Dášenka a Bella učia deti láske a úcte k zvieratám

Láske a úcte k zvieratám sa dá naučiť rôznymi spôsobmi. Najlepšie však už v mladom veku a jedným z dobrých spôsobov je aj čítanie.

Dášenka alebo život šteniatka

Dášenka alebo život šteniatka je útla knižka od spisovateľa Karla Čapka. Prvýkrát vyšla už pred viac ako sedemdesiatimi rokmi, ale jej posolstvo je stále aktuálne. Ústrednou hrdinkou je malé šteniatko menom Dášenka. Karel Čapek milo a vtipne opisuje, ako sa Dášenka narodila, ako rástla, čo všetko vyviedla a čo všetko sa musela naučiť. Jej pán jej láskavo a s trpezlivosťou vysvetľuje, ako funguje ľudský aj psí svet. V druhej polovici knihy sa nachádza aj päť psích rozprávok. Knižka je plná kresieb a fotografií, ktorých autorom je takisto Karel Čapek. Poteší nielen deti, ale určite aj dospelých.

,,Predstav si, Dášenka, že som dnes videl dvoch chlapcov, ako ťahali za chvost takého malého psíka, ako si ty, a ešte všelijako ho trápili. Tak som tých chlapcov napomenul a oni mi odsekli: Veď je to len pes! Veľmi som sa na nich nahneval; kedy vás niekto takto ťahal za ucho, chlapci, ako by ste kričali! – Ale potom som si povedal: Počkať! Nesprávame sa náhodou aj my dospelí niekedy ako tí dvaja chlapci? Tiež ubližujeme. Tiež trápime. A to sa nemá, Dášenka! Napíšem o tom knižku. Bude to taká knižka, aby všetci videli, že každý živý tvor si zasluhuje našu pozornosť a že sa máme k nemu pekne správať.“

Bella a Sebastian

Knižku Bella a Sebastian napísala francúzska spisovateľka Cécile Aubry. Dej príbehu sa odohráva počas druhej svetovej vojny v malej alpskej dedinke, kam prichádzajú nemecké vojenské oddiely. Niektorí ľudia sa nedajú zastrašiť a postavia sa zlu na odpor. V tom čase sa však celá dedina spája proti veľkému ovčiarskemu psovi, ktorý sa túla po alpských pastvinách. Malý, šesťročný chlapec Sebastian, ktorý žije s adoptívnym dedom, bratom a sestrou, sa psa rozhodne zachrániť, pretože ho považuje za rovnako divokého a osamelého ako je on sám. Spriatelia sa a Sebastian dá psovi meno Bella. Predsudky horalov sú však silné a snažia sa Bellu zastreliť. Príbeh Bella a Sebastian chytí za srdce malých aj veľkých. Je zmesou odvahy, hrdinstva a veľkého kamarátstva medzi chlapcom a psom.

Poznáte ďalšie pekné knižky o kamarátstve detí a zvierat? Podeľte sa o ne v komentároch. 🙂

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.