Čierny dom: Skvelý psychologický triler na pozadí detektívky

Román Čierny dom som dostala ako darček. Obal ma oslovil na prvý pohľad a keď som sa začítala, bola to láska od prvého slova. 

A teraz vážne. 😀 Čierny dom je prvou knihou z bestsellerovej série detektívnych románov Fin z ostrova Lewis od spisovateľa Petra Maya. Hlavnou postavou je detektív Fin Macleod, ktorý po rokoch prichádza na rodný ostrov, aby vyšetril brutálnu vraždu. Stretáva sa s priateľmi z detstva aj s bývalou láskou a postupne zbiera črepiny z minulosti, aby z nich zostavil mozaiku, ktorá mu odhalí všetky tajomstvá.

Dej sa odohráva na nehostinnom ostrove, odrezanom od zvyšku sveta, vďaka čomu má kniha príjemnú komornú atmosféru. Autentické opisy drsnej prírody len podčiarkujú pochmúrnu a melancholickú atmosféru, ktorá je v knihe prítomná od začiatku až po koniec.

Pátranie po vrahovi nie je ústredným prvkom románu. Zo začiatku sa síce začína vyšetrovanie a nasleduje podrobný a celkom nechutný opis pitvy, potom však vražda ustupuje do úzadia a autor sa zameriava na psychologický rozbor obyvateľov ostrova. Zaujímavou časťou je podrobný opis výpravy lovcov súl na nebezpečnú Skalu, ktorá ukrýva viac tajomstiev, ako sa na prvý pohľad zdá.

Kniha je celkom rozsiahla, aj keď dej prebieha len počas pár dní. Akčnú naháňačku po vrahovi budete hľadať márne, namiesto toho vás čaká pomalá sonda do Finovho detstva a dospievania. Kapitoly zo súčasnosti sa striedajú so spomienkami hlavného hrdinu. Fin sa brodí v bahne vlastnej minulosti a tiež v zbabraných životoch jeho niekdajších priateľov.

Opisy prírody sú skvelé, postavy komplexné a nechýba ani prekvapivý záver. Podľa francúzskeho denníka L’ Humanité je Čierny dom: ,,Pôsobivý triler, mrazivý a zároveň ohnivý, rovnako ako krajina, kde sa zrodil. Majstrovské dielo.“ A mne neostáva nič iné, len súhlasiť. S pokojným svedomím môžem povedať, že je to najlepšia kniha, akú som za posledné mesiace čítala.

Autor: Peter May

Originálny názov: The Blackhouse

Vydavateľstvo: Plus

Rok vydania: 2015

Počet strán: 400

Ak vás recenzia zaujala, knihu Čierny dom si môžete zakúpiť tu.

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.