Ako sa stať úspešným spisovateľom?

Napíšem vlastnú knihu – takáto myšlienka už určite aspoň raz preblysla hlavou každému milovníkovi kníh. Od rozhodnutia cez dokončenie rukopisu až po finálny výtlačok je však veľmi dlhá cesta. Keďže vieme, aké je to ťažké, rozhodli sme sa pravidelne prispievať radami, tipmi a článkami o písaní kníh a ich propagácii.

Spisovateľ vs. úspešný spisovateľ

Self-publishing je v dnešnej dobe veľkým hitom. Knihu môže vydať každý, kto má na to peniaze a aj tí, ktorí nemajú toľko finančných prostriedkov, ju zas môžu vydať ako ebook. Spisovateľom sa dnes môže stať kde-kto, ale dosiahnuť úspech a vybudovať si stálu čitateľskú základňu – to je už ťažší oriešok. Čo odlišuje miliardy knižných titulov od exkluzívnych bestsellerov? Nie je to len kvalita, mnohé mega úspešné knihy sú napísané priemernými spisovateľmi. Ľudia totiž milujú príbehy, ktoré ich chytia za srdce.

Ľudia milujú veľké príbehy

Čo si predstavíte, keď sa povie veľký príbeh? Možno Froda, ako nesie prsteň do Mordoru, chlapca v pruhovanom pyžame za ostnatým drôtom, Rómea a Júliu, šikanovanú Carrie alebo okuliarnatého čarodejníka. Veľký príbeh jednoducho chytí za srdce masy ľudí a ponúka širokú paletu emócií, ktoré vás rozosmejú, rozplačú, vydesia, pobúria, rozhnevajú i vzrušia.

Overený motív v neštandardnom prostredí

Úspech môže priniesť aj overený motív, ktorý niečím ozvláštnite. Medzi najtradičnejšie a zároveň najgýčovejšie patrí láska medzi dvoma rozdielnymi bytosťami, ktorým v ceste stojí množstvo prekážok. Klasické – on bohatý princ, ona chudobná, ale nesmierne krásna a dobrá dievčina – môžete obohatiť tým, že z hlavného hrdinu spravíte sladkého upíra alebo sadistického milionára, mimozemšťana, netvora, boha alebo masového vraha, ktorý  sa, ako to už tradične býva zvykom, po zamilovaní zmení na dobráka.

Odlíšte sa nielen štýlom písania

Ďalšou možnosťou, ako upútať, je niečím sa razantne odlíšiť od ostatných autorov. Nemusí to byť len jedinečný štýl písania, ako to často prikazujú pisateľské príručky. Odlíšiť sa môžete aj rozprávaním deja z pohľadu dvoch postáv, neštandardným prostredím alebo témou, krátkymi kapitolami, postavami, šokujúcimi odhaleniami a pod. Jednoducho, ak čitateľ siahne po vašej knihe, mal by tušiť, čo si kupuje. Všetci napríklad vieme, že knihy od Stephana Kinga sú plné čudných, šialených a psychopatických postáv. Ak sa rozhodnete pre Georga R. R. Martina, viete, že rád zabije každú postavu, ktorú si obľúbite, najčastejšie vtedy, keď to najmenej čakáte. Vezmite všetky svoje rukopisy a snažte sa v nich nájsť niečo jedinečné, čo na knižnom trhu nebýva samozrejmosťou.

Siahnite po téme, ktorá vyvoláva rozruch

Vzbudiť záujem môžete aj kontroverznými témami a témami, ktoré vyvolávajú pozornosť. Môže ísť o neštandardné vzťahy, sexuálne úchylky, fóbie a psychické poruchy, obchod s ľuďmi, zneužívanie, drogové závislosti, obete vojny, domáce násilie a pod. Téma však nemusí byť len frustrujúca, veľký záujem vzbudia aj príbehy o úspechu, zaujímavé životné osudy, cestovateľské zážitky, knihy o hľadaní duchovnej rovnováhy a iné.

A čo si myslíte vy? Aké meno vás napadne, keď sa povie ,,úspešný spisovateľ“? 🙂

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.