Čo ma o záporákoch naučil prezident Snow

Vytvoriť zaujímavého záporáka je ťažšie než sympatického hlavného hrdinu. Mnoho autorov ho, žiaľ, vytvára len ako protiklad k hlavnej postave, ktorej má hádzať polená pod nohy a napokon aj tak utrpí porážku. Inšpiráciou k napísaniu tohto článku bola postava prezidenta Snowa.

Prezident Coriolanus Snow je antagonista v populárnej knižnej sérii Hry o život. Niežeby nevzbudzoval záujem, ale vystupuje skôr ako figúrka v pozadí. Nový rozmer mu autorka Suzanne Colins dala až v samostatnej knihe Balada o hadoch a vtáčatkách, kde ho vykresľuje inak, než len ako despotického diktátora bez morálnych zábran. Spracovanie románu patrí do kategórie villain origin, ktorá sa venuje pôvodu a vývoju negatívnej postavy. Coriolanus Snow spĺňa hneď niekoľko charakteristík, ktoré by mal protivník hlavného hrdinu alebo hrdinky mať.

1. Má vlastný príbeh

Jediný účel záporáka nesmie byť vytváranie kontrastu ku kladnej postave alebo k hodnotám, ktoré táto postava vyznáva. Musí mať vystavaný svoj vlastný príbeh, ktorý sa môže čitateľovi odhaľovať postupne. Čím viac o postave vieme, tým viac ju chápeme. Nemusíme s ňou súcítiť, ani ju mať radi, ale musíme ju ako čitatelia pochopiť.

Napríklad aj taký Lord Voldemort je najzaujímavejší v šiestej knihe o Harrym Potterovi, pretože sa dozvedáme viac informácií o jeho pôvode, detstve, študentských rokoch a rannej dospelosti. Aj Prezident Snow je zaujímavejší ako študent a neskôr ako mierotvorca, lebo ho spoznávame ako človeka z mäsa a kostí.    

2. Nemení sa lusknutím prsta

Postava sa musí vyvíjať a takýto vývoj môže trvať roky. Rozhodne sa neudeje z večera do rána, ako to v niektorých knihách býva. Môže ho výrazne ovplyvniť nejaká udalosť, pričom dôjde k jeho výraznému prerodu z pozitívnej alebo neutrálnej postavy na zlú, ale už predtým musia byť k dispozícii náznaky k určitému konaniu. Akési omrvinky, ktoré čitateľ zbiera na ceste k cieľu.

Coriolanusa Snowa môžeme v prvej polovici Balady o hadoch a vtáčatkách označiť za neutrálnu postavu, ktorá má dobré aj zlé vlastnosti. V náznakoch je možné pozorovať manipulatívne a egocentrické sklony, túžbu po moci a uznaní. Vplyvom okolností sa tieto charakteristiky rozvíjajú a čoraz viac derú na povrch.

3. Svoje konanie vie zdôvodniť a obhájiť

Záporák nemôže byť zlý len preto, aby bol zlý. Na svoje konanie musí mať dôvody, ktoré vie pred sebou a pred inými logicky obhájiť. Má cieľ, ktorý pre neho dáva zmysel a dokáže preň nadchnúť iných. Taktiež platí, že každý je hrdinom vo svojom vlastnom príbehu, preto nezaškodí, ak sa na dôležité udalosti pozrieme z jeho perspektívy.

Coriolanus Snow urobí všetko preto, aby svojej rodine vrátil moc a prestíž. Ako dieťa zažil následky vojny a podnikne akékoľvek nutné kroky, aby sa jej vyhol, aj za cenu despotickej tyranie a brutálnych Hier o život.

4. Má šancu vyhrať

Záporák nesmie byť hlúpy a naivný. Musí predstavovať reálnu hrozbu a mať šancu na konečné víťazstvo. Nakoniec, nie každý príbeh sa musí končiť tým, že vyhrá tá dobrá strana. Coriolanus Snow v Balade o hadoch a vtáčatkách medzi porazených rozhodne nepatrí.

Obrázok: screenrant.com

Prečítajte si aj:

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.