Píšem poviedku: 12. Čo robiť, keď sa zaseknete v deji?

Tento článok je súčasťou série Píšem poviedku. Kompletný zoznam článkov nájdete tu.

Aj keď si celý príbeh dopredu naplánujete, môže sa stať, že zrazu nebudete vedieť ako ďalej. Možno zistíte, že deju chýba logika alebo je príliš predvídateľný. Možno poviedka pri písaní vykryštalizuje úplne inak, ako ste pôvodne plánovali a dovedie vás do slepej uličky. Čo v takom prípade robiť?

Dajte si pauzu

Keď to nejde, tak to nejde. Je zbytočné siliť sa do písania, keď neviete ako pokračovať. Najlepšie, čo môžete urobiť, je dať si dlhšiu prestávku. Venujte sa iným aktivitám, prečítajte si pár kníh, pozrite si niekoľko filmov, prevetrajte si hlavu na čerstvom vzduchu. Jednoducho urobte všetko preto, aby ste prišli na iné myšlienky a pustili poviedku z hlavy. Keď sa k textu vrátite po dlhšom čase, budete ho vidieť z úplne inej perspektívy.

Nakreslite si mapu

Kreslenie myšlienkových máp je jeden z postupov, ako znovu naštartovať písanie. Zoraďte si do skupiniek dôležité myšlienky, dejové zvraty a postavy. Uvažujte, ako by ste jednotlivé skupinky mohli poprepájať tak, aby dávali zmysel.

Preskakujte

Ak neviete niektoré scény napísať, jednoducho ich preskočte a začnite písať inú časť poviedky, pokojne aj záver. Nestrácajte čas niečím, čo vám teraz nejde. Pracujte na tom, čo máte dobre premyslené. Možno vám nakoniec bude stačiť dopísať len pár viet, aby ste jednotlivé časti pospájali do uceleného príbehu.

V nasledujúcom článku sa budem venovať ukončeniu poviedky.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.