A okraje máš kde? O vzdelávaní detí, ktoré žijú na okraji nášho záujmu

A okraje máš kde? je hrozná kniha. Nie však preto, že by bola zle napísaná. Jasne ukazuje, ako zlyháva vzdelávací systém na Slovensku a ako si to odnášajú tí najzraniteľnejší.

Novinár, učiteľ a aktivista Juraj Čokyna strávil dva roky učením v prevažne rómskej škole v rámci programu Teach for Slovakia. Ide o program, v rámci ktorého šikovní absolventi univerzít odchádzajú na dva roky učiť do komplikovaných škôl. Samotnému učeniu predchádza šesťtýždňová letná príprava, tzv. Basecamp. V rámci premysleného systému postupov sa budúci učitelia pripravujú na to, ako venovať deťom individuálnu pozornosť a motivovať každého, ako správne podať spätnú väzbu, komunikovať s rodičmi a snažiť sa inšpirovať aj pôvodný učiteľský zbor.

,,Napísal som knihu o okrajoch. Nie o okrajoch v zošitoch, ale o tých v spoločnosti a najmä o deťoch, ktoré žijú na okraji nášho záujmu.“

Hoci sa môže zdať, že kniha je najmä o Rómoch a osadách, v skutočnosti nastavuje zrkadlo celému slovenskému školstvu. Z roka na rok slovenské deti čoraz viac zaostávajú v čítaní a v matematike a problém im robia aj prírodné vedy. V školskom roku 2018/2019 prepadlo vyše 10-tisíc detí, čo sú takmer tri percentá žiakov. Ešte horšie je, že najviac prepadajú prváci. Ako to zmeniť?

Juraj Čokyna sa v knihe podelí o svoje zážitky a príbehy jednotlivých detí. Opisuje rôzne metódy, ktoré používal pri výučbe, rozpráva o svojich zlyhaniach a úspechoch s deťmi, s ich rodičmi a ostatnými učiteľmi.

Vysvetľuje, z akého prostredia deti pochádzajú, rozpráva o generačnej chudobe, nulovej sociálnej mobilite, o toxickom strese a ďalších faktoroch, ktoré znižujú šance detí na vzdelanie ešte skôr, ako sa o niečo pokúsia.

Okrem zobrazovania momentálnej situácie autor navrhuje aj konkrétne riešenia, ako aktuálny stav zlepšiť. Píše o menších, ale za to úspešných projektoch, ktoré už teraz pomohli desiatkam detí a ich rodičom – Domček z Dobšinej Omama.

Knihu odporúčam nielen pedagógom, ale každému, kto sa aspoň minimálne zaujíma o budúcnosť nášho školstva.

Žofia sedí pred tabuľou a pozerá na mňa.

,,Čím by si chcela byť?“

Odpovedá hanblivo, ale bez zaváhania.

,,Zdravotnou sestričkou. Chcela by som pomáhať iným ľuďom.“

Typická Žofia – hneď od začiatku, keď som sa stal u siedmakov triednym učiteľom, som sa na ňu mohol spoľahnúť. Pomáhala s pomôckami, na hodinách vždy tvrdo pracovala, a keď bolo treba, poradila mi aj v tom, aký majú jej spolužiaci problém a prečo sa na hodinách zvyknú správať zvláštne. Nad tabuľou svietia papiere s nápisom, ktorý som tam dal ešte pred koncom augusta, kým sa to celé začalo. ,,Tu má miesto každý, kto sa stále snaží.“

,,Myslíš, že sa ti to podarí?“ pýtam sa jej ďalej.

,,Myslím si, že nie,“ odpovedá.

Chvíľu na seba ticho pozeráme. Potom rozhovor a život sám o sebe pokračuje ďalej.

Názov: A okraje máš kde?

Autor: Juraj Čokyna

Vydavateľstvo: N Press

Rok vydania: 2019

Počet strán: 208

Ak vás recenzia zaujala, knihu A okraje máš kde? si môžete kúpiť napríklad v Martinuse.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.