Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej očaril námetom, sklamal postavami

Keď som si kupovala knižku Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej z pera Ransoma Riggsa, tešila som sa, že si po čase prečítam nejakú dobrú ducharinu. Bohužiaľ to tak nebolo. Napriek tomu má príbeh svoje neobyčajné čaro.

Hlavnou postavou je mladý, 16-ročný Jacob, ktorý sa po záhadnej smrti deda Portmana vydáva na riedko osídlený ostrov. Hľadá sirotinec, kde dedo prežil časť svojho života, ale bohužiaľ nachádza len starú, opustenú zrúcaninu. Neskôr zisťuje, že deti zo sirotinca boli a stále sú viac ako podivné a na ostrove žijú z nejakého dôvodu v izolácii.

Nezvyčajný a originálny príbeh, ktorý očarí

Kniha Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej patrí do kategórie young adult a prívlastok, ktorý ju najlepšie vystihuje, je čudná. Čudný román s uletenými fotkami a zvláštnymi deťmi má však svojské čaro. Autor vymyslel naozaj originálny a fascinujúci príbeh. Pri čítaní nemáte pocit, že ste niečo podobné čítali už hádam stokrát. Román má množstvo skvelých napínavých častí, ktoré doslova sršia tajomnom, nechýbajú zvraty a prekvapenia. Sú však aj také, kde sa všetko naťahuje a najradšej by ste ich preskočili, a to hlavne v druhej polovici knihy.

Postavy sú zaujímavé len svojimi schopnosťami

Postavy boli výnimočné vďaka svojim schopnostiam, ale tam to aj končí. Ak by sa ich nadprirodzené schopnosti odstránili a ostali by iba charaktery, nestáli by za veľa. Možno aj preto si pamätám, aké nadprirodzené veci deti dokázali robiť, ale neviem si spomenúť na ich mená, povahy alebo osobné príbehy. Osobitnou kapitolou sú nepodarené dialógy. Napísať ich tak, aby pôsobili prirodzene je pre autora asi najväčším problémom. Nesadol mi ani rozvíjajúci sa romantický vzťah medzi Jacobom a Emmou. Našťastie je príbeh natoľko originálny, že počas čítania nedotiahnuté postavy až tak neregistrujete.

Prvej polovici dávam päť hviezdičiek, druhej tri

Koniec knihy je taký nemastný-neslaný. Chápem, že autor si necháva priestor na pokračovania, ale aj tak som čakala niečo viac. Keby som mala celú recenziu zhrnúť jednou vetou, tak poviem, že prvá polovica knihy je úžasná a tá ďalšia len slabým odvarom tej prvej.

Po estetickej stránke je knižka veľmi pekná, a preto je aj drahšia v porovnaní s inými knihami podobného rozsahu. Obal sa mi taktiež páči, ale považujem ho za zavádzajúci. Pri prvom pohľade evokuje hororový príbeh, ale pri čítaní strach nezažijete. Napätie možno áno, ale strach nie. A to je práve to, čo mi na Domove pre neobyčajné deti chýba najviac.

Autor: Ransom Riggs

Vydavateľstvo: Kalligram

Rok vydania: 2013

Počet strán: 352

Ak vás recenzia zaujala, knihu Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.