Čarovná Polička: Chceli sme predaj knižiek trošku pozdvihnúť

Všetci máme doma knižky, ktoré nedáme za nič na svete a potom tie, na ktoré len sadá prach. To je samozrejme škoda, pretože by mohli potešiť niekoho iného. Ak chcete predať nepotrebné knižky alebo naopak nejaké hľadáte, môže vám pomôcť Čarovná Polička. Ide o projekt, ktorý pomáha knihomoľom s predajom a nákupom prečítaných knižiek. Viac nám o ňom porozprávala Eliška Holienčiková.

Ako sa zrodil nápad na Čarovnú poličku a ako dlho už projekt funguje?

Čarovná polička ,,beží“ už takmer rok. Projekt sme spustili v decembri v roku 2017 a postupne krok po kroku oslovujeme ďalších a ďalších knihomoľov na Slovensku. Samotná myšlienka vznikla u šéfa projektu Ľuboša, ktorého napadlo, že by sme mohli mať priestor, kde budú na predaj a kúpu iba knižky a nič iné.

Čo všetko musím splniť, ak chcem inzerovať knihu a ako celý proces prebieha?

Stačí mať e-mail alebo Facebook účet a zaregistruješ sa u nás na pár klikov. Po registrácii pridávaš knižky, ktoré máš doma, cez tlačidlo Pridať knižku. Knižky netreba fotiť, len pridávať, o zvyšok sa postaráme my. 🙂 Kúpa je veľmi podobná, pozrieš si ponuku dostupných kníh a môžeš si objednať. No ak ide o knižku, ktorú nikto nepridáva, stačí len prejaviť záujem, zapísať si ju do dopytov a hneď, ako ju niekto pridá na predaj, ti o tom pošleme e-mail. Občas musíme pripomínať, že knižky nemáme my fyzicky u seba, ale každý nakupuje u konkrétneho knihomoľa, ktorý knižky pošle.

V súčasnosti je veľmi populárny predaj kníh aj cez rôzne skupiny na Facebooku. Aké výhody ponúka Čarovná Polička?

Chceli sme predaj knižiek trošku pozdvihnúť, aby sme nemali na stránke len kôpku kníh odfotených na zemi. 🙂 Každý užívateľ má svoju poličku, v ktorej môže mať knižky na predaj, ale potom aj druhú poličku, kam si ukladá knihy, ktoré by si chcel kúpiť. A keď niekto túto knižku pridá na predaj, hneď mu o tom pošleme e-mail, nemusí nič prácne sledovať a vyhľadávať. Knižky sú prehľadne rozdelené podľa žánru – beletria, náučná literatúra alebo detektívky. Nemusíš teda prácne hľadať podľa fotiek, ale len si zadáš do vyhľadávania názov knižky, prípadne autora.

V začiatkoch sme všetkým, ktorí sa registrovali a zadali aj svoju adresu, posielali záložky s ich menom. Malo to veľký úspech na sociálnych sieťach. Často robíme aj to, že si prejdeme dopyty našich knihomoľov a ak je o nejakú knihu veľký záujem, kúpime ju a nejakému z nich pošleme ako prekvapenie. 🙂 Často robíme aj súťaže o naše záložky… A chystáme aj ďalšie veci… 🙂

Už v spomínaných facebookových skupinách občas dochádza k rôznym nepríjemnostiam. Napríklad, záujemca si knihu nepreberie na pošte a tá sa potom vráti predajcovi. Alebo kupujúci pošle v dobrej vôli peniaze vopred na účet, ale knižka vôbec nedorazí. Ako predchádzate takýmto problémom?

Priznávam, toto ani my nedokážeme ovplyvniť, veríme však, že ľudia sa správajú poctivejšie, keď vidia, že si knižky kupujú na našej stránke. Za celý rok som sa stretla len s dvoma takými prípadmi a skúsila som ešte ja za ,,Poličku” osobne kontaktovať nepoctivého predajcu. A musím povedať, že všetko nakoniec dobre dopadlo, prešli aj peniaze aj knižky. Vždy pripomínam, ľudia sú rôzni, ale verím, že u nás na Poličke sú poctiví a dobrí knihomoli. 🙂 Samozrejme, súvisí s tým aj hodnotenie predajcu, ak kupuješ knižku a chceš vedieť, aký je predajca, len si pozrieš, aké skúsenosti s ním mali ostatní.

Môžu predajcovia súčasne inzerovať knihy aj na iných stránkach a bazároch?

Áno, jasné. Nie je problém, keď má niekto knižky u nás, na iných stránkach a a prípadne aj v skupinách na FB. Len si musí potom ustrážiť, ak knižku predá, aby ju vyradil zo svojej ponuky (ak ju predá cez poličku, o to sa postaráme my, o aktualizáciu).

V ponuke máte viac ako 200 000 kníh, čo je pomerne vysoké číslo. O aké knižky je najväčší záujem?

Beletria jednoznačne vedie. 🙂 Ale vzácne sú aj staršie knižky a čo si všímam za poslednú dobu – Potterovky a knihy z prostredia 2. svetovej vojny.

Za každú knižku pridanú na predaj venujete 1 cent nadácii Integra. Povedzte nám o tom viac.

V marci sme sa rozhodli, že nebudeme mať len knižný mesiac, ale knižný rok. Tak za každú pridanú knižku do poličky darujeme 1 cent (z vlastného vrecka). Vybrali sme Integru a sponzorujeme vzdelávanie malej Lanis z Kene. Prispievame jej na štúdium a máme z toho radosť, predsa len je to vzdelávanie. Z organizácie nám prisľúbili, že si s ňou môžeme párkrát ročne poslať listy (v angličtine) a prípadne jej poslať knižky. Takže už sa tešíme na prvú príležitosť (a sledujte nás, určite o tom dáme vedieť na sociálnych sieťach).

www.carovnapolicka.sk

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.