizarne.

Asi tou najhoršou vecou je, že Hitler sa javí ako sympaťák, ktorý to má v hlave len trochu pomotané. Keď si však uvedomíte, že jeho pomýlené pohľady na svet boli pred niekoľkými desiatkami rokov krutou realitou, humor vás rýchlo prejde. Po každom pousmiatí totiž nasleduje aj výčitka, že smiať by ste sa vôbec nemali. A je tu zas je kontroverzná kniha, ktorá vás prinúti zamyslieť sa a v mnohých smeroch môže byť aj ponaučením. Rozmýšľate, či by bolo pre Hiltera skutočne také ľahké opäť sa presadiť v dnešnej spoločnosti. Román ponúka kritický pohľad nielen na Nemecko, ale na celú súčasnú Európu, jej zákony a nariadenia, médiá a moderný život so všetkými technologickými vymoženosťami.

Čitateľ by mal ovládať základné poznatky o nemeckých reáliách a histórii, inak sa môže stať, že niektoré humorné poznámky nepochopí. Kniha sa číta ľahko, ale ak čakáte strhujúci dej a nečakané zvraty, budete sklamaný. Ide skôr o kritický a humorný pohľad na súčasnosť očami človeka z minulosti. Aj napriek tomu je však kniha príjemným rozptýlením s nevtieravým a inteligentným humorom. Autorovi sa nedá uprieť skutočne originálny nápad a dobré spracovanie.

,,Viedol som vojnu, ktorá mala naozaj – použijem moderné slovné spojenie – trvalú hodnotu. Keby obete nezahynuli, ale prežili, medzičasom by sa rozmnožili a už by tu žilo najmenej osem miliárd ľudí! Väčšinu z nich by navyše tvorili Rusi, ktorí by už dávno zabrali všetku našu pôdu, zberali naše ovocie, kradli naše kravy, zotročovali by práceschopných mužov a ostatných by popravili, a špinavými prstami by zneužívali naše nevinné mladé ženy. Prozreteľnosť ma najprv poverila úlohou zastaviť boľševickú populačnú nadvládu. A teraz ma povolala, aby som svoju misiu dokončil. Prestávka sa ukázala ako potrebná, aby som nepremárnil sily počas desaťročí, keď sa riešili dôsledky vojny – hádky medzi spojencami, pád Sovietskeho zväzu, straty ruského územia a, prirodzene, aj zmierenie s naším najbližším spojencom, s Anglickom, aby sme v budúcnosti mohli pracovať spoločne. Dodnes pre mňa zostáva tajomstvom, prečo to v minulosti nefungovalo. Koľko bômb sme im ešte mali zhodiť na mestá, aby pochopili, že sme vlastne priatelia?“

Autor: Timur Vermes

Pôvodný názov: Er Ist Wieder Da

Preklad: Michal Hvorecký

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

Rok vydania: 2014

Počet strán: 344

Ak vás recenzia zaujala, knihu A je tu zas si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.