Dávid Hanc: Drtivá väčšina motivačných kníh rieši všetko len navonok

Dávid Hanc je life kouč a osobný mentor, ktorý pomáha ľuďom v osobnostnom raste, vo vzťahoch, v kariére a v ďalších oblastiach života. Píše články, organizuje prednášky a točí videá na rôzne témy. Časť jeho videí tvorí Alfaknižnica, kde sa venuje motivačnej literatúre a knihám o rozvoji osobnosti.

Máš nejakú predstavu, koľko motivačných kníh si doposiaľ prečítal?

V súčasnosti mám vo svojej knižnici približne 50 kníh, z toho asi 10 neprečítaných. To je ale terajší stav. Vždy ako dočítam nejaké knihy, snažím sa ich rozdať a posunúť ďalším čitateľom. Držím sa pravidla – mne už pomohli, tak prečo by mali u mňa stáť v poličke, ak vedomosti v nich skryté môžu pomôcť ďalším a ďalším čitateľom.

Je nejaká kniha, ktorá ti vyslovene zmenila život?

Cesta pokojného bojovníka – Dan Millman. Táto kniha mi dala neskutočný kopanec na štart za osobnostným rastom a vnútornou premenou. Dovtedy som sa cítil stratený a nevedel som, čo chcem v živote robiť. Táto kniha mi ukázala, že nie som sám a že touto cestou si prešlo už veľa ľudí. Hlavný hrdina knihy Dan mi ukázal, ako sa to dá zvládnuť. Odvtedy som ju čítal štyrikrát a vždy som v nej našiel niečo nové. Je to jediná kniha, ktorú som čítal viackrát.

V súčasnosti v kníhkupectvách nájdeme veľké množstvo motivačných kníh a stále pribúdajú ďalšie. Nie sú všetky v podstate o tom istom? Ako si má človek vôbec vybrať z takého množstva tú, ktorá mu naozaj pomôže?  
Veľa motivačných kníh len prežuje to, čo bolo už povedané a dá to do nového obalu, ale, bohužiaľ, veľakrát to nemá kvalitu. Je dôležité hľadať v knihách ten zlatý nuget, ktorý je niekedy menej ako 10% z celej niekoľko stostranovej knihy. Preto odporúčam vždy si prečítať čo najviac recenzií, potom prísť do kníhkupectva, prelistovať si obsah a začať čítať tú kapitolu, ktorá sa zdá byť najrelevantnejšia pre čitateľa v danej chvíli. Ak zaujme, oplatí sa kupovať, ale ak nezaujme, väčšinou nestojí za kúpu. Dočítal som vždy všetky knihy, ale niektoré nasilu, a potom som si povedal, mal som dať na svoj prvý pocit z tej kapitoly v kníhkupectve. Preto tento prístup praktizujem stále. Nejde ani o peniaze, skôr o vlastný čas, ktorý môžem venovať lepšej knihe. ?

S veľkou ponukou na trhu súvisí aj to, že ľudia sa stále motivujú či už novými knihami, videami alebo prednáškami, ale reálnej práci na svojom sne venujú len zlomok času a úsilia. Ako tomu predchádzať? Ako si správne nastaviť pomer medzi motiváciou a reálnou prácou?

Je veľká škoda, že drtivá väčšina motivačných kníh rieši všetko len navonok a ľudia si myslia, že čím viac vedomostí budú mať, tým budú šťastnejší. Takto to nefunguje. Vyhýbajú sa tej práci, ktorú treba urobiť sám na sebe, pretože je to ťažké. Preto venujú len časť svojho času tej naozajstnej práci na svojom vnútri a myšlienkach. Správny pomer neexistuje, ale ak si každý férovo povie, či naozaj na sebe vnútorne maká a odpovie áno, potom je to super. Ale treba si odpovedať naozaj úprimne! Makáš na vnútre toľko, koľko o tom študuješ?

Čo si myslíš o motivačných knihách, ktoré už zasahujú do ezoteriky? Mnohé z nich hlásajú, že stačí si intenzívne priať a vesmír ti splní všetko, po čom túžiš. Optimizmus je samozrejme dôležitý, ale kde je hranica medzi ním a naivitou?

Neuznávam knihy o intenzívnom prianí a nápomocnom vesmíre. Koncept je fajn, ale je to len začiatok. Škoda, že vždy nejak zabudnú do týchto kníh dopísať, že potom príde aj tak drina na tom, čo si ľudia vysnívali, aby im to mohol vesmír priniesť. Inak budú mať len sny a prd z toho. Ale snívať je ľahké, a preto sú tieto knihy tak úspešné. Ak by hneď na začiatok takejto knihy napísali: „Vysnívaj si to, brutálne na tom makaj a vesmír ti to prinesie,“  nebolo by to vôbec motivačné. ?

Ktoré motivačné knihy ti najviac utkveli v pamäti a prečo?

Neil Strauss – Hra. Kniha mi ukázala tajomný svet balenia žien, a tak začala moju nekonečnú cestu za vedomosťami ohľadom osobnostného rastu. Neil zábavne ale aj technicky vysvetľuje základy balenia žien, komunikácie s nimi až po mechaniku vzťahov. Odporúčam ju ako totálny začiatok pohľadu do sveta vzťahov so ženami.

David Deida – Cesta pravého muža. Ak sa cíti chlap v tomto svete stratený, ubolený a duševne prázdny, toto je kniha, ktorá mu ukáže, ako sa vrátiť späť ku svojim koreňom a byť naozaj chlapom. V dnešnej dobe sa úlohy chlapov a žien v spoločnosti prelínajú, niekedy až vymieňajú, a potom sa strácame v hmlistých definíciách toho, ako sa má správny chlap správať. Nie je nutné byť agresívny alfa samec na to, aby sme boli chlapom. Treba len nájsť svoje poslanie a svoju cestu.

Dale Carnegie – Ako získať priateľov a komunikovať s ľuďmi. Dnes je tak ťažké vychádzať s ľuďmi v našom okolí bez toho, aby sme každému podliezali a vtierali sa len preto, aby nás mali radi. Dale Carneghie ukazuje na jednoduchých príkladoch ako krásne môže fungovať úsmev, či láskavé slovo bez toho, aby sme znižovali svoju vlastnú hodnotu. Určite by som túto knihu dal ako povinnú literatúru na stredné školy.

Ďakujem za rozhovor. 🙂 Viac o Dávidovi sa môžete dozvedieť tu. 

 

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.