Píšem poviedku: 3. Ako nájsť námet a vymyslieť dobrý príbeh?

Tento článok je súčasťou série Píšem poviedku. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

O čom písať? To je asi prvá otázka, ktorú si človek položí, keď sa pohráva s myšlienkou napísať poviedku. Samozrejme, najlepšie je, ak už máte nejakú predstavu. Ak nie, neostáva vám nič iné, než niečo vymyslieť.

Píšte o tom, čo radi čítate

Ak radi čítate, určite máte nejaký obľúbený žáner. Na začiatok nemusíte chodiť ďaleko od komfortnej zóny. Napíšte poviedku, ktorú by ste si radi prečítali ako čitateľ. Je hlúposť rozhodnúť sa napríklad pre napísanie poviedky s detektívnou zápletkou, ak ste detektívku v živote nečítali. Ak máte radi upírov, píšte o upíroch, ak vás zaujímajú medziľudské vzťahy, píšte o vzťahoch.

Vyberte si tému, ktorej rozumiete

Píšte o tom, v čom sa vyznáte, čo vás zaujíma alebo čo ste prežili. Je to omnoho ľahšie, ako si zvoliť tému, o ktorej nemáte ani páru. A určite si ju nevyberajte len z toho dôvodu, že je momentálne populárna.

Vytvorte mentálnu mapu

Tvorba mentálnej mapy je mojou najobľúbenejšou metódou, ktorú používam pri vymýšľaní zápletiek. Používam ju najmä vtedy, keď nemám ani šajnu o čom písať. Na papier si spíšem nejaké zážitky, zaujímavé myšlienky alebo scény z kníh a filmov, ktoré sa mi páčili. Jednoducho všetko, čo mi za posledné týždne utkvelo v pamäti. Jednotlivé ,,nápady“ zakrúžkujem a následne sa ich snažím selektovať do skupiniek a poprepájať tak, aby z nich vznikol súvislý príbeh.

Čo ak…?

Ďaľšou kreatívnou metódou, ktorú môžete vyskúšať, je položiť si otázky Čo ak…? a Čo by sa stalo, keby…? Vyberte si oblasť, ktorá vás zaujíma a zamyslite sa. Čo ak by ľudia začali starnúť trikrát rýchlejšie? Čo by sa stalo, keby zvieratá začali hovoriť ľudskou rečou? Čo ak by vypukla tretia svetová vojna?

Štandardný príbeh niečím ozvláštnite

Ako námet poviedky môžete použiť aj tisíckrát prežutú tému, ak do nej vložíte nevšedný prvok alebo ju originálne spracujete. Napadá mi napríklad poviedka Nespočetne veľakrát od Martina Pitoráka, ktorú som čítala v zborníku Fantázia 2018.

Dej poviedky sa odohráva v postapokalyptickom svete a hlavnou postavou je otec, ktorý prišiel o syna. Všetci vieme, ako to v takomto svete chodí – ľudia zabúdajú na morálku a ľudstvo sa vracia k spôsobu života ,,prežije ten najsilnejší“. Nad násilím sa už nikto nepozastavuje, preživší prichádzajú o príbuzných a za kúsok jedla sú ochotní urobiť čokoľvek. Všetky tieto veci nájdeme aj v spomínanej poviedke. Je však veľmi dobre spracovaná a jej dej sa točí okolo postupného psychického a emocionálneho ,,umierania“ hlavnej postavy, hoci fyzicky je vzhľadom na okolnosti celkom v poriadku.

Nepreceňujte originalitu

Vymyslieť niečo svetoborné a neslýchané je určite skvelý pocit, ale ako sa hovorí –  všetkého veľa škodí. Dajte si pozor, aby snaha za každú cenu vytvoriť niečo originálne nezruinovala celú vašu poviedku.

V nasledujúcom článku si povieme, ako rozplánovať proces tvorby poviedky.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.