Čitateľský mesačník: Knižné lieky na jesennú melanchóliu

Niektorí ľudia jeseň milujú (napríklad ja ?), iní ju neznášajú. Pravdou je, že ide o ročné obdobie, ktoré so sebou prináša akúsi melanchóliu. Leto skončilo, dni sa skracujú, teplota klesá a vírusy sa šíria raketovou rýchlosťou. Niet divu, že tento čas prináša smutné a depresívne myšlienky. Ako tomu zabrániť? Najlepšie teplou dekou, šálkou čaju a knihami, ktoré vás presvedčia, že na svete vôbec nie je tak zle, ako sa na prvý pohľad zdá.

Moc faktov
Hans Rosling, Ola Rosling a Anna Rosling Rönnlund

Moc faktov sa prezentuje ako inšpiratívna kniha, ktorá dokáže zmeniť pohľad na svet. Vysvetľuje, prečo vidíme aktuálny stav vecí v negatívnom svetle a prečo sme presvedčení, že všetko speje k horšiemu. Sme na tom vraj omnoho lepšie, ako si myslíme.

Nádej vzbudzujúca kniha o tom, čo dokáže ľudský pokrok, keď sa naučíme pracovať s faktami namiesto toho, aby sme podliehali vrodeným predsudkom a zaujatosti.“ Barack Obama

Ak si potrebujete oddýchnuť od mediálneho obrazu rozpadávajúceho sa sveta, vrelo vám odporúčam túto superzábavnú knihu plnú faktov. Vlastne by som mal odporúčať, aby stála na počiatku akejkoľvek diskusie o globálnej ekonomike, politike a stave súčasného sveta.“ Seeking Alpha

Recenzia – Svet je na tom lepšie, ako sa zdá. Moc faktov ponúka jednoduchý návod, ako nerobiť z komára somára

Cesta pokojného bojovníka
Dan Millman

Cesta pokojného bojovníka je jednou z najospevovanejších motivačných kníh. Každý, koho som sa na ňu pýtala, mi dal pozitívne recenzie, takže ostáva len dúfať, že nesklame. Ide o autentický príbeh autora, bývalého majstra sveta v gymnastike, ktorý rozpráva o svojej ceste od svetského úspechu k nájdeniu samého seba.

Recenzia – Cesta pokojného bojovníka je fajn kniha pre duchovný rast

Hľadanie zmyslu života
Viktor E. Frankl

Viktor Emil Frankl bol rakúsky psychiater a neurológ židovského pôvodu. Počas druhej svetovej vojny strávil tri roky v koncentračných táboroch. Jeho zážitky, pozorovanie správania a psychiky väzňov sa stali podkladom pre napísanie knihy Hľadanie zmyslu života a vytvorenie psychoterapeutickej metódy – logoterapie. V knihe odpovedá na otázku, ako nájsť zmysel života aj v takých extrémnych podmienkach, aké zažívali väzni v koncentračných táboroch.

Recenzia – Hľadanie zmyslu života v koncentračnom tábore aj v každodennom živote

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.