Chcem napísať román a neviem, ako začať. Čo teraz?

Máte nápad na príbeh? Radi by ste sa vrhli na písanie románu? Začiatočníkom sa odporúča najskôr vytrénovať pri písaní krátkych útvarov, akými sú poviedky. Na druhej strane, prečo to neskúsiť, ak vám nechýbajú nadšenie a nápady?

Urobte si poriadok v myšlienkach

Predpokladajme, že už máte hrubú predstavu, o čom román bude. Ak ste si sadli ku klávesnici, ale zrazu neviete, ako začať, odporúčam stanoviť začiatočnú a konečnú pozíciu. Jednoducho si zadefinujte, z akej situácie budete vychádzať a k akému koncu budete smerovať.

Následne pridajte hlavné záchytné body. Sú to časti, v ktorých sa stane niečo veľmi dôležité a zároveň určia, akým smerom sa bude príbeh ďalej uberať.

Obsah príbehu

Ak už poznáte záchytné body vášho románu, v krátkosti spíšte jeho obsah. Stačí na pol strany, respektíve celú stranu, podobne ako ste to robili v škole pri povinnom čítaní. Obsah potom rozdeľte na menšie časti. Týmto spôsobom získate prehľad o jednotlivých kapitolách.

Postavy na začiatku a na konci

Urobte si zoznam hlavných postáv. Ku každej pridajte krátky informatívny popis, ktorý obsahuje:

  • počiatočnú pozíciu/stav postavy
  • poslanie/zmysel postavy v rámci príbehu
  • charakterové vlastnosti
  • motivácie a ciele postavy

Základnou črtou románu je, že postavy sa menia a vyvíjajú. Preto si pripravte aj konečný popis, ktorý zahŕňa:

  • konečná pozícia/stav postavy
  • charakterové zmeny postavy + čo spôsobilo tieto zmeny
  • dosiahnuté a nedosiahnuté ciele

Napísanie románu je veľkou výzvou. Väčšina ľudí sa vzdá už pri prvých problémoch, pretože je to omnoho ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Tento článok predstavuje len jednoduchú pomôcku, ktorá vám môže uľahčiť trápenie na začiatku. Ak si ešte netrúfate na román, skúste to s písaním poviedok. Užitočné rady môžete nájsť v sérii článkov Píšem poviedku.

Prečítajte si aj ďalšie články o písaní:

Obrázok: unsplash.com

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.