Biblioterapia: Ako čítanie pomáha duševnému zdraviu

Biblioterapia alebo terapia čítaním býva v zahraničí používaná ako podporná metóda pri liečbe a prevencii psychických problémov. Pravidelné čítanie pomáha v udržaní psychickej pohody a dobrého mentálneho zdravia. Liek v podobe knižiek je pravidelne ,,podávaný” v organizovaných programoch na školách, v knižniciach alebo na klinikách duševného zdravia. Biblioterapiu si môžete naordinovať aj u seba doma.

Čítanie ako relaxačná technika

Čítanie knihy má na telo podobný účinok ako meditácia – znižuje srdcový tep a napätie vo svaloch. (Samozrejme, ak práve nečítate napríklad o Červenej svadbe v Piesni ľadu a ohňa.) Čítanie redukuje stres, pretože predstavuje únik od každodenných problémov. Pri pútavej knihe myseľ ľahko zabudne na trápenia a povinnosti a aspoň na chvíľu unikne do úplne iného sveta.  

Kľúčom k úspechu je pravidelnosť

Čítanie by malo byť pravidelné a trvať aspoň 30 minút. Snažte si nájsť voľnú chvíľu každý deň, najlepšie v rovnakom čase a na rovnakom mieste, kde vás nebude nikto a nič rušiť. Najdôležitejšie je, aby vás čítanie bavilo a nemuseli ste sa do neho nútiť. Ak vás kniha ani po pár stranách nezaujala, zrejme ste si nevybrali správnu. 

Zlepšite si empatiu

Čítanie fikcie pozitívne ovplyvňuje empatiu a sociálne zručnosti. Prostredníctvom prežívania rôznych situácií sa naučíte svet vnímať vo farbách, ktoré nie sú len čierno-biele. Vďaka rôznym postavám sa viete pozrieť na veci a situácie z inej perspektívy, ktorá je diametrálne odlišná než vaša vlastná a zároveň máte možnosť nazrieť do iných sociálnych vrstiev alebo kultúr. 

Pomoc pri spracovaní traumy

Autobiografie ľudí s mentálnami problémami môžu pomôcť ostatným spracovať traumy a podporiť liečbu psychických chorôb od depresie až po rôzne závislosti. Zároveň takéto knihy pomáhajú znižovať stigmu v spoločnosti týkajúcu sa psychických ochorení. Čítať o ťažkostiach, s ktorými sa môžete stotožniť a zároveň sledovať príbeh iného človeka na jeho ceste za uzdravením, môže byť nápomocné a inšpirujúce. 

Pekným príkladom je Hľadanie zmyslu života od psychológa Viktora Emila Frankla, ktorý prežil časť svojho života v koncentračnom tábore. V knihe hľadá zmysel vlastného utrpenia a uvažuje, ako aj v tej najväčšej mizérii objaviť lúče slnka. 

Čítanie pomáha lepšie chápať pocity iných ľudí, ale zároveň umožňuje porozumieť aj sebe samému. Žiaľ, ani dobrá kniha neodstráni psychické problémy lusknutím prsta. Pri ťažkostiach s duševným zdravím je najlepšie vyhľadať psychológa a riadiť sa odporúčaniami odborníkov. Pravidelne čítanie môže byť barličkou, ktorá vám pomôže na ceste k cieľu cítiť sa znovu fajn.

Zdroje: www.psychologytoday.com, www.discovermagazine.com

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.