Čitateľský mesačník #1: Čo plánujem čítať v auguste

Čítam menej, ako by som chcela. Knihy kupujem každý mesiac, ale väčšinou neprečítam ani polovicu z nich. Najčastejšou výhovorkou je nedostatok času, ale v skutočnosti som len lenivá. Výsledkom sú police zapratané knihami, na ktoré sadá prach. S cieľom pretriediť knižnicu a konečne prečítať všetko, čo som chcela, som si dala predsavzatie prečítať každý mesiac štyri knihy. Predstavujem moje augustové čítanie:

Kníhkupec z Kábulu
Asne Seierstad

Túto knižku som dostala na narodeniny s prísľubom, že je úplne úžasná. Ide o reportážny román z edície Prekliati reportéri – Blízky východ od vydavateľstva Absynt. Autorka Asne Seierstad pracuje ako novinárka na voľnej nohe a je celosvetovo známa vďaka reportážam z vojnových zón (Kábul, Bagdad, Groznyj), za ktoré získala významné novinárske ocenenia.

Ústredným hrdinom knihy je Sultán Chán, majiteľ kábulského kníhkupectva, ktoré prežilo vládu komunistov aj Talibanu. Autorka prežila s jeho rodinou štyri mesiace, pričom ho spoznala nielen ako zanieteného milovníka umenia, ale aj ako patriarchálne založeného despotu.

Silo
Hugh Howey

Zdá sa mi, že túto knihu mám doma od nepamäti. Stále som ju len obchádzala, ale konečne som sa ju odhodlala prečítať. Ide o postapokalyptický sci-fi triler. Zem je neobývateľná a posledným útočiskom ľudí sa stalo vyše stopädesiatposchodové podzemné silo. Život v ňom je prísne regulovaný a jediným spojivom s vonkajším svetom sú veľké obrazovky. Snívať a rozprávať o povrchu je zakázané, ale trestom je paradoxne vyhostenie zo sila. Odsúdenci vedia, že ich na povrchu čaká rýchla smrť, ale žiaden z nich neodmietne vyčistiť vonkajšie kamery. Dôvod, prečo to urobia je veľkou záhadou.

Recenzia: Napínavý román Silo pokrivkáva na postavách

Miluj svoje telo – Zákonitosti hladu, trénovaná sila a ďalšie spôsoby, ako milovať svoje úžasné telo
Cameron Diaz a Sandra Bark

Americká herečka Cameron Diaz napísala v spolupráci so Sandrou Bark knihu, ktorá sa zaoberá tými najlepšími spôsobmi, ako sa starať o vlastné telo. Túto príručku o zdraví a životnom štýle som objavila v čitateľskom kútiku v lobby bare jedného tatranského hotela. Prečítala som z nej len zopár strán, ale veľmi sa mi páčila a rozhodla som sa, že si ju hneď po návrate z dovolenky kúpim.

Medvěd – Příběh svrženého krále
Michel Pastoureau

Lev nie je kráľom zvierat odjakživa. V dávnych časoch sedel na tróne medveď, ktorý bol považovaný za predchodcu človeka. Kniha sleduje kult medveďa od jeho počiatkov, cez najväčšiu slávu a úpadok až po modernú dobu. Pre kúpu tejto knižky som sa rozhodla po prečítaní článku na Historywebe.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami.