Chatrč – pohľad na kresťanstvo podľa W. P. Younga

William Paul Young je autorom bestselleru Chatrč, ktorého filmová verzia vás v týchto dňoch očakáva aj v kinách. Čo spisovateľa viedlo k napísaniu tohto diela, ktoré vyvoláva chválu, kontroverzie a nové pohľady na kresťanstvo zároveň?

O živote W. P. Younga a zrode Chatrče

Spisovateľ kanadského pôvodu, ktorý čoskoro oslávi  62. narodeniny, strávil prvé roky života na Papui – Novej Guinei, kde jeho rodičia pracovali ako kresťanskí misionári v komunite kmeňa Dani žijúceho primitívnym spôsobom života. William Paul Young tak vyrastal medzi ľuďmi, ktorým nebolo cudzie vyvolánie duchov, rituálne obrady ani sexuálne zneužívanie. Rodina sa po niekoľkých rokoch vrátila do Kanady a William neskôr vyštudoval religionistiku v Oregone, kde sa následne aj usadil.

Vychoval šesť detí s manželkou Kim Warren, s ktorou spolu zažili nejednu nepriazeň osudu. V roku 2005 sa rodina ocitla v ťažkej finančnej situácii. Musela sa presťahovať do menšieho bytu a William vykonával niekoľko zamestnaní súčasne. Práve v tomto čase začal na manželkin podnet písať o svojom živote vo forme konverzácie medzi sebou samým a Bohom o témach utrpenia, bolesti či straty. Toto dielo malo byť darom pre jeho deti namiesto vianočných darčekov, ktoré si v tom čase nemohol dovoliť.

Tak vznikla prvá verzia Chatrče. Jej kópie Young daroval aj svojim priateľom a známym. Tí ho presvedčili, aby sa knihu pokúsil vydať. Vyše 20 editorov však rukopis odmietlo, nakoľko ho nedokázalo žánrovo nikam zaradiť. V roku 2007 preto Young s podporou Waynea Jacobsena a ďalších založil vlastné nakladateľstvo Windblown Media, ktoré knihu publikovalo. Do jej marketingu sa spočiatku investovalo minimálne, čoskoro však ľudia začali o knihe rozprávať a správa o nej sa rýchlo šírila ústnym podaním.

Koľko ľudí, toľko názorov

Netrvalo dlho a Chatrč sa v roku 2008 stala bestsellerom podľa New York Times a o rok neskôr získala prestížnu cenu Diamond Award, ktorú odovzdáva Evangelikálna asociácia kresťanských nakladateľov. Doteraz bola kniha preložená do približne 50 jazykov sveta a predalo sa z nej vyše 20 miliónov výtlačkov.

Chatrč je príbehom fiktívnej verzie spisovateľa, ktorý sa volá Mackenzie Allen Phillips. Jeho najmladšia dcérka Missy počas rodinného kempovania náhle zmizne a neskôr sa nájdu dôkazy o jej brutálnej vražde v odľahlej oregonskej chatrči. Na to isté miesto je Mack pozvaný o štyri roky neskôr a v priebehu jediného víkendu sa stretáva so Svätou Trojicou, vysporadúva sa so svojou minulosťou a podniká duchovnú cestu, ktorá ho navždy zmení.

Podľa Younga je chatrč zhmotnením miesta, v ktorom sa hromadí naša bolesť. Viaceré názory vyzdvihujú jeho novátorský pohľad na pôsobenie Boha v živote človeka. Súčasne dielo vyvolalo aj veľkú vlnu kritiky, ktorá ho dokonca označila za kacírsku literatúru. Kontroverziu vyvoláva predovšetkým fakt, že spisovateľ zobrazil Boha Otca ako Afroameričanku a Ducha svätého v podobe Aziatky menom Saraya. Z tohto dôvodu bol z niektorých strán obvinený z propagácie hinduizmu, new age či myšlienky Boha ako ženy.

Herci z filmu Chatrč- zľava Ježiš (Aviv Alush), Mack Phillips (Sam Worthington), Boh (Octavia Spencer) and Sarayu (Sumire Matsubara).

William P. Young vždy zdôrazňoval, že zobrazuje Boha predovšetkým ako milujúcu bytosť, ktorá túži po blízkom vzťahu s každým z nás. Chcel zmeniť bežné vnímanie a reprezentáciu Boha berúc do úvahy tiež fakt, že mnoho utrpenia na svete spôsobujú práve muži. To zažil na vlastnej koži nielen on, ale aj jeho literárna postava Macka a to dokonca zo strany vlastného otca. Väčšina ľudí však všeobecne vyzdvihuje veľkú hodnotu knihy v tom, že vedie k šíreniu dialógu o Bohu aj medzi ľuďmi, ktorí sa nepovažujú za veriacich a nenavštevujú kostol.

Ďalšie diela z pera W. P. Younga a filmová adaptácia

Od W. P. Younga si môžete prečítať tiež Rázcestia (v anglickom origináli Cross Roads), ktoré rozprávajú o podnikateľovi menom Anthony Spencer, ktorý honbe za úspechom obetoval vzťahy so všetkými ľuďmi okolo seba. Po upadnutí do kómy sa ocitá v surrealistickom svete vlastného podvedomia, kde sa stretáva s Ježišom a učí nazerať na svet okolo seba z pohľadu iných.

V slovenčine vyšla autorovi tiež kniha Eva. Prináša nový pohľad na otázku stvorenia a rovnosť pohlaví. Pokiaľ vám angličtina nerobí problém, môžete siahnuť aj po Lies we believe about God, kde spisovateľ označuje niektoré zaužívané názory za klamstvá, ktoré nám zabraňujú mať plnohodnotný vzťah s Bohom.

Na jar 2017 sa do svetových aj slovenských kín dostalo pod vedením režiséra Stuarta Hazeldine filmové spracovanie Chatrče. V úlohe Macka sa predstavuje Sam Worthington (Avatar, Súboj titanov) a rolu Boha ako Otca stvárňuje zas Octavia Spencer (Čiernobiely svet, Skryté čísla). Pokiaľ vás teda kniha zaujala a chcete zistiť, ako filmoví tvorcovia zvládli jej prevedenie do filmovej podoby, hor sa do kina. 🙂

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.