Geraldova hra: Hororová sonda do zákutí ženskej duše bez hektolitrov krvi

Geraldova hra je prvou knihou, ktorú som čítala od Stephana Kinga. Horory som nikdy nevyhľadávala, pretože nie som fanúšikom krvilačného vraždenia, odtrhnutých končatín a maniakov, ktorí naháňajú nejakých chudákov po lesoch. Nieže by som na to nemala žalúdok, ale násilie bez príčiny, ktoré dej nikam neposúva a jeho jediným cieľom je šokovať, považujem za nudné a otravné. Našťastie, Geraldova hra je o niečom úplne inom.

Hlavnou postavou príbehu je Jessie, žena v strednom veku a manželka úspešného právnika Geralda. Odcestujú spolu do letného domu, kde si chcú osviežiť upadajúci sexuálny život. Gerald putami pripúta Jessie k posteli a onedlho umiera na infarkt. Jessie si myslí, že na okolí niet nikoho, ale už čoskoro sa v dome objaví prvý návštevník.

Geraldova hra neponúka veľa akcie, čo je zrejmé už len z toho, že väčšina deja sa odohráva v jednej izbe. Navyše, King sa javí ako autor, ktorý dokáže desať sekúnd rozpísať na tri strany. Časť knihy zaberajú Jessiene rozhovory s jej vnútornými hlasmi a jej úsilie prežiť a vyslobodiť sa z pút. Pomedzi to sa objavujú retrospektívy, v ktorých sa Jessie vracia k traumatickým zážitkom z detstva.

Opisy pocitov a rozbory myšlienok sú naozaj detailné, preto sa niekomu
kniha môže javiť ako nudná a ťažkopádna. Ak sa nad to dokážete povzniesť alebo takýto štýl obľubujete, určite vás pohltí temná atmosféra, ktorú King dokázal vyčarovať v podstate z ničoho. Ak vydržíte do konca, čaká vás šokujúci záver.

Kniha je viac než len hororom. Je príbehom o žene, ktorá celý život utekala pred vnútornými démonmi, až sa napokon dostala do situácie, kedy jej neostala iná možnosť, než im čeliť tvárou v tvár. Geraldova hra je fascinujúca sonda do zákutí ženskej duše bez hektolitrov krvi a mŕtvol na každom kroku. 

Názov: Geraldova hra

Autor: Stephen King

Originálny názov: Gerald’s Game

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2018

Počet strán: 328

Ak vás recenzia zaujala, knihu Geraldova hra si môžete kúpiť tu.

Riadim sa podľa hesla – koľko kníh prečítaš, toľkokrát si človekom. Mám rovnako rada odbornú literatúru aj beletriu. Verím, že každá kniha v sebe nesie nejaké posolstvo, a preto sa v nich rada vŕtam a čítam medzi riadkami. Zaujímajú ma aj témy tvorivého písania a self-publishingu, keďže sama píšem a publikujem vlastné príbehy.