Herci, ktorí zablúdili na pole literatúry

Nie je nezvyčajné, že ak má niekto nadanie a záľubu pre jeden druh umenia, rád sa venuje aj inému. Možno vás to prekvapí, ale viacerí úspešní herci sú zároveň aj plodnými spisovateľmi, básnikmi a scenáristami. Prinášame vám zoznam niektorých z nich, teda hercov, ktorí počas svojej hereckej kariéry zablúdili na pole literatúry.

James Franco

Rodáka z Californie si môžete pamätať z množstva filmov. Objavil sa napríklad ako Harry Osborne v Spidermanovi a tiež v snímkach 127 Hodín, Zrodenie Planéty opíc či Interview. V poslednej dekáde sa začal venovať aj réžii, scenáristike a produkcii. Písať začal už dávnejšie a aby sa mohol literatúrou zaberať profesionálnejšie, zapísal sa do univerzitých programov kreatívneho písania, až napokon získal doktorát z angličtiny na Univerzite v Yale. Vydal už viaceré básnické zbierky a poviedky, najväčší ohlas si pritom získali Palo Alto, Actors Anonymous a A California Childhood.

Viggo Mortensen

 Aragorn z Pána Prsteňov je vskutku mužom mnohých talentov. Pôsobí nielen ako herec, ale aj ako maliar, fotograf a básnik. Svoje diela pritom vydáva nielen v angličtine, ale aj španielčine a dánčine, čo sú jazyky, ktoré ovláda plynulo a na vysokej úrovni. Básne dopĺňa vlastnými ilustráciami a fotografiami a je tiež zakladateľom vydavateľstva Perceval Press, ktoré napomáha začínajúcim autorom dostať svoje práce na svetlo sveta. K úspešným zbierkám básní Vigga Mortensena patrí okrem iného 45301 a Canciones del Invierno-Winter Songs.

Daniel Radcliffe

Zrejme všetkým z nás sa pri spomenutí mena Daniel Radcliffe vybaví spojenie s postavou Harryho Pottera. Menej známym faktom už je, že rád píše aj poéziu. Časť jeho básní bola napríklad vydaná na stránkach časopisu Rubbish pod pseudonymom Jacob Gershon. Okrem ľúbostných básni napísal Radcliffe aj pár poviedok a ťahá ho to aj k scenárom, takže je dosť možné, že v budúcnosti zasiahne do sveta filmu nielen ako herec, ale aj ako scenárista.

Hugh Laurie

Predstaviteľ sarkastického Dr. Housea tiež patrí do skupinky hercov, ktorí prešli literárnymi vodami. Svoj prvý a zatiaľ jediný (v súčasnosti pracuje na druhom) román publikoval pod menom The Gun Seller v roku 1996. Špionážny príbeh bodyguarda Thomasa Langa je obohatený značkou dávkou irónie a prekvapujúcich zvratov. V preklade Obchodník so smrťou vyšla táto kniha aj v slovenčine.

Matt Damon

Asi vás prekvapíme, ak vám prezradíme, že herec známy z filmov Zachráňte vojaka Ryana, Agent bez minulosti či najnovšie Marťan, študoval anglickú literatúru na Harvardskej univerzite. Hoci tento smer neskôr zanechal, aby sa mohol naplno venovať svojej hereckej kariére, mal v zásobe náčrt scenára, ktorý mu neskôr pomohol dokončiť jeho najlepší priateľ a ďalší slávny herec Ben Affleck. Z ich spoločného úsilia vznikol film Dobrý Will Hunting, ktorý vyniesol Damonovi a Affleckovi Oscara za najlepší pôvodný scenár.

Carrie Fisher

Nezabudnuteľná princezná Leia zo ságy Star Wars si tiež našla záľubu v písaní, pričom jej romány sa dobre predávali a kritika ich tiež chválila. Doteraz vydala päť románov, medzi inými Postcards from the Edge a Surrender the Pink.

Steve Martin

Tohto amerického komika si môžete pamätať z komédií Dvanásť do tuctu, Ružový panter alebo Trhák pána Bowfingera. Už v 70.rokoch publikoval zbierku zábavných poviedok a esejí pod názvom Cruel Shoes. Je autorom viacerých scenárov, divadelných hier, literatúry pre deti, románov The Pleasure of My Company, An Object of Beauty a  Shopgirl ako aj vlastnej autobiografickej knihy menom Born Standing Up.

Ethan Hawke

 

Hoci si meno získal predovšetkým ako herec z filmov Gattaca, Training Day a Chlapčenstvo, Ethan Hawke mal vždy blízko aj k literatúre. Napísal romány ako The Hottest State alebo Ash Wednesday a je súčasťou výboru New York Public Library´s Young Lions Committee, v rámci ktorého založil ocenenie spisovateľských talentov pod hlavičkou Young Lions Fiction Award.

Benjamin Joseph Novak

V našich končinách menej známy herec bol súčasťou ansámblu seriálu The Office ako aj filmov Nehanební bastardi, Záchraňte pána Banksa a Nabúchaná.  Je absolventom Harvardu so zameraním na anglickú a španielsku literatúru a vydal napríklad zbierku humorných príbehov s prekvapivými závermi One More Thing.

 

 

 

Knihy sú pre mňa spôsobom, ako sa zabaviť, poučiť, preniesť do ďalekých svetov a vžiť do kože fantastických hrdinov. Rada ich čítam odkedy sa pamätám a žánrom sa pri tom neobmedzujem, siahnem po detektívke a dobrodružnom príbehu rovnako ako klasickej literatúre, fantasy či rozprávkach. Rozhodujúce pre mňa totiž je, aby ma ich príbeh zaujal a niečím ma dokázal obohatiť.