Alice Munro a jej brilantné poviedky v knihe Na úteku

Alice Munro je kanadská spisovateľka známa svojimi brilantnými poviedkami. V roku 2013 získala Nobelovu cenu za literatúru a kritika ju často prirovnáva k A. P. Čechovovi.

Kniha Na úteku pozostáva z 8 poviedok, pričom každá je v rozsahu okolo 40 – 50 strán. Hlavnými hrdinkami sú ženy každého veku zobrazené v rôznych životných situáciách. Nejde o vyslovene romantické príbehy, aj keď láska patrí k ústredným témam poviedok. K ďalším výrazným motívom patrí rodina a priateľstvo.

Poviedky sú väčšinou rozprávané zo ženskej perspektívy a vo všetkých sa vyskytuje útek, z čoho je odvodený aj názov knihy. Čitateľ často sleduje dej  z časového odstupu, charakteristické je prelínanie minulosti so súčasnosťou. Postavy v knihách sú v podstate celkom obyčajné a práve v tom spočíva ich čaro. Autorka nekladie dôraz na bujnú fantáziu a nečakané zvraty, ale skôr na pocity a trpezlivé pozorovanie životov ostatných ľudí.

Poviedky Šanca, Už čoskoro a Mlčanie na seba nadväzujú. Sledujú osudy Juliet, ktorá sa v prvej poviedke zoznámi so svojím manželom, v druhej navštevuje rodičov a v tretej bojuje s útekom vlastnej dcéry. Na motívy týchto troch poviedok natočil španielsky režisér Pedro Almodóvar film Julieta (2016).

Mne osobne sa najviac páčili poviedky Viny a Triky. V poviedke Viny sa dievčatko Lauren presťahuje so svojimi rodičmi do nového mesta a má problém nájsť si kamarátky. Začne sa stretávať so staršou ženou Delphine, ktorá s ňou má aj iné zámery než len kamarátstvo.

,,Keď sa seriál skončil a muž so ženou začali rozprávať o izbových rastlinách, Lauren upadla do čudného spánku, ktorý si takmer neuvedomovala. Vedela, že zaspala, až keď sa prebudila zo sna o zvierati, nejakej zimnej sivej lasici či azda vycivenej líške – nebola si istá, čo to bolo -, ktorá za bieleho dňa pozorovala dom zo zadného dvora. V sne jej o tom zvierati ktosi povedal, že je besné, lebo sa nebojí ľudí ani domov, v ktorých žijú.“

V poviedke Triky sa milovníčka divadelných predstavení Robin náhodou spozná s Danielom, ktorý sa čoskoro vracia do svojej rodnej vlasti. Sľúbia si, že si nebudú písať listy, ale stretnú sa o rok na dohodnutom mieste. Lenže, ako to už v živote chodí, nič nevyjde tak, ako si Robin predstavovala.

Možno sa pýtate, či má zmysel čítať poviedky. Ľudia skôr uprednostňujú romány, pretože poviedky sa im zdajú krátke a oni hľadajú celistvý príbeh. Ten sa však dá nájsť aj v poviedkach a kniha od Alice Munro je toho dôkazom.

Autorka: Alice Munro

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

Rok vydania: 2018

Počet strán: 368

V prípade, ak vás kniha Na úteku zaujala, môžete si ju kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.