Gróf Monte Cristo

Gróf Monte Cristo, vlastným menom Edmond Dantes je hlavnou postavou rovnomenného románu francúzskeho spisovateľa Alexandre Dumasa (1802-1870) a spolu s mušketiermi Atosom, Portosom, Aramisom a D´Artagnanom vystupujúcimi v jeho ďalšom slávnom diele Traja mušketieri, patrí k autorovým najznámejším postavám. Už dlhšiu dobu je aj mojou obľúbenou literárnou postavou, preto by som vám rada priblížila jeho príbeh a dôvody, pre ktoré som si ho obľúbila.

Zoznámte sa s Edmondom Dantèsom

Vždy som považovala grófa Monte Cristo za postavu hodnú inšpirácie. Nie preto, že by som tiež mala zoznam úhlavných nepriateľov, ktorí mi v minulosti veľmi ublížili a ktorým chystám pomalú a krutú pomstu. Preto, lebo sa nevzdáva svojich ambícií a uprene a trpezlivo sleduje svoje ciele, až kým ich nedosiahne. Jeho príbeh je tiež o osobnostnej premene a pozdvihnutí ducha. Najprv totiž neskoršieho grófa spoznávame ako jednoduchého námorníka Edmonda Dantèsa, ktorého jediným snom je oženiť sa so milovanou Mercedes a dobre odvádzať prácu na lodi, na ktorej má byť práve povýšený. Jeho šťastie je však tŕňom v oku viacerým protivníkom, ktorí sa proti nemu spiknú, nastražia mu pascu a nevinného Dantèsa odvádzajú z vlastnej svadby do väzenia na pevnosti If.

Zrod grófa Monte Cristo

V bezútešných podmienkach temného väzenia nechýba veľa, aby Dantes prišiel o všetku nádej aj o rozum. Našťastie sa však spozná so svojím spoluväzňom abbé Fariom, ktorý sa stane jeho učiteľom a mentorom a naučí ho mnoho užitočných vecí, vrátane niekoľkých cudzích jazykov. Duchovný mu tiež prezradí tajné miesto ukrytého pokladu a po jeho smrti sa Dantesovi podarí jedinečným spôsobom z nedobytnej pevnosti uniknúť. Jeho kroky následne vedú na Ostrov Monte Cristo, kde nájde abbého poklad a k novozískanému vzdelaniu sa priradí aj bohatstvo. Práve to je moment, v ktorom sa rodí Gróf Monte Cristo.

Monte Cristo uskutočňuje svoj plán

Spoznáme aj ďalšie postavy príbehu, pričom viaceré z nich sú práve muži, ktorí svojou zákernosťou uvrhli Dantèsa do väzenia. Za roky, kým bol Dantès vo väzení sa ich postavenie zmenilo, získali moc a uznanie, oženili sa a majú už dospelé deti. Lenže netušia, že nový zbohatlík prichádzajúci do Paríža, ohurujúci svojimi spôsobmi a majetkom a predstavujúci sa ako Gróf Monte Cristo nie je v skutočnosti nik iný než Edmond Dantès.

Monte Cristo si spytuje svedomie

Postupom času Monte Cristo získa očakávanú pomstu. Jeho akty však nakoniec zasiahnu aj do života mnohých ďalších ľudí a on sa sám seba pýta, či to so svojou vendettou neprehnal a nezobral si na plecia priveľké bremeno, ktoré by malo spadať len pod právomoc Boha. Napokon si uvedomí, že na druhej strane aj viacerým ľuďom pomohol, spojil napríklad zamilovaný pár Valentíny a Maximiliána a prijíma lásku, ktorú mu núka jeho oddaná Haydée.

Ďalšie prednosti knižného príbehu

Podľa môjho názoru je Gróf Monte Cristo skutočne obdivuhodnou postavou a sledovať jeho dobrodružstvá plné zvratov, prekvapení a nečakaných zauzlení je skutočný čitateľský pôžitok. Navyše je celé dielo aj alternatívnou učebnicou dejepisu, priblíži vám búrlivé obdobie storočného cisárstva Napoleona, reštaurácie Bourbonovcov a ďalších významných udalostí francúzskej histórie. A hoci sa v priebehu rokov stalo toto dielo predmetom veľkého množstva filmových a seriálových spracovaní rôznej kvality, odporúčam nezľaknúť sa množstva strán a dať radšej prednosť knihe. Pre prepracovaný dej s veľmi veľa postavami toho totiž na plátne zvyčajne neuvidíte veľa a mnohé fakty filmy aj prekrúcajú. Ak ale zvolíte knižnú predlohu, majster slova Dumas sa vám odvďačí vynikajúcim románom, ktorý si nemožno nezamilovať.

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.