Balada o hadoch a vtáčatkách je príbehom prezindenta Snowa

Americká autorka Suzanne Collins má na konte celosvetovo úspešnú trilógiu Hry o život. Do despotického Panemu sa po rokoch vrátila v románe Balada o hadoch a vtáčatkách. Ak ste čítali Hry, viete odhadnúť, ako sa kniha skončí. Autorka si za hlavnú postavu prekvapivo zvolila záporáka prezidenta Snowa. V Balade ho spoznáte ako mladého muža, ktorý to má k úspešnej kariére ešte poriadne ďaleko. Aj napriek prestížnemu priezvisku je preňho každý deň bojom o zachovanie nablýskaného imidžu, za ktorým sa skrýva chudoba. Stane sa mentorom v Hrách o život, kde mu pridelia dievča z dvanásteho obvodu Lucy Gray.

,,Sneh padá na vrch.“

Balada o hadoch a vtáčatkách patri to kategórie villain origin. Coriolanus Snow na začiatku disponuje dobrými aj zlými vlastnosťami. Kniha ponúka sondu do jeho detstva a vykresľuje prostredie, ktoré ho formovalo. Počas deja sa zmieta v morálnych dilemách a postupne sa mení na človeka, ktorý v budúcnosti ovládne celý Panem. Autorka sa nesnažila vytvoriť dojem, že Snow bol na začiatku neviniatko, ktoré sa časom úplne pokazilo. Aj v jeho dobrých pohnútkach je cítiť náznaky narcistickej povahy a túžby po kontrole. Autorka netlačí na čitateľov, aby si ho obľúbili. Prirodzene dovoľuje nahliadnuť do jeho osobnosti a motívov konania, čím vytvorila plastickú postavu, ktorú dokážete pochopiť. Snowa nemusíte milovať, ale rozhodne vie zaujať a získať si čitateľov rešpekt.

Dej sa delí na tri časti. Prvá časť upriamuje pozornosť na život v Sídle, druhá sa zaoberá dianím v Aréne a v tretia sa odohráva v dvanástom obvode. V knihe vystupuje veľa zaujímavých postáv. Jednou z ústredných liniek je toxická láska medzi Snowom a jeho vyvolenou Lucy Gray, ktorá sa snaží zvýšiť svoje šance na prežitie predvádzaním sa pred publikom a nie je jasné, či sa nezahráva aj so Snowom. Ďalšou výraznou postavou je Sejanus Plinth, Snowov spolužiak, ktorý sa ako jeden z mála nebojí otvorene kritizovať Hry pre ich nemorálnosť.

Ku koncu sa dej veľmi rýchlo zvrtol a možno by si zaslúžil trochu pomalší, ale prepracovanejší spád. Otvorený koniec jednej z hlavných postáv ma trochu zmiatol, ale s odstupom času ho hodnotím pozitívne.

Balada vs Hry o život

V knihe sa nachádzajú priame aj menej priame odkazy na trilógiu. Napríklad zistíte, ako vznikla Pieseň obesenca. Balada je menej akčná než Hry o život a občas aj trochu nudná. Rovnako však prináša podnety na zamyslenie a otvára témy, ktoré Hry rozoberali len okrajovo. Získate pohľad do každodenného života ľudí zo Sídla po skončení vojny a budete sledovať, ako sa vytvárali Hry o život. V prvých rokoch neboli také pompézne a premyslené a k vyvoleným sa správali horšie ako k zvieratám. Balada ponúka aj nový pohľad na vzťah Katniss a Snowa a vysvetľuje, prečo ňou bol tak veľmi posadnutý. Dobehla ho minulosť, ktorá napokon viedla k jeho pádu.

Autorka: Suzanne Collins

Originálny názov: The Ballad of Songbirds and Snakes

Vydavateľstvo: CooBoo

Rok vydania: 2021

Počet strán: 592

Ak vás článok zaujal, knihu Balada o hadoch a vtáčatkách si môžete kúpiť v Martinuse. 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.