Fantastické svety Neila Gaimana

Britský spisovateľ Neil Gaiman je jedným z najplodnejších a najpopulárnejších autorov fantasy literatúry súčasnosti. Jeho knihy, komiksy a scenáre sa tešia značnej popularite aj v našich končinách.

Úryvky zo života spisovateľa

Neil Gaiman (1960) pochádza z anglického regiónu West Sussex a veľkú časť svojich školských rokov strávil čítaním. Medzi jeho prvé literárne inšpirácie patrili spisovatelia Michael Moorcock, Roger Zelazny, Ursula K. Le Guin, C. S. Lewis, H. P. Lovecraft a ďalší majstri fantasy a hororu. Niekoľko mesiacov bol členom punkovej skupiny a občas si rád zaspieva aj v súčasnosti.

Pôvodne sa živil novinárčinou a prispieval do novín ako sú Time Out, The Sunday Times, The Observer a ďalšie. Hoci prvá kniha vyšla Neilovi Gaimanovi už v roku 1984, pozornosť čitateľov si získal až komiksom Sandman o niekoľko rokov neskôr. Netrvalo dlho a mohol sa začať zaoberať výhradne písaním.  Sám podotkol, že je úžasné, ako dnes môžeme žiť vo svete, kde človeka uživí vymýšľanie vecí a ich dávanie na papier.

Spisovateľ je otcom troch detí z dvoch manželstiev, pričom jeho súčasnou manželkou je rocková hudobníčka Amanda Palmer. Samotný Gaiman má medzi svojimi fanúšikmi štatút podobný rockovej legende a vo svojich piesňach ho spomína aj jeho dobrá kamarátka, speváčka Tori Amos. Je spoluzakladateľom charitatívnej organizácie a často sa vyjadruje v prospech práva na slobodný prejav, tak dôležitého pre novinárov a spisovateľov.

Neil Gaiman udržuje časté kontakty so svojimi fanúšikmi, rád bloguje  a prispieva na sociálne siete, nájdete ho tak na Twitteri , ako aj na Tumblr. Pri publikácii novej knihy neraz absolvuje celé maratóny podpisovania výtlačkov po celom svete.

Talent a tvorba Neila Gaimana

V prvom rade je Neil Gaiman autorom mnohých kníh a komiksov, pričom niektoré zo svojich diel sám narozprával v podobe audiokníh. Opakovane získal viaceré významné žánrové ocenenia a zahral si sám seba v jednej epizóde Simpsonovcov. Jeho práce sa dostali aj na obrazovky, napríklad v podobe filmov Hviezdny prach (2007) či Koralína (2009) a pripravuje sa televízny seriál Americkí bohovia (2017). Venuje sa aj práci scenáristu, napísal napríklad niekoľko dielov populárneho britského seriálu Doctor Who, ako aj scenár k filmom Maska zrkadla (2005) a Beowulf (2007).

Udržuje blízke vzťahy s viacerými kolegami, s ktorými pracoval aj profesionálne. Napríklad s nedávno zosnulým priekopníkom humoristickej fantasy Terry Prattchettom spolu stvorili Dobré znamenia a Gaiman spolupracoval aj s Douglasom Adamsom pri písaní Nepodliehajte panike, čo je pokračovanie Stopárovho sprievodcu po galaxii.

Častou charakteristikou Gaimanových diel je prítomnosť temného sveta, ktorý existuje paralelne popri tom našom a keď sa v ňom už raz hrdina ocitne, musí preukázať odvahu, šikovnosť alebo mať poriadnu dávku šťastia, aby ním nakoniec v zdraví prešiel. Zároveň hrdina unikne od každodenných problémov a musí čeliť novým dobrodružstvám, s akými vôbec nečakal, že sa s nimi kedy dostane do kontaktu. Prežité zážitky navyše zásadne ovplyvnia ďalší život postavy, ktorá už nikdy nebude taká ako predtým, skôr než sa dostala do kontaktu s niečím tajomným a fantastickým.

Jednou z najobľúbenejších kníh Gaimana je mestská fantasy Nikdykde, kde sa priemerný úradník Richard Mayhew ocitne v alternatívnom Londýne plnom podivných stvorení potom, čo pomôže zvláštnej dievčine menom Dvierka a neskôr sa snaží nebyť zabudnutý vo svojom bežnom živote. Hviezdny prach je naproti tomu klasickejšou rozprávkou o padlej hviezde, ktorú sa pre rozličné ciele snažia pre seba získať zamilovaný mládenec, princ túžiaci po tróne aj trio čarodejníc snívajúcich o večnej mladosti.

Gaiman sa zaoberá aj tematikou mytológie a rozličných božstiev, čo sa mu najlepšie podarilo v Amerických bohoch a voľnom pokračovaní Anansiho chlapci. Častými postavami sú v jeho dielach deti, napríklad Koralina, ktorá sa po prejdení záhadných dvierok ocitne s na prvý pohľad vylepšenou verziou svojej rodiny; alebo  chlapec Nikto Owens zo Záhrobnej knihy bývajúci na cintoríne v obklopení živých aj neživých bytostí.

Jednou z najnovších Gaimanových prác je Oceán na konci uličky, v ktorom sa fantasy už výrazne prelína s hororom. Mimo románov a komiksov píše Neil aj poviedky. Dôkazom sú zbierky Dym a zrkadlá či Krehké veci. Niektoré z diel Neila Gaimana si môžete prečítať aj v slovenčine a veľkú časť jeho tvorby máte k dispozícii v češtine vďaka vydavateľstvám Polaris a Crew, takže neváhajte a začítajte sa do nich s plnou chuťou. Nebudete ľutovať. 🙂

Zdroje

newrepublic.com

www.writerswrite.com

www.neilgaiman.com

www.theguardian.com

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.