Aká by mala byť hlavná postava vo vašej knihe? Ako Spider-Man!

Úspech knihy nestojí len na napínavom deji či originálnom nápade. Veľmi dôležité sú aj postavy, najmä tie hlavné. Vytvoriť hlavného hrdinu, ktorého si čitatelia okamžite zamilujú, však nemusí byť také ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Ako na to? Nechajte sa inšpirovať príbehom Spider-Mana.

Nikto nemá rád pavúkov…

Spider-Mana hádam netreba nikomu predstavovať. Pavúčí muž je jeden z najpopulárnejších a komerčne najúspešnejších superhrdinov. Pre komiksovú spoločnosť Marvel sa stal zlatou baňou, hoci na začiatku o ňom nechcela ani počuť.

Všetko sa začalo jedného dňa, keď komiksový tvorca Stan Lee premýšľal nad novým superhrdinom. Všimol si, ako mu po stene lezie chrobák a pomyslel si, že lezenie po stenách by mohla byť skvelá superschopnosť. Nápad naďalej rozvíjal a napadali ho tie najrôznejšie mená pre budúceho superhrdinu – Insect-Man, Crawling-Man, Mosquito-Man… a napokon Spider-Man. Keď však svoj nápad prvýkrát predstavil vydavateľovi, okamžite ho odmietol. Ako dôvody uviedol, že nikto nemá rád pavúkov a hlavnou postavou je tínedžer.

Spider-Man to v reálnom živote nezvláda

Keď sa pozrieme na komiksových hrdinov tej doby, všetci boli dospelí a zabehnutí vo svojich ,,normálnych“ životoch. Ak sa v komiksoch objavili tínedžeri, zväčša to boli len pomocníci superhrdinov, napríklad Robin, ktorý pomáhal Batmanovi.

Spider-Man, skutočným menom Peter Parker, je však diametrálne odlišný, a to najmä v nasledovných bodoch:

  • Nemá žiadneho pomocníka ani mentora a je odkázaný len sám na seba. Už na začiatku príbehu umiera jeho strýko Ben so slovami: ,,S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť.“ To je v podstate jediná rada, ktorú do života dostane a podľa ktorej sa má riadiť. Na všetko ostatné už musí prísť sám.
  • Je to outsider a smoliar, má problém zapadnúť a nemá takmer žiadnych priateľov.
  • Keď sa na jeho profil pozrieme zo psychologického hľadiska, odborníci tvrdia, že trpí krízou identity, komplexom menejcennosti a strachom zo žien.
  • Trápia ho klasické problémy, ktoré má veľa mladých ľudí v jeho veku – nie je obľúbený, nevie osloviť dievča, ktoré sa mu páči, nemá peniaze, nevie si nájsť poriadnu prácu a pod.

Kto číta komiksy?

A teraz si predstavte, že sme v 60-tych rokoch, kedy sa Spider-Man prvýkrát objavil v komiksoch. Kto si tieto komiksy väčšinou kupuje? ,,Polobohovia“, ktorí sú úspešní v každej sfére života? Milionári, ktorí potajme zachraňujú svet? Najväčšiu cieľovú skupinu v minulosti aj v súčasnosti tvoria tínedžeri a mladí ľudia. To je dôvod, prečo je Spider-Man taký úspešný. Jeho čitatelia sa dokážu vcítiť do jeho kože, dokážu sa identifikovať s jeho problémami. A práve schopnosť stotožniť sa s hlavným hrdinom je odpoveďou na to, ako vytvoriť obľúbenú postavu.

Ani Bridget to nemá ľahké

Ďalším príkladom, ktorý patrí do tejto kategórie sú napríklad knihy o Bridget Jonesovej. Autorka Helen Fielding tiež pochopila, že mladá, štíhla, úspešná a vždy perfektne upravená žena, nie je prototypom skutočnej ženy. Preto vytvorila Bridget, ktorá má už viac ako 30 rokov, stále je slobodná, nevie sa zbaviť svojich zlozvykov a nemá ani dokonalú postavu.

Ak chcete vytvoriť obľúbenú hlavnú postavu, inšpirujte sa vašou cieľovou skupinou. A ako zistiť, kto je vaša cieľová skupina? O tom si povieme niekedy nabudúce. ?

Zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Spider-Man

 

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.