Charlieho malé tajomstvá: Kniha, nad ktorou budete premýšľať

The Perks of Being a Wallflower (v slovenčine Charlieho malé tajomstvá) som si kúpila po pozretí  filmu s rovnomenným názvom, v hlavných úlohách s Loganom Lermanom a Emmou Watson. Film bol skvelý, ale kniha ešte lepšia.

Pomerne útlu knihu má na svedomí americký scenárista a režisér Stephen Chbosky. Ide o jeho jediné literárne dielo, ktoré sa okamžite stalo bestsellerom. Kniha je zaujímavá aj tým, že je písaná formou listov, ktoré hlavná postava adresuje neznámemu priateľovi, teda v podstate čitateľovi.

Charlie je mladý, citlivý chlapec trpiaci panickými záchvatmi plaču a ojedinele aj nekontrolovanými záchvatmi hnevu. Kvôli svojej povahe si ťažko hľadá kamarátov, najmä po tom, ako jeho najlepší priateľ spáchal samovraždu. Napokon sa na neho usmeje šťastie a spriatelí sa s Patrickom a jeho nevlastnou sestrou Sam, do ktorej sa zaľúbi.

Kniha má slabý dej a väčšinou sa orientuje na vnútorné prežívanie hlavnej postavy. Cez Charlieho optiku sledujete príbehy jeho rodiny a priateľov. Hlavné témy sa točia okolo vzťahov, nástrah dospievania a snahy nájsť svoje miesto vo svete. Nie je núdza o veselé, smutné, komické i tragické momenty.

,,We accept the love we think we deserve.“

Kniha nevtieravým spôsobom rozoberá rôzne chúlostivé témy, kam patrí aj cirkulované násilie v rodinách, ktoré sa odovzdáva z generácie na generáciu. Autor prostredníctvom pätnásťročného chlapca vysvetľuje to, čo nechcú počuť ani niektorí dospelí. Aj Charlie napokon dospeje k odhaleniu svojho ,,malého“ tajomstva.

Hlavným ,,ťahúňom“ príbehu sú namiesto akčného deja zaujímavé, komplexné a prepracované postavy. Kniha je intelektuálna, ale nie nudná a čitateľovi predkladá mnoho podnetov na zamyslenie. V niektorých častiach je trochu pomalá, ale nie každá kniha musí byť adrenalínovou jazdou. Niekedy si stačí prečítať aj pár jednoduchých listov, aby človek získal skvelý zážitok.

Kniha je vhodná aj na zdokonalenie angličtiny. Autorov štýl písania je jednoduchý a ľahko sa číta. Myslím, že v angličtine by ju dokázali prečítať aj čitatelia na úrovni medzi B1 a B2.

Originálny názov: The Perks of Being a Wallflower

Názov v slovenčine: Charlieho malé tajomstvá

Autor: Stephen Chbosky

Rok vydania: 2013

Vydavateľstvo: Simon & Schuster

Počet strán: 240

Jazyk: anglický

Ak vás recenzia zaujala, knihu The Perks of Being a Wallflower si môžete kúpiť tu a Charlieho malé tajomstvá tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.