Atómové návyky: Motivačná kniha o zvykoch pre začiatočníkov

Malé zmeny, pozoruhodné výsledky – taký je podtitul publikácie o zvykoch a v podstate v jednej vete zhŕňa celé posolstvo, ktoré sa čitateľom snažil odovzdať jej autor James Clear. Kniha Atómové návyky vám môže otvoriť obzory k novému a efektívnejšiemu životu, ale taktiež môže byť stratou času. Všetko závisí od toho, kto ju číta.

James Clear pripravil jednoducho vysvetlený návod, ako aplikovať vedecké poznatky a teórie o zvykoch do každodenného života. Nejde o nič prevratné, autor píše o veciach, ktoré sú každému inteligentnému človeku jasné. Niekde v podvedomí máme tieto informácie zapísané všetci, ale nie je na škodu si ich pripomenúť. Kniha bude skvelou pomôckou pre tých, ktorí nemajú veľa načítané z motivačnej literatúry a rozhodli sa pracovať na svojom rozvoji, alebo sa zbaviť nepríjemných zlozvykov.

Ako to už v tomto žánri býva zvykom, na začiatok nesmie chýbať motivačný príbeh zo života. Potom nasledujú kapitoly zaoberajúce sa vznikom a udržiavaním dobrých návykov a zlozvykov. Prostredníctvom štyroch pravidiel autor vysvetľuje, ako ich môžeme ovplyvňovať, posilňovať i oslabovať.

Pozitívom je prehľadné spracovanie. Na konci každej kapitoly sa nachádza zhrnutie a nechýbajú ani rôzne cvičenia a tabuľky, ktoré vám pomôžu dosahovať stanovené ciele. Fakty a teórie sú vysvetľované jednoducho za použitia zapamätateľných príkladov.

Na druhej strane, ak ste čítali viacero kníh na tému zvykov, Atómové návyky vám neponúknu nič nové. Čo sa týka motivačnej literatúry, je to taká stredná cesta – ani neurazí, ani príliš neohromí. Napríklad v porovnaní so Silou zvyku sú Atómové návyky len slabým odvarom. Je pravda, že sa v knihe objaví niekoľko zaujímavých myšlienok aj pre ostrieľaných čitateľov, sú to však vzácne perličky stratené v mori tisíckrát omieľaných múdrostí.

Pre koho je teda kniha určená?  Pre začiatočníkov, ktorí hľadajú praktického sprievodcu, ktorý im pomôže v plánovaní a udržiavaní dobrých návykov.  Nezabudnite, že každodenné malé zmeny a zlepšenia vedú k ohromným výsledkom v dlhodobom horizonte.

Predstavte si, že máte pred sebou na stole položenú ľadovú kocku. V izbe je zima a zráža sa vám dych. Práve tam je mínus šesť stupňov. Miestnosť sa pomaličky začína zahrievať.

Mínus päť stupňov.

Mínus štyri.

Mínus tri.

Ľadová kocka stále leží na stole pred vami.

Mínus dva stupne.

Mínus jeden.

Stále sa nič nedeje.

Potom príde nula stupňov. Ľad sa začne topiť. Posun o jediný stupeň, zdanlivo rovnaký ako tie predošlé, spustil obrovskú zmenu.

Prelomové chvíle sú často výsledkom mnohých predošlých činov, ktoré budujú potenciál potrebný na spustenie zásadnej zmeny. Tento vzorec sa ukazuje všade. Rakovina sa po 80 percent svojho života nedá zistiť a potom za niekoľko mesiacov zaplaví celé telo. Bambus počas prvých piatich rokov rastu takmer nevidieť, no pod zemou si vytvára rozsiahly koreňový systém, aby potom za šesť týždňov vystrelil do tridsaťmetrovej výšky.

Autor: James Clear

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 2019

Počet strán: 296

Ak vás článok zaujal, knihu Atómové návyky si môžete kúpiť v Martinuse. 

Prečítajte si aj:

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.