Aký je zmysel najkontroverznejšej scény v knihe To?

Všetci, ktorí čítali knihu To od Stephena Kinga, určite vedia, na čo narážam. Tí, ktorí ju nečítali, by zrejme nemali čítať ani tento článok, lebo prezrádza dôležité udalosti z deja.

Aký zmysel mal skupinový sex jedenásťročných detí v špinavých kanáloch pod mestom Derry? Osobne som z tejto časti nebola nadšená, teda skôr zhnusená, aj keď celkovo sa mi kniha veľmi páčila. Čítala som niekoľko zahraničných diskusií k tejto téme a toto sú tri názory, ktoré sa najviac opakujú:

1. Išlo o symbolický akt, ktorého cieľom bolo ukázať, že postavy sa posunuli od detstva k dospievaniu.

2. Beverlyno správanie riadila Korytnačka, pretože priateľstvo by nestačilo na to, aby sa po rokoch vrátili do Derry. Každý člen z Klubu smoliarov sa približoval k puberte svojím vlastným spôsobom a jeden z nich poznamenal, že láska je sila. Ben miloval Beverly, takže mala nad ním moc. Beverly milovala Billa a on mal moc nad ňou. Sex ich všetkých spojil na najzákladnejšej úrovni, hoci si naň vôbec nespomínali. Obdaril ich silou, vďaka ktorej nabrali odvahu vrátiť sa.

3. Po prvom boji s Tým spojenie a láska medzi deťmi začali ochabovať. Potrebovali niečo silnejšie než priateľstvo, čo ich opäť zjednotí. Zároveň, na detskú lásku časom zabudnú, ale telesný akt sa tak jednoducho vymazať nedá. Stali sa z nich viac ako priatelia, ale menej ako milenci v tradičnom zmysle slova a to im pomohlo držať v jednote a bojovať s Tým aj v dospelosti.

 A ako to vysvetľuje Stephen king?

,,V skutočnosti som nepremýšľal nad sexuálnym aspektom toho aktu. Kniha sa zaoberala detstvom a dospelosťou. Dospelí si nespomínajú na svoje detstvo. Nikto z nás si nespomína, čo sme robili ako deti – myslíme si, že vieme, ale nespomíname si, čo sa naozaj stalo. Intuitívne, deti z Klubu smoliarov vedeli, že musia byť opäť spolu. Sexuálny akt spojil detstvo s dospelosťou. Je to ďalšia verzia skleneného tunela, ktorý spája detskú knižnicu s knižnicou pre dospelých.“

Recenziu na knihu To si môžete prečítať tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.