Dýchaním k zdraviu alebo k chorobe

Dýchanie je automatická činnosť, nad ktorou sa zamýšľame až vtedy, keď ju niečo obmedzuje. Niektorí to robia dokonca úmyselne. James Nestor, autor knihy Dych, si nechal na desať dní uzavrieť obidve nosové dierky, čím sa vystavil nútenému dýchaniu ústami. Negatívne dôsledky na seba nenechali dlho čakať. 

Správne dýchanie prináša množstvo benefitov a nesprávne môže spôsobiť alebo zhoršiť zdravotné problémy. Ako teda dýchať, aby sme sa cítili čo najlepšie? Autor hľadá odpovede u vedcov, lekárov, športovcov, jogínov a nadšencov dýchania tzv. pneumonautov. Získané poznatky kombinuje so starovekými technikami, veď ako napovedá aj podtitul, ide o novú vedu o stratenom umení.

Publikácia sa delí na tri časti. V prvej sa autor venuje prevažne vlastným zdravotným problémom a opisuje experiment s núteným dýchaním ústami. Druhú časť pokladám za najlepšiu, lebo obsahuje množstvo zaujímavostí o vývoji dýchania a stavbe dýchacích ciest. Vedeli ste, že dýchanie cez pravú a ľavú nozdru ovplyvňuje iné oblasti mozgu? Alebo že nos je spätý s pohlavnými orgánmi viac než ktorýkoľvek iný orgán? Možno vás tiež prekvapí, že tvrdá strava je pre kvalitu dýchania lepšia než mäkká.

V knihe nájdete príbehy ľudí, ktorí sa zo zdravotných problémov dostali práve zmenou dýchania. Správne dýchacie návyky môžu pomôcť pri mnohých zdravotných a estetických problémoch ako krivé zuby, chrápanie a nekvalitný spánok, alergie, chronické problémy dýchacích ciest, autoimunitné ochorenia, či skolióza. V rámci výskumu kniha popisuje aj viacero experimentov so zvieratami, čo nemusí byť každému po chuti.  

Niektoré kapitoly boli veľmi zaujímavé, iné menej a ďalšie ma vyslovene nebavili. Ide najmä o kapitoly tretej časti, ktoré sa venujú rôznym dýchacím technikám a na môj vkus príliš zaváňajú ezoterikou. Pozitívne vnímam, že aj keď autor hovorí o mnohých benefitoch, nerobí zo správneho dýchania liek na všetko. James Nestor totiž nie je vedec, ani lekár. Ako novinár hľadá odpovede, zbiera informácie, skúša na sebe experimenty, pýta sa a občas aj pochybuje. 

Dýchanie môže liečiť, ale aj ničiť zdravie a nie je jedno, či dýchate nosom alebo ústami. Popravde, Dych ma neohúril tak veľmi, ako som čakala, možno aj preto, že takmer pri všetkom dýcham nosom a tak toho nemusím veľa meniť. Kniha môže byť osožná pre alergikov, astmatikov a ďalších ľudí, ktorí majú problémy s dýchaním. 

Táto kniha je vedeckou výpravou za strateným umením a vedou dýchania. Skúma premenu, ktorá sa v našom tele odohráva každé asi 3,3 sekundy – za tento čas sa priemerný človek nadýchne a vychýchne. Vysvetľuje, ako miliardy molekúl, ktoré do organizmu prinášate každým nádychom, pomáhajú budovať kosti, vrstvy svalov, krv, mozog a vnútorné orgány. Venuje sa aj vynárajúcemu sa vednému odboru, ktorý skúma, ako tieto čiastkové útržky spoločne ovplyvnia vaše zdravie a šťastie v budúcnosti – zajtra, na ďalší týždeň, mesiac, rok, ba dokonca o celé desaťročia. 

Autor: James Nestor

Originálny názov: Breath

Vydavateľstvo: Tatran

Rok vydania: 2021

Počet strán: 316

Ak vás článok zaujal, knihu Dych si môžete kúpiť v Martinuse.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.